• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: B/W i rośliny

#41
(29-11-2018, 21:37 PM)piotrK napisał(a): Ciekawe, bo faktycznie widziałem parę nagrań z dopływów RN (Igarape), które wodę miały przejrzystą, tj. na taką wyglądała, o ile obrazu nie przekłamywała kamera. Ale że sama główna rzeka toczy wody przejrzyste - musiałbym to zobaczyć na własne oczy, żeby uwierzyć (taki z resztą jest plan). Nie zmienia to faktu że to ciekawa sprawa i wielka szkoda, że zdjęć choćby znad wody nie masz - to by zawsze zwiększyło wartość dyskusji.

A niedowierzaniom proszę się nie dziwić - był tu już jeden taki co "widział, wie, ale nie pokaże", i zniknął bez śladu - niektórzy może nawet jeszcze pamiętają jego nicka. Wink
W chwili wolnej przeglądałem przerzuciłem trochę neta, nawet w igapo woda bywa co najwyżej słomkowa
[Obrazek: U05-049.jpg]

źródło: Google

Dodatkowo, znalazłem pewną publikację(tytuł poniżej), na której widać że w okolicach Barcelos Rio Negro jest najbardziej "BW" na całym badanym odcinku(500 km). Specyfika zlewni sprawia, że nawet spory dopływ białych wód(Rio Demini) ma mocno ograniczony efekt. Widać to świetnie na poniższym wykresie parametrów wody(pora deszczowa, czarne kropki to 2007, białe to 2008)
   
źródło: Physicochemical characterization of the white, black, and clearwater rivers of the Amazon Basin and its implications on the distribution of freshwater stingrays (Chondrichthyes, Potamotrygonidae)

A powyżej Barcelos swojego kwasu do Rio Negro dolewa jeszcze Rio Cuiuni... Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#42
Masz rację. Tak jest.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#43
Ta dyskusja to fajny przykład (nie pierwszy) jak obrazki potrafią ukształtować wyobraźnię. Dla mnie nie jest zaskoczeniem, to że Negro ma różne nasycenie wody kolorem czarnym, herbacianym, włącznie z brakiem takiego zabarwienia. Widać to w relacjach z wypraw po Rio Negro w poszukiwaniu siedlisk Pterophyllum. Ten kolor lub jego brak i przez to nieco odmienne właściwości wody, decydują również o występowaniu różnych gatunków żaglowców P. altum, P. leopoldii, P. scalare w Negro.

Tak na marginesie. Dyskusja potwierdza to że BW w akwarium jest bardzo pojemnym określeniem. Czyli żeby stworzyć podobne warunki do naturalnych nie trzeba się kierować wyłącznie herbatką w akwarium jak często kojarzą/propagują forumowi akwaryści.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#44
(01-12-2018, 17:37 PM)teo napisał(a): Czyli żeby stworzyć podobne warunki do naturalnych nie trzeba się kierować wyłącznie herbatką w akwarium jak często kojarzą/propagują forumowi akwaryści.

Trzeba się kierować parametrami wody i wyglądem siedliska, oczywiście biorąc pod uwagę to, ze ryby migrują między siedliskami. BW =/= tylko kolorek wody, co wielu propaguje.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości