• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: HMF - obliczenia

#1
Cześć

Koledzy mam do Was prośbę o pomoc w obliczeniach wielkości narożnego filtra HMF.
Baniak: 150x60x60
Obsada:
P. scalare 6 szt
Kąsacze ok 40 szt
Corydoras ok 10/15
Pielegniczki ok 10 szt
Zbrojniki ok 5 szt (mięsożerne, najprawdopodobniej L134)
To docelowa obsada na starcie będzie mniej ryb.

Chciałbym użyć powerheada Aquaela - chyba ze macie inne mniej prądożerne propozycje.
Gąbka o jak najgrubszych oczkach 20 ppi ? (przy okazji która obecnie firma sprzedaje czarne gąbki na wymiar i dobrej jakości? )

W filtrze chce zmieścić grzałkę i torf w skarpecie Wink

Poproszę o wymiary gąbki (5 cm gruba?)
I na jakiej odległości od narożnika kleić szybki? 15/20 cm?

Bardzo z góry dziękuje Smile
(Baniaczek już zamówiony Smile)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
kiepsko widzę tego hmfa dla tej obsady Sad szczególnie jak ma być narożny moze jeszcze jak by był na całej bocznej ścianie 
i gąbka 30ppi tylko przyzwyczaj się do błony przy hmfie i kiepskiej cyrkulacji
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Z biologią to spokojnie da radę (a jeśli w zbiorniku będzie piasek lub żwir to już spokojnie obgoni temat). Może być jedynie potrzeba dołożenia jakiegoś filtra mechanicznego, jeśli nie będziesz chciał mieć syfku na dnie - ale wielu ludzi chce właśnie mieć taki syfekk.

Do HMF zamiast powerheada Aquaela możesz użyć na przykład Hydor Pico 1150 . Używam takiej od kilku miesięcy i jest super. Bezgłośna i energooszczędna.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
No właśnie ma być syfek. Na dnie piasek tak do 5 cm myśle, kupa liści i bez żadnego odmulania typowe b/w Smile

A i podeslij proszę foty jak zrobiłeś powrót wody i w ogóle.
Ten hydorek jeśli uciągnie to spoko tylko 7 W

Jeżeli ewentualnie miałbym problem z cyrkulacja to mogę dołożyć mały cyrkulator z drugiej strony.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
HMF to filtracja, która nie nadaje się jedynie do największych obesrołków, takich jak drewnożerne zbrojasy czy gęste obsady mbuna czy trofeusów. Także tutaj da radę bez problemu. Pytanie czy nie warto by dać gąbek do obu narożników, albo jedną na cały bok (zależy jak widoczne jest akwarium).

Ja bym dał gąbkę 30 ppi.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(05-12-2018, 19:50 PM)piotrK napisał(a): Pytanie czy nie warto by dać gąbek do obu narożników, albo jedną na cały bok (zależy jak widoczne jest akwarium).

Ja bym dał gąbkę 30 ppi.

Myślisz ze na dwie strony to konieczność? Bo jakby nie było to HMF zabiera trochę baniaka, a już nie mówię o na całym boku - bo odejdzie mi spokojnie ok 10 cm co dało by 140 cm długości, nie chcę skracać baniaka przy żaglach (to już wolałbym kubeł ale założeniem nadrzędnym jest - żadnej wody poza baniakiem. Jak będę kiedyś stawiał naprawdę duży baniak ;-) to zrobię sump.)

60 cm wysokości ma baniak to kawał gąbki będzie, plus podłoże i pływające rośliny ?

Drewnojadów nie planuję, a jak zachoruję na zbroje to wtedy będę się zastanawiał Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(05-12-2018, 13:08 PM)zyyys napisał(a): No właśnie ma być syfek. Na dnie piasek tak do 5 cm myśle, kupa liści i bez żadnego odmulania typowe b/w Smile

A i podeslij proszę foty jak zrobiłeś powrót wody i w ogóle.
Ten hydorek jeśli uciągnie to spoko tylko 7 W

Jeżeli ewentualnie miałbym problem z cyrkulacja to mogę dołożyć mały cyrkulator z drugiej strony.

Ja mam swojego HMS zamkniętego w sklejonym z PCV filtrze kasetowym. O tutaj jest jak filterek ten wygląda

https://cichlidae.pl/showthread.php?tid=9059&page=2

...i ze środka tego filterka dwie pompki (pierwsza Jebao DCP-5000 i druga właśnie ta Hydor Pico 1150) wypompowują wodę wężykami obok filtra.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości