• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: B/W i rośliny

#11
Uwielbiam takie wątki Smile
Na razie w kręgu moich zainteresowań jest całkiem spora cześć Rio Negro bo od Sao Gabriel przez Santa Isabel, Barcelos aż do Manaus a właściwe zahaczając o Manacapuru chociaż Manacapuru to Rio Solimoes wg google maps czyli to już nie Rio Negro ( proszę mnie poprawić jeśli jestem w błędzie )
Wszystko tak naprawdę zależy od Żaglowców jakie uda mi się pozyskać to w ten rejon będę celował.
Chociaż znalazłem w UK hodowcę który ma teraz Apisto Uaupezi (tez proszę o podpowiedz w ktorej części Rio Negro występuje) także może się okazać ze nie będzie łatwo mi to wszystko pogodzić Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Uaupesi z Rio Negro masz głownie z Barcelos oraz Sao Gabriel, musisz się hodowcy zapytać skąd ma import. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
To by pasowało do żagli z Santa Izabel Smile chociaż Manacapuru tez mi się strasznie podobają Smile
A w ogóle to wykoncu Zachorowałem na dicrossususy ale to czaderskie rybcie są i filamentosus tez by mi pasował obszarowo Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Ten biotop Pterophyllum to jest skomplikowana sprawa. 
 
Pterophyllum scalare występuje prawie na całym obszarze Amazonki w podobnych warunkach. Są to starorzecza lub cieki z lekkim ciągiem wody z dużą ilością konarów, roślin a nawet skał (w Gujanie), Zawsze są to miejsca dające schronienie przed drapieżnikami. Nigdy żaglowce nie występują w głównym nurcie dużych rzek, raczej w mniejszych i małych dopływach. Takie warunki występują  w pobliżu cichych zatok pod nawisami drzew, które sąsiadują  z otwartą spokojną wodą.
Taka sielanka jest obserwowana przy niskim stanie wody bo przy wysokim to się wszystko zmienia. Żaglowce siła rzeczy muszą się przenieść gdzie indziej, poza tym działa instynkt prokreacji, np. altumy mogą na tarło wpływać na zalane łąki, rowy itd. Tak do końca nie wiemy co się wtedy dzieje z żaglowcami, nikt w tej sprawie generalnych wniosków nie wysunął.  
 
Oczywiście wody z Pterophyllum w Rio Negro czy Solimes będą miały trochę inną chemię  i na to należy zwrócić szczególną uwagę a nie na odtwarzanie - no właśnie czego ?
 
Jeszcze jest kwestia współbytowania określonych gatunków ryb z żaglowcami. Często akwaryści pomijają fakt, że mimo występowania w tej samej rzece określonych taksonów, mogą one nigdy ze sobą współbytować.   
Dlatego popieram to co napisał Lech-u. Nie ma się co silić na biotop Rio Negro, bo i tak w efekcie powstanie BW. Przy czym powstanie BW azjatycko - amerykańskie (rośliny) z wodą, piachem i korzeniami z Unii Europejskiej.  Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
(23-11-2018, 11:51 AM)Ruki napisał(a): Lech-u, Rio Negro na całej długości to BW. Big Grin
Nie. Rio Negro ma w sobie takie odcinki, które z BW nie miały nic wspólnego (poza nazwą rzeki Negro). Pamiętajmy, że to są rzeki (ogólnie w Amazonii), które dość burzliwie zmieniają swoje koryto w zależności od opadów, pory roku itp.
Pływałem w takich miejscach należących do Rio Negro, że można było bez problemu zobaczyć w masce to co tam pływa. I widoczność była naprawdę dobra.
Owszem, w dolnym biegu rzeki to już właściwie wszędzie jest BW. Ale wyżej nie koniecznie.


(23-11-2018, 11:51 AM)Ruki napisał(a): Poza tym, jak ktoś chce rygorystycznie do tego podchodzić to znaczy, że jest mu to potrzebne. Tongue
Zgadzam się. Kto komu zabroni?
Jak ktoś chce mieć biotop, to można robić.
Niemniej dość rzadko mamy taki 100% biotop danego akwenu. Owszem, czasami się ktoś postara.
Ale już nawet mowa o "BW" oznacza w żargonie akwarystycznym "akwarium z herbatką".
Szyszki olchy, liście dębu i inne "niebiotopowe" wynalazki stosujemy po to, zeby zbliżyć się do jakiegoś biotopu. W tym wypadku BW.

Trzymam kciuki za projekt.

Moje akwarium BW było jedynie z nazwy i koloru wody.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Ja to widzę tak: Kiedys lwia część ludzi posiadających w domu akwaria kupowało w akwa zoo ryby jakie się rodzinie podobały sypali białe kamyczki i lali wodę z kranu, a podmiana wody polegała na zlaniu całego baniaka i zalaniu go od nowa po uprzednim dokładnym wyszorowaniu wszystkiego. ( chociaż mój dziadek miał piasek i wodę zawsze odstawiał na noc zanim wlał do baniaka Smile )

Dzisiaj przynajmniej ja osobiście podchodzę od akwarystyki bardziej świadomie. Wiem, które ryby pochodzą z jakiego kontynentu, wiem jak znaleść parametry wody itd. Można dzięki podróżnikom, fascynatom podejrzeć jak wyglądają dane środowiska.

Nie jestem w stanie przywieść wody, ani roślin i korzeni z SA ( Teo azjatyckich roślin nie będzie Smile)
Ale chcąc chodowac ryby występujące na danych obszarze chce, mogę i muszę zapewnić im warunki zbliżone do natury. A przy tym fajnie jakby ryby pływające u mnie w akwarium pochodziły z tego samego obszaru , a nie były miksem np Brazylijsko, peruwiańsko, kolumbijskim.

Nie uważam, ze BW to tylko herbata. Dlatego dodajemy do akwarium garbników by osiagnac parametry wody do takich jakie potrzebujemy dla danych ryb. Kolor herbatki to tylko powstaje przyokazji.

Ale mam świadomość tego ze to mój baniak to tylko kropla wiec daleko mu będzie do wód Amazonki.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
(26-11-2018, 16:52 PM)Lech-u napisał(a):
(23-11-2018, 11:51 AM)Ruki napisał(a): Lech-u, Rio Negro na całej długości to BW. Big Grin
Nie. Rio Negro ma w sobie takie odcinki, które z BW nie miały nic wspólnego (poza nazwą rzeki Negro). Pamiętajmy, że to są rzeki (ogólnie w Amazonii), które dość burzliwie zmieniają swoje koryto w zależności od opadów, pory roku itp.
Pływałem w takich miejscach należących do Rio Negro, że można było bez problemu zobaczyć w masce to co tam pływa. I widoczność była naprawdę dobra.
Owszem, w dolnym biegu rzeki to już właściwie wszędzie jest BW. Ale wyżej nie koniecznie.
Które odcinki, konkrety proszę?
W BW dobra widoczność to normalka(chyba mylisz z WW- white water), a że zabarwienie się zmienia to nic nowego. Fakt jest taki, że Rio Negro od początku do ujścia jest uznawane za BW z racji parametrów wody.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
(26-11-2018, 16:52 PM)Lech-u napisał(a): Pływałem w takich miejscach należących do Rio Negro, że można było bez problemu zobaczyć w masce to co tam pływa. I widoczność była naprawdę dobra.
Lech-u pochwal się zdjęciami i filmami w osobnym wątku
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Lech-u również chetnie pooglądam taką relacje. Zwłaszcza z Rio Negro Smile

A tak naprawdę to Wy to wszystko świetnie wiecie i rozumiecie, i w dużej mierze to dzięki takim userom jak Wy świadoma akwarystyka się rozwija. Większość swojej wiedzy czerpałem i czerpię z doświadczeń waszych właśnie i uważam to forum za najlepsze polskie forum o akwarystyce w ogóle. Smile

I to dzięki Wam mój baniaczek będzie pięknym wycinkiem Amazonki Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
A jaka jest właściwie definicja BW?

Dla mnie Black Water to nic innego jak ciemna woda o kolorze mocnej herbaty.

Parametry? Oczywiście trzymając w BW ryby jesteśmy chętni do tego, żeby dostosować parametry wody do tych gatunków.
Ale czy w pojęciu akwarysty mówiącego o BW zawsze na pierwsze miejsce wysuwają się parametry wody, czy raczej kolor wody?


Inna sprawa, że jak już próbujemy zmajstrować "kolorek" w BW to i parametry nam się zbliżają do tych w Rio Negro.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości