• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [1100l] Black Water

#1
Witam serdecznie, mój pierwsze post na forum Smile
Troszkę o obecnej sytuacji, przeprowadziliśmy się z żoną do nowego domu i mam takie miejsce (^^) na moje wymarzone akwarium. Do tej pory miałem ~250 litrów malawi ale zostało zlikwidowane przy przeprowadzce.
Planuję w przyszłym roku spełnić moje marzenie i zrobić akwarium ~1100 litrów o wymiarach 300x60x65 (dłxszerxwys).
W związku z tym że jest to bardzo duży projekt zakładam ten temat żeby się podopytywać co i jak.
1/ wystrój
-planuje zrobić na tylnej ścianie czarną folię,
-3 lub 4 punktowe naświetlacze led żeby zrobić fajny klimat półmroku
-na dno piach z pospółką ze żwirowni
-przez całą długość akwarium jeden wielgachny korzeń, z tyłu gałęzie wierzby, liście itd.  to będę ogarniał
2/ filtracja:
-narurowiec, myślę zrobić według koncepcji kolegi z klubu malawi
-filtr RO - jak to z nim jest? bo nie mam możliwości podłączenia stałego dopływu wody do akwarium, jak to się ogarnia ?
-jakie wkłady do narurowca ?
3/ w jaki sposób przy tak dużym akwarium uzyskać ładny bursztynowy ale nie mętny kolor wody ?
4/ mam własną wodę ze studni - twarda i ph dość wysokie - filtr ro jakoś sobie z tym poradzi ?
5/ no i najważniejsze - obsada Big Grin
-na bank chcę dzikiego skalara WF + paletki
-no i tutaj jestem otwarty na sugestie - generalnie lubię duże masywne ryby, mam nadzieję że coś poszalejemy ? Smile
Pozdrawiam
 
Podziękowania złożone przez:
#2
Hej, przyjemny lirtaż ;-)

Na Twoim miejscu zacząłbym najpierw od spraw technicznych, czyli ogarnął stelaż, szkło 
i przy takim zbiorniku proponuję sumpa (właściwie moim zdaniem jest on niezbędny) da Ci ogrom możliwości: filtrację, torf, dolewka itd. brak konieczności grzebania w baniaku.

O rybach trochę później ;-)

A i pomyśl jak już robisz taki baniak to może 70 cm głębokości Smile
 
Podziękowania złożone przez:
#3
witaj przy 300 cm proponowal bym to 70-80 cm glebokosci
i jak przedmówca wspomniał do takiego baniaka tylko sump tylko zrobiony z głowa a nie nie wiadomo ile komór najprostrza konstrukcja
 
Podziękowania złożone przez:
#4
Black Water i woda ze studni (twarda) raczej nie idą w parze.
BW to woda miękka i kwaśna.

RO wydaje się być koniecznym rozwiązaniem przy założeniu, że chcesz mieć BW.

Koniecznie pomyśl o dobrej filtracji do takiego litrażu. Sump może być najlepszym rozwiązaniem. No i przydałaby się jakaś automatyczna dolewka wody. Przecież nie będziesz biegał z wiadrami do takiego litrażu. Wymiana 200 litrów wody może stanowić lekki (albo może raczej ciężki) problem.

Według mnie połączenie paletek i skalarów nie jest najlepszym połączeniem. Zdecyduj się albo na skalary albo na paletki.

Litraż bardzo fajny. Pomysł na aranżację także fajny.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u
 
Podziękowania złożone przez:
#5
Witam,
Akwarium i stelaż leży już po stronie firmy której zlecę prace, front będzie ow reszta float.
Czyli rozumiem że sump będzie lepszy od Narutowicza pod akwarium? Jest może gdzieś na forum poradnik jak się go robi? Domyślnie się że przydałoby się akwarium około 200 l leżące pod akwarium głównym (w zabudowanej szafce) wlot do niego, pompa co, że 3 materiały filtracyjne po około 50 l kazdy, wylot z sympatią i wlot do akwarium?
Przy takim zbiorniku na bank obsadę dam dopiero po 1.5 msc od uruchomienia.
Może mi ktoś wyjaśnić jak działa filtr to? On pobiera wodę z akwarium i np wylot dać do sumpa i wtedy w sumpie miesza się woda akwariowa z destylowana?
Przepraszam za wszystkie błędy ale pisze z telefonu
Pozdrawiam
 
Podziękowania złożone przez:
#6
Lechu, na automatyczna dolewkę nie ma szans, zameczylbym hydrofor. Nie ma problemu z podmiana wody, szlauf za okno i prosto do szklarni
Jeszcze pytanko, myślałem zrobić belkę oswoetleniowa, a akwarium odkryte? Czy lepiej robić pokrywę? (Duża różnica w cenie)
 
Podziękowania złożone przez:
#7
Akwarium lepiej przykryć, parowanie przy takiej powierzchni zmusi cię do zamontowania automatycznej podmianki Big Grin

Filtr RO to najprostsza rzecz na świecie, możesz sobie go zamontować do jakiegoś przenośnego stelaża, jeżeli nie masz możliwości zamontowania pod umywalką. Poza tym weź pod uwagę, że będziesz pewnie zbierał coś koło 200 litrów wody na podmiankę, więc na prawdę dobrze sobie przemyśl opcję podłączenia filtra prosto do akwarium; później możesz żałować że nie zrobiłeś takiego niby nieznaczącego kroku Wink

Paletki chyba lepiej, jakby były dominującym gatunkiem w akwa - wszędzie gdzie widzę je połączone z innymi dużymi rybami w akwariach - wyglądają na zestresowane. Poszedłbym w najbardziej klasyczną dziką odmianę skalara - taką książkową. Wszędzie jest pełno manacapuru, nanay etc. itp. kolorowych wynalazków, a przecież te "zwykłe" są najpiękniejsze.

A co do masywnych ryb - weź pod uwagę, że w dużym, nawet 3 metrowym akwarium, lepiej wyglądają ryby nieprzekraczające 20 cm niż takie po 30-40 cm.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Podziękowania złożone przez:
#8
Filtr RO działa na "wodzie z kranu" (może być ze studni, ale musi mieć odpowiednie ciśnienie, żeby RO zadziałał).
Czyli RO jest podłączony do rury z wodą, a nie do jakichkolwiek urządzeń w akwarium.
Owszem, kapanie wody RO warto zrobić, tak, żeby leciało bezpośrednio do zbiornika z wodą. Może być do sumpa. Lub do akwarium.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u
 
Podziękowania złożone przez:
#9
https://cichlidae.pl/showthread.php?tid=3276

Tutaj masz bardzo ciekawy wątek jak zrobić i dostosować sumpa to swoich potrzeb. Prawie od A do Z Wink

Sump powinien być możliwie jak największy tzn. Nie musi być 3metrowy Smile ale na tyle duży, żeby można było z niego swobodnie korzystać, a przede wszystkim zmieścić wode z nad powrotu wody, w razie awarii prądu, pompy wszystko masz wytłumaczone w wątku.

Jeżeli firma robi Ci szkło, stelaż to dopytaj może maja doświadczenia w sumpach i zaprojektują Ci odpowiedni sump i komin. Ten drugi jest nie mniej ważny. Idealnie dla Ciebie gdybys zlecił całość firmie, która rzeczywiście robi takie zestawy, a najlepiej morskie będą mieć wtedy duże doświadczenie i wylicza Ci wszystko dobrze.
Swego czasu sklep e.rybka projektował takie zestawy łącznie z wykonaniem hydraulika itd.
Jeśli nie masz wiedzy w tym zakresie to ja na Twoim miejscu zleciłbym całość wykonania właśnie takiej firmie. Określił swoje oczekiwania co do filtracji itd i spał spokojnie.
Dobiorą Ci odpowiedni komin, grzebień, hydraulikę, pompy, cyrkulatory itd.

A i jeszcze pisałeś o pokrywie.

Taka 3 metrowa i załóżmy 70 cm pokrywa to będzie mega kobyła, i tak jak mówiłeś droga.

Zamiast tego szyby nakrywowe mogą być w takiej ramie przesuwane, a nad baniakiem półka z zainstalowanym oświetleniem. Od frontu półki konieczna będzie taka blenda, roleta by światło nie świeciło na pokój i nie raziło Cię jak będziesz siedział i obserwował ryby.
 
Podziękowania złożone przez:
#10
Własnie komin to dosc istotna sprawa 
zaprojektowanie i obliczenie sumpa nie jest jakies mega trudne i rób najwiekszego na ile cie fundusze puszczają
 
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości