• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [1100l] Black Water

#11
Zgadzam się bart, ze nie jest to mega skomplikowane ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach.
I przede wszystkim, ktoś kto nigdy nie miał, nie korzystał z takiej instalacji tak naprawdę nie wie czego oczekiwać, co jest mu potrzebne i dlaczego. To przychodzi dopiero z doświadczeniem i kolejny taki projekt powstaje bardziej świadomie.
Dlatego ważne, by przy takim już nie małym zbiorniku popełnić jak najmniej błędów. Stad moja sugestia by odwołać się do profesjonalistów.

Ale dark jeszcze jedna ważna sprawa dotycząca stałych kosztów obsługi. Pisałeś ze baniak będzie w domu. Pytanie jaki masz średni zakres temperatur w domu. SA to woda ciepła 26/28 stopni C.
Zalezy jakie gatunki itd.
Poszukaj u nas na forum są koledzy którzy maja takie duże i większe baniaki jak rozwiązali sprawę ogrzewania wody. Wiem, ze niektórzy podłączają się np do centralnego ogrzewania.

Ameryka Południowa a szczególnie BW to piękne ryby, aranżacje, dla mnie to mój ulubiony biotop ale przez parametry wody i temp właśnie, wbrew pozorom bardziej wymagający przy takich dużych litrażach.
Na pewno łatwiejsze jest prowadzenie akwarium z CA albo Malawi ale to już zupełnie inna bajka Wink
 
Podziękowania złożone przez:
#12
Możesz też iść w super-bezpieczną filtrację, czyli filtry wewnętrzne w zbiorniku. Pogoogluj temat filtrów kasetowych. Super-tania, super-wydajna i super-bezpieczna filtracja. U mnie jeden taki filtr kasetowy bezproblemowo ogarnia zbiornik 200x55x65
 
Podziękowania złożone przez:
#13
Panowie napiszę co i jak wieczorem jak się dorwę do komputera. Póki co dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Najpewniej większość będę chciał zrobić własnymi siłami, nie stać mnie na firmę która za samą robociznę skroi mnie tyle co koszt osprzętu. Stelaż i akwarium robi firma resztę będę klecil sam.

Cofam co napisałem, rzeczywiście przydałaby się firmą która zrobi mi to profesjonalne. Jakie są sprawdzone firmy które robią takie rzeczy od a do z? Jest jakaś polecana na forum?
 
Podziękowania złożone przez:
#14
W razie potrzeby służę pomocą w sumpach pisz śmiało Smile
jak chcesz to dam ci namiar na mega gościa zrobi to porządnie w rozsądnych pieniądzach
 
Podziękowania złożone przez:
#15
A skąd jesteś?
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u
 
Podziękowania złożone przez:
#16
Biorąc firmę miałem na myśli taką firmę, która sklei Ci baniak, wklei komin, wywierci dziury, zrobi i pomoże w zaprojektowaniu sumpa. Resztę i tak musisz zrobić sam czyli skleić hydraulikę i złożyć wszystko w całość. Także koszt nie będzie jakiś mega większy przez to.

Bo jest jeszcze opcja dla bogatych gdzie przyjeżdża ekipa do Ciebie do domu i robi wszystko łącznie z aranżacja, rybami i serwisem i to jest wydatek - ale IMO odbiera całą frajdę Smile

Ja swoje morskie akwarium zamawiałem w erybce w Markach k/Warszawy i byłem bardzo zadowolony ale na pewno znajda się ludzie którzy zadowoleni byli mniej Wink
Ten sklep jest tez w Katowicach musisz poszukać.
Najlepiej żeby to była jedna firma, żeby nie okazało się, ze dziury w baniaku są zasłoniete przez stelaż.

Przeczytaj ten wątek co załączyłem wyżej to Ci wiele rozjaśni temat.
Potem pytaj. Jak już ogarniesz cała teorie, zrob sobie listę co Ci będzie do tego potrzebne i dzwon do firmy i powiedz czego oczekujesz.
Później już będzie z górki Wink
 
Podziękowania złożone przez:
#17
Cześć.

Może ja Ci coś napiszę z perspektywy użytkowania akwarium 230x60x60 od ponad 4 lat.

Mi stelaż akwarium i sumpa kleił Przemek - polecam Ci aby zrobił to ktoś kto ma pojęcie i wszystko pooblicza (komin, komory itp).
Do dzisiaj zero problemów a też przeprowadzałem się razem z tym akwarium do nowego domu.
Jako filtrację mam sumpa bez żadnych innych filtrów wewnętrznych, zewnętrznych itp itd. Nie mam aut. podmianki wody.
Nie mam pokrywy tylko szyby nakrywowe a jako oświetlenie belka led - ledy powoli jednak niektóre z upływem czasu się wypalają.
Jeśli chodzi o dolewki wody to jakieś 2 wiaderka na 3 tygodnie więc nie uważam aby to było jakoś mega absorbujące.
Grzałka Jeger 300 W pompa Jebao (była DC 6000 ale w tamtym miechu padła). Teraz też mam Jebao tylko że nowszą ale nie pamiętam dokładnie modelu ale też ma sterowanie przepływu.
A teraz koszty utrzymania Smile

Rachunek za prąd płacę co 2 miesiące i gdy nie miałem akwarium to było tak 150 - 180 zł. Przy temp. w akwarium 26-27 stopni chodzącej pompie non stop i oświetleniu rachunek wzrósł do 320 - 360 zł (lato,zima). Koszty wody to ogólnie groszowe sprawy więc o tym nie piszę.
A i jeszcze jedno. Tak jak pisał jeden z forumowiczów przy 300 cm długości zrób sobie głębokości min. 70 cm.

Pozdrawiam
 
Podziękowania złożone przez:
#18
Witam jeszcze raz,
przeraziłem się widząc te wszystkie rozwiązania - każdy proponuje co innego.
Może uporządkujmy to wszystko, chciałbym żeby to akwarium było zautomatyzowane, w związku z tym jestem w stanie doprowadzić wodę do akwarium i zrobić od niego spust wody.
To teraz co i jak po kolei? bo czytam i czytam i nic z tego nie wiem Sad

Tutaj filmik wyjaśnia sprawę dość obszernie


Tak liczę że akwarium koło 3 koła, stelaż z zabudową ~2k, sump z pompami tysiaczek ? I zamontowanie mi tego w domu koło tysiąca ?
Dobrze liczę czy to tak biednie bardzo ? wychodzi koło ~7 tyś
 
Podziękowania złożone przez:
#19
(06-12-2018, 19:56 PM)darkdivinity napisał(a): Witam jeszcze raz,
przeraziłem się widząc te wszystkie rozwiązania - każdy proponuje co innego.
Może uporządkujmy to wszystko, chciałbym żeby to akwarium było zautomatyzowane, w związku z tym jestem w stanie doprowadzić wodę do akwarium i zrobić od niego spust wody.
To teraz co i jak po kolei? bo czytam i czytam i nic z tego nie wiem Sad

Tutaj filmik wyjaśnia sprawę dość obszernie


Tak liczę że akwarium koło 3 koła, stelaż z zabudową ~2k, sump z pompami tysiaczek ? I zamontowanie mi tego w domu koło tysiąca ?
Dobrze liczę czy to tak biednie bardzo ? wychodzi koło ~7 tyś
Moje akwarium z sumpem, stelaż zabudowany czarnym szkłem wszystko wyszło ok 7 tysi robione szkłem 12mm, 3 szyby OW.
Wszystko zależy jakimi grubymi szybami (może być 15mm) będzie robiony Twój zbiornik i ostateczne jego wymiary ale 7 tys. to chyba bardzo optymistycznie myślisz.
 
Podziękowania złożone przez:
#20
No tak ale zabudowanie czarnym szkłem już grubo podnosi cenę, tak samo jak 3 szyby OW. Ja myślę zabudować stelaż ładnymi płytami lakierowanymi, szkło też planowałem 12 mm, i tylko front OW, ale to już będę się dogadywał ze sklepem.
W tych 7 tyś zamieściłeś pompę do sumpa i osmozę ?
 
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości