• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Tilapia Buttikoferi (Tilapia Zebra)

#1
Witam

Mialem kiedys te jakze piekna pielegnice, kupilem ja gdyz zafascynowalo mnie w sklepie jak przez szybe od akwarium chce zjesc mojego palca.

Nie wiedzialem nic o tych rybach, dopiero pozniej mnie olsnilo.

Trzymalem rybe w pojedynke, prawdopodobnie byl to samiec. Ryba zniszczyla mi 2 grzalki, potrafila przekopac podloze w calym akwarium po swojemu w ciagu 20 min, przesuwac korzenie, odklejac wyloty i wloty do filtra od szyby, zjesc (doslownie) prefiltr z gabki i wiele innych. Atak na sitko itp..

Zadna ryba nie mogla zyc z nia w akwarium, zabijala wszystko co dopuscilem. Co smieszne, nie zrobila krzywdy zlotym rybkom, ktore mialem tam zanim przywedrowala. (pokarm dla innych ryb).

Po kilkumiesiecznej walce potrafilem rybe oddac (kosztowala mnie sporo kasy) a oddalem ja za darmo.

Powiedzcie mi czy tak musi byc ? Czy one juz takie sa ? Jak dobrac pare ? I jaki biotop preferuja ? Czy ma ktos doswiadczenia bo w nowym szkle (juz niedlugo) planuje popedzic w bardzo, ale to bardzo agresywne rybki Smile

Zdjecie z mojego szkla z przed roku, bylo to akwarium przejsciowe dla niej jednej:

http://imageshack.us/photo/my-images/208/img5144d.jpg/

Rafal
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Miałem te ryby. Piękne, ale faktycznie bardzo agresywne (stąd rzadko spotykane są w handlu, gdyż sklepy wzbraniają się przed ich nabywaniem). Jeśli chcesz zacząć ich hodowlę, to potrzebny będzie dla nich duży zbiornik, zakup co najmniej 10 szt. malutkich ryb, wszystkich jednakowej wielkości. Jeśli chcesz trzymać je w ogólnym akwarium, pomyśl o pielęgnicach docelowo osiągających 30-35 cm i mających zbliżony temperament (u mnie pawiookie 25 cm ledwo dawały radę, kiedy te miały pod 20 cm - nie polecam zresztą tego połączenia), np. coś z Parachromis, Nandopsis. Tak, jak napisałeś - wszystkie sprzęty w zbiorniku muszą być zabezpieczone (u mnie rozbiły grzałkę "Jagera"). Zbiornik musi być szczelnie przykryty (urządzają niebywałe gonitwy). Nie mają specjalnych wymagań odnośnie do parametrów wody i diety (są bardzo łakome i szybko rosną).
Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(15-02-2012, 03:10 AM)dator napisał(a): Miałem te ryby. Piękne, ale faktycznie bardzo agresywne (stąd rzadko spotykane są w handlu, gdyż sklepy wzbraniają się przed ich nabywaniem). Jeśli chcesz zacząć ich hodowlę, to potrzebny będzie dla nich duży zbiornik, zakup co najmniej 10 szt. malutkich ryb, wszystkich jednakowej wielkości. Jeśli chcesz trzymać je w ogólnym akwarium, pomyśl o pielęgnicach docelowo osiągających 30-35 cm i mających zbliżony temperament (u mnie pawiookie 25 cm ledwo dawały radę, kiedy te miały pod 20 cm - nie polecam zresztą tego połączenia), np. coś z Parachromis, Nandopsis. Tak, jak napisałeś - wszystkie sprzęty w zbiorniku muszą być zabezpieczone (u mnie rozbiły grzałkę "Jagera"). Zbiornik musi być szczelnie przykryty (urządzają niebywałe gonitwy). Nie mają specjalnych wymagań odnośnie do parametrów wody i diety (są bardzo łakome i szybko rosną).

Dzieki za info, zbiornik docelowy to 240 x 60 x 60 wiec maly nie jest ale tez nie zachwyca wielkoscia. Nie chce hodowac typowo tej ryby, mysle o zrobieniu takiego misz-masz bo czesto przy takich obsadach agresja jest jakby tlumiona w grupie. Zastanowie sie jeszcze nad tym gatunkiem.

Pozdrawiam Rafal
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości