• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Zmiana temperatury w ciągu doby.

#1
Witam. Wystartowałem z akwa dla nanoulteusów i mam pytanie nt temperatury w ciągu dnia i nocy. Mieszkam w domu jednorodzinnym gdzie jeszcze ogrzewany jest węglem i przez to w domu pomiedzy dniem a nocą powstaje różnica temperatur. W ciągu dnia 24-25 C (wiem że ciepło ale malutkie dzieci biegają no i ciężko o regulację na takim piecu) no i nocą spada do min 21-22 C. Czy takie skoki są problemem dla ryb czy lepiej dogrzewać grzałką aby nie było takich wahań? Problem banalny chyba ale wolę dopytać Smile z góry dzięki za odpowiedzi.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
To nie problem Big Grin Mam nano i nie mam grzałki. Zresztą woda tak szybko nie stygnie ani tak szybko się nie nagrzewa.
375 l (panamensis, nanolutea, septemfasciata)
160 l (amatitlania nanolutea)
96 l (Apistogramma ortegai, ex. sp. "Papagei")
96 l (Apistogramma erythrura)
96 l (Apistogramma cf. ortegai ex. sp. "Pebas")
63 l (Apistogramma sp. alto tapiche)
63 l (Xiphophorus variatus La Laguna)

 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Masz rację na termometrze nie zauważyłem takich skoków ale też nie analizowałem też tego tak dokładnie bo jak człowiek do pracy rano idzie to dopiero wieczorem coś więcej może zerknąć. Chyba grzałka będzie nie potrzebna... i dobrze Smile

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Grzałka zawsze się przyda, nawet na wypadek ewentualnej awarii ogrzewania. To nie jest duży wydatek, a ustawiasz ją na minimalną akceptowaną przez ryby temperaturę. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Jasne jasne. Grzałka mam w sumie więc kupować nie muszę. Także jest w pogotowiu Smile

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Takie wahania temperatur są nawet zbieżne ze środowiskiem naturalnym.
Niektóre sterowniki akwarystyczne (tzw. komputery akwarystyczne) mają funkcję obniżania temperatury na noc.
Uważam, że to nic złego, a może nawet lepiej nasze ryby się przez to czują.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Kiedyś stosowałem. Wiele nie daje, też oszczędnościowo za prąd.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Należałoby się zastanowić czy to akwarium stoi w przewiewnym miejscu. Pozornie niewielka zmiana np. wietrzenie pokoju, wyłączenie pieca na noc, wyłączenie oświetlenia dużej mocy itp. może się skumulować i wywołać gwałtowne zmiany temperatury a wtedy jest niebezpiecznie. Sama zmiana temperatury przy tych rybach wydaje się OK ale kluczowe jest czy nie zachodzi zbyt gwałtownie ?
Aby to wykryć trzeba monitorować temperaturę przez bardzo częste pomiary w ciągu całej doby co w praktyce może być trudne. 
Wiec włączona grzałka sterowana termoregulatorem nie zaszkodzi.  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości