• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Pterophyllum altum/scalare/leopoldi

#21
Dzięki Marto. Zastanawia mnie, czy problemy z kwarantanną dotyczą także innych Pterophyllum, czy tylko P. altum?
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
Ja nie miałam problemów z P. scalare, chociaż to jest trudna ryba, zwłaszcza jak się ma tak duże osobniki jak my.

Nasze pochodzą z bardzo kwaśnego środowiska (Santa Isabel) podobnie jak altumy.

Marta



 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
Ostatnio jeden z importerów w polsce ściągnął, poleciały wszystkie. Tak jak Marta pisze: naprawdę ciężka zabawa.
Doa obejmuje jednak tylko cenę ryb, nie są zwracane koszta transportu, papierów.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
Wygląda więc na to, że na początek lepiej znaleźć jakieś ryby po kwarantannie lub F1.

Mam jeszcze pytanie dotyczące samych ryb. Czy wszystkie P. s. Manacapuru mają czerwoną plamę na głowie, jeśli tak - przy jakiej wielkości się pojawia. Znalazłem w sieci sprzeczne informacje na ten temat, a jednocześnie widziałem zdjęcia przedstawiające dorosłe P. s. Manacapuru zarówno z plamą, jak i bez. A może są dwie formy, w tym jedna "red shoulder". Druga sprawa to oczy. Jedne mają czerwoną obwódkę, a inne nie. Czyli jak powinno być?
Tu jest ciekawy materiał porównawczy
http://podforak.rzeszow.pl/printview.php...493f3c6bb5
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
Nie wiem czy ten link jest aż tak miarodajny

Odmiany barwne Pterophyllum altum:
Pterophyllum Altum (Orinoko)
Pterophyllum sp. Rio Negro Altum

Mamy właśnie ta drugą formę czyli Red Altum Rio Negro. Sven Kullander zweryfikował nasze ryby i uznał je za P. scalare.

Nasze ryby dokładnie odpowiadają drugiemu zdjęciu od góry w podanym linku. Część osobników - chyba samce, ale nie sprawdzałam tego, ma bardzo wyraźne czerwone kropki na głowie i za nią. Maja czerwone oczy.

Manacupuru nigdy nie miałam więc nie odpowiadam na Twoje pytanie.

Marta
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
Ten link podałem nie tylko dlatego, że są tam zebrane rózne formy tych ryb, ale także ze względu na odnośnik do
http://www.amazon-exotic-import.de/Galle.../INDEX.HTM
skąd część zdjęć została zaczerpnięta.

Z tego co się zorientowałem jest spory bałagan jeśli chodzi o właściwą identyfikację i nazewnictwo tych ryb. Ja dopiero raczkuję w temacie Wink
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
Bałagan wynika z kilku czynników. Jak na razie brak jest miarodajego ostatecznego opracowania rodzaju Pterophyllum z podaniem gatunków, form i ich występowania.

Systematycznie mamy:

P. scalare has 23-29 dorsal rays 24-28 anal rays and 30-40 lateral scales
P. altum " 28-29 " " 28-32 " " " 46-48 " "
P. leopoldi " 29-32 " " 19-22 " " " 26-30 " "

http://www2.nrm.se/ve/pisces/acara/pterophy.shtml

Przeglądając fora i linki na temat altumów znalazłam coś takiego:

http://forum.practicalfishkeeping.co.uk/...hp?t=77066. Na końcu wątku jest opis.


For a summary we have: Altum will frequent three different biotypes, that is:

1.The Alto Orinoco or Rio Ventuari type, characterizee by clear water with a significant water movement and hence oxygen turnround, as well as medium temperatures near the High 70's and mid 80's.

2.The Blackwater Creek or Rio Negro type, where water current maybe somewhat slower, but also plentiful in dissolved oxygen and where water temperature is similar to the Ventuari Biotype.

3.And to the North, towards the Llanos, Altum will frequent slower moving clear blackwaters in the Caño Llanero biotype. These waters have relatively high temperatures, up into the 90's on a hot sunny day and in the dry season, may have a lower O2 count.


Marta

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości