• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: B/W i rośliny

#1
Jak niektórzy już zauważyli pracuję nad baniaczkiem z 540 litrami czarnej wody Wink
Kolejna rzecz jaką muszę rozważyć do czy w ogóle, a jeśli tak to jakie dobrać rośliny. Skłaniam się do tego by trochę zieleninki było w baniaku.
Znalazłem w sieci takie akwarium:



Czy takie obsadzenie roślin, tutaj chyba to żabienice, w korzeniach, które normalnie rosną w podłożu ma sens? Czy takim roślinom wystarczy to co w toni wodnej? Zwłaszcza biorąc pod uwagę ze BW to raczej jałowa woda.
Czy tez musza to być typowe rośliny pływające ?

Który z mchów się nada do BW i słabego oświetlenia? Na korzeniu na dnie będzie to miało szanse czy raczej tylko na korzeniach bliżej tafli gdzie będzie więcej światła?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Baniak na filmie to CW, nie widać w ogóle dodatku garbników.
Rośliny na filmie na korzeniach, to Mikrozorium i Anubias, czyli "epifity".

Mikrozoria, Anubiasy, część żabienic, kryptokoryn, Ceratopteris dadzą radę.
Mech to kiepski pomysł. Raczej zbrązowieje, a na pewno będzie zbierał syfek. Chyba że nie przeszkadza Ci jako element syfkotwórczy. Wink

Generalnie przy garbnikach da się utrzymać ładne rośliny.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Ma być syfek Smile o mchu myślałem jako schronienie dla narybków wszelakich Wink

Piszesz ze dadzą radę ale w toni? Bo tak właśnie mi się podoba rośliny w korzeniach a nie w piasku.
Kąsacze by się dobrze czuły, może pstrążnice.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(20-11-2018, 22:27 PM)zyyys napisał(a): Ma być syfek Smile o mchu myślałem jako schronienie dla narybków  wszelakich Wink

Piszesz ze dadzą radę ale w toni? Bo tak właśnie mi się podoba rośliny w korzeniach a nie w piasku.
Kąsacze by się dobrze czuły, może pstrążnice.

To możesz dać jakieś kępy. Szału na pewno nie będzie. Jedynie jak na korzeniach przy oświetleniu byś posadził mech, to jakoś by sobie radził.

Anubiasy, Mikrozoria, Bolbitis heudelotii na korzeniach możesz sadzić, Ceratopteris na powierzchnię.

Pamiętaj o przykryciu baniaka przy pstrążenicach.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Fajne rośliny tylko żadna z nich nie rośnie w SA Smile
Jeśli chciałbym się trzymać biotopu to co byś polecił z SA?
Hydrocortyla to czasem nie SA?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Hydrocotyle leucocephala echinodorus amazonicus (moze jeszcze jakieś uciągną) Vallisneria americana powinno uciągnąć to wszystko zależy ile światła będzie wpadać do zbiornika
SA to nie biotop Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Zyys, w SA epititycznych roślin jak na filmiku nie masz. Ale w oparciu o żabienice możesz fajny baniak zrobić.

P.S.
Trzymając się Twojego wybranego biotopu to jednak xbyt dużo roślin być nie powinno. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
No nie powinno Ruki Smile dlatego chciałem coś w korzenie.
Bart to był skrót myślowy Smile

W zależności od tego jakie uda mi się zdobyć pterophyllum scalare taki będzie biotop Smile raczej coś z Rio Negro
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
W Rio Negro to na pewno jest pistia (pływająca). System korzeniowy jest ozdobą w BW, ale... także pokarmem dla niektórych pielęgnic.

W moim BW kilka lat temu miałem na korzeniach anubiasy, microsoria.
A w jednym miejscu miałem punktowe oświetlenie i tam w podłożu rosła spora żabienica. Wyglądała trochę jak aktor w ciemnym teatrze, na którego pada snop światła na scenie.
Bardzo ładne wrażenie.

W Rio Negro występują także dość często różne trawy, więc możesz spróbować wsadzić także nurzańca (jest wiele odmian więc dobierz wedle uznania).
Pamiętaj także, że Rio Negro to ogromna rzeka, która ma różne "biotopy" w swoim biegu. Więc tak naprawdę znajdziesz tam prawie wszystko co możesz wsadzić do akwarium.
A poza tym to są tereny zalewowe, więc często pod wodą występują rośliny "nadwodne" typu zwykła trawa lub jakieś inne.
Więc dość rygorystyczne podejście do tematu biotopu "Rio Negro" nie jest wcale tak potrzebne.
Oczywiście wszystko zależy od tego co chcesz umieścić w tym akwarium.
Niemniej pojęcie biotopu Rio Negro jest baaaardzo szerokie. Nawet jak mówisz o jednej z odmian Rio Negro czyli BW.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Lech-u, Rio Negro na całej długości to BW. Big Grin Poza tym, jak ktoś chce rygorystycznie do tego podchodzić to znaczy, że jest mu to potrzebne. Tongue
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości