• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Pomoc przy trudnym projekcie.

#11
(13-11-2018, 21:19 PM)Pigul71 napisał(a): Ale ten komin nie jest dla akwarium. Przez ten zbiornik ma przeltywać jakaś rura kanalizacyjna z piętra. Do sumpa trzeba dodać jakiś komin, albo prościej przelew krawędziowy z tyłu.
pzd
P.
Wiem, rurę można zasilikonować od spodu, tak jak rurki od sumpa w kominie, a komin też można ciut  powiększyć *jaka rura?. Po co drugi?
Inna sprawa to ogrzewanie- przy cenach prądu pomyślałbym o dodatkowym ogrzewaniu za pomocą "kaloryfera" w sumpie z termozaworem, gdzieś tu o takim czytałem. Zwłaszcz jak w domu jest ogrz.niskotemp.
Ah, dobrze popmpę w sumpie zabezpieczyc przed przerwami w zasilaniu inverterem z akumulatorami, dwa 12v (w szereg-nie bawić się w 24V-przerabiałem to) samochodowe wystarczą i na etapie budowy dać kabel od miejsca inv. do akwa.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Novi - w miejscu w którym stanie akwarium leci rura kanalizacyjna na wyższy poziom. Komin nie jest do akwarium tylko dla tej rury Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Jeśli kolega ma kasę to lepiej żeby się skontaktował ze stosowna firmą. Oni wydobędę z niego (kasę …) o co mu chodzi i wytłumaczą co w jego warunkach jest realne a co nie.

Z pierwszego postu wynika bardzo mglista wizja, szczególne z tą rurą kanalizacyjną  przechodząca przez akwarium. Tam musi być luz miedzy rura a akwarium, więc 20x20 to za mało. Ta rura to bardzo duże utrudnienie. W akwarystyce trzeba myśleć, że to coś ma służyć wiele lat i czym rozwiązanie prostsze tym lepiej. Po co komplikować sobie życie na siłę jak dom w budowie, lepiej poszukać innego rozwiązania.

Jest jeszcze kwestia twojej osoby. Stajesz się zakładnikiem tego przedsięwzięcia. Jak coś będzie nie tak to wina spadnie na doradcę czyli ciebie. Odnoszę wrażenie , że bierzesz na swoje barki ekstrawagancje kolegi.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
(13-11-2018, 20:55 PM)novi napisał(a): Zacne wymiary co zniweluje wg mnie kłopotliwe (ruch) miejsce. Sam sporo czasu poświeciłem na zautomatyzowanie swego - można poczytać. Duże kubły, np Eheim 2260, są dość głośne - polecam sump i tam automatyczna podmiana. Dostęp ukryty od tyłu akwa jak najbardziej. Komin dobry, ale dałbym grzebień przelewowy (przycięty z standardu 32cm) nawet naokoło komina, mamy zapas a i nie będzie słychać spływu prawie (wg mnie 30cm grzebienia odpowiedni na przepływ ok.2000L/h (pompa) tu: 4x20cm = ok.70cm grzebienia czyli pompa o wyd. 4500L/h nawet można dać.
Wiele pisać, a diabeł i tak tkwi w szczegółach. Ale ogólnie tak bym teraz stawiał - tak schowane, szerokie akwa (mam tylko 57cm szer. też przy 210cm dł.) z dostępem od tyłu.


Novi, byłbym wdzięczny gdybyś podesłał jakieś linki do tych tematów.

(14-11-2018, 20:13 PM)teo napisał(a): Jeśli kolega ma kasę to lepiej żeby się skontaktował ze stosowna firmą. Oni wydobędę z niego (kasę …) o co mu chodzi i wytłumaczą co w jego warunkach jest realne a co nie.

Z pierwszego postu wynika bardzo mglista wizja, szczególne z tą rurą kanalizacyjną  przechodząca przez akwarium. Tam musi być luz miedzy rura a akwarium, więc 20x20 to za mało. Ta rura to bardzo duże utrudnienie. W akwarystyce trzeba myśleć, że to coś ma służyć wiele lat i czym rozwiązanie prostsze tym lepiej. Po co komplikować sobie życie na siłę jak dom w budowie, lepiej poszukać innego rozwiązania.

Jest jeszcze kwestia twojej osoby. Stajesz się zakładnikiem tego przedsięwzięcia. Jak coś będzie nie tak to wina spadnie na doradcę czyli ciebie. Odnoszę wrażenie , że bierzesz na swoje barki ekstrawagancje kolegi.


Rura kanalizacyjna fi 100 musi być w tym miejscu, komin 20x20 z tego co wiem będzie na pewno powiększony (o ile, nie wiem, tamtędy maja przebiegać wszystkie rury i inne dupsy instalacyjne).
Koleś z firmy, która będzie kleiła zbiornik twierdzi, że nie ma problemu z tym kominem jak i z całym zbiornikiem.

Teo, z tym braniem odpowiedzialności na swoje barki za projekt to nie jest tak jak mówisz. Sam zaproponowałem, że w wolnej chwili zapytam o zdanie i doradzenie bardziej doświadczonych kolegów na forum. Nie angażuję się w sam projekt, jedynie o co mnie prosił to o pomoc poprzez forum, w nie ukrywam, trudnych sprawach technicznych
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
(13-11-2018, 02:55 AM)lesiu681 napisał(a): pytam ponieważ koledze zależy na jak największej bezobsługowości (podmiany, oświetlenie i możliwość sterowania nim poprzez efekt dzień i noc).
Wymiary to około 210x140x50h cm czyli +/- 1500L. Poniżej kilka fotek z wizualizacji.

Przy takim podejściu (automatyzm) oraz wielkości zbiornika mogę zaproponować rozwiązanie, które mam u siebie (1200 litrów).
Mam automatyczne podmiany wody w systemie dobowym, zbieram wodę RO, która jest podawana automatycznie do akwarium. Jest sterowanie CO2 w celach nawożenia roślin oraz utrzymania właściwego pH. Automatyczna kontrola temperatury. Całkowite sterowanie oświetleniem. Automatyczne karmienie.

Całością zawiaduje komputer akwarystyczny Profilux 4 GHL.

Takie rozwiązanie daje sporo możliwości do pełnego zautomatyzowania akwarium. U mnie ten aspekt był bardzo ważny ponieważ po pierwsze jestem leniem a po drugie bardzo często wyjeżdżam za granicę.

Nie jest to tanie rozwiązanie, ale ten opisany przez Ciebie projekt z założenia nie może być tani.
Za to komfort w obserwowaniu takiego zbiornika jest ogromy. Zamiast ganiać z wiadrami, biorę pifffko i obserwuję. Resztę roboty robi Profilux 4.

PS. Nie jestem związany z firmą produkującą Profilux'a. Piszę to z punktu widzenia użytkownika.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Ja w sprawie rury Big Grin

Lechu a czy jakaś rura kanalizacyjna przchodzi przez twoje akwarium ? Oczko
 
Na początek należy facetowi uświadomić ewidentne wady projektu. Jeśli coś jest możliwe technicznie do wykonania to nie znaczy, że jest równocześnie dobre w wieloletniej obsłudze akwarium, szczególnie z rurami w środku.  
 
W domu na etapie budowy można przestawić prawie wszystko, ściany, meble, akwaria, wszelkie  instalacje, rury też. To akwarium trzeba również „wyprostować” a potem automatyzować.  
 
A czy ktoś z Was widzi jakieś zalety rur kanalizacyjnych przechodzących przez środek akwarium ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
(16-11-2018, 18:02 PM)teo napisał(a): Lechu a czy jakaś rura kanalizacyjna przchodzi przez twoje akwarium ? Oczko

Nie. Przez akwarium nie przechodzi.
Ale akwaria mają zaplecze za ścianą (pomieszczenie gospodarcze) i tam mam rurę kanalizacyjną, do której wpuszczam wszelkie "opady" wody.
Przy okazji remontu kilka lat temu pociągnąłem 26 mb rur kanalizacyjnych, żeby zrobić odpływ z okolic akwarium.
Baaaardzo wygodne rozwiązanie.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Odpływ z akwa w listwie przypodłogowej i pod klepką w drzwiach, potem dziura w ścianie /wiertło 2cm i dł.55cm/ i do kratki w kotłowni.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
(16-11-2018, 18:02 PM)teo napisał(a): Ja w sprawie rury Big Grin

Lechu a czy jakaś rura kanalizacyjna przchodzi przez twoje akwarium ? Oczko
 
Na początek należy facetowi uświadomić ewidentne wady projektu. Jeśli coś jest możliwe technicznie do wykonania to nie znaczy, że jest równocześnie dobre w wieloletniej obsłudze akwarium, szczególnie z rurami w środku.  
 
W domu na etapie budowy można przestawić prawie wszystko, ściany, meble, akwaria, wszelkie  instalacje, rury też. To akwarium trzeba również „wyprostować” a potem automatyzować.  
 
A czy ktoś z Was widzi jakieś zalety rur kanalizacyjnych przechodzących przez środek akwarium ?


Nie ma żadnych zalet w postaci rur, które przechodzą przez akwarium, jedynie chyba tylko taka, że można puścić tamtędy filtracje czy okablowanie, to chyba oczywiste. Natomiast jeżeli znasz ewidentne wady tego projektu (oprócz wspomnianego komina) to je wskaż proszę a nie tylko "ględzisz" wkoło o tej rurze. Jakich to strasznych trudności należy spodziewać się przy wieloletniej obsłudze akwarium zakładając, że uda się w miarę możliwości zautomatyzować podmiany wody?.  Projekt jest trudny i kolega o tym wie ale nie jest niemożliwy i niewykonalny. Taki pomysł miał inwestor i coś takiego i w tym miejscu na pewno powstanie pozostają tylko kwestie rozwiązań technicznych tak aby było to jak najmądrzej przemyślane. Myślałem, że trochę więcej uzyskam odpowiedzi na zagadnienia techniczne  a nie tylko typu "zły, głupi,wadliwy projekt".

Poniżej realizacja "projektu z rurą" O maj gat  przez firmę, która sklei to akwarium. Dodam, że rura dojdzie później jak już ryby będą pływaćBig Grin

   

   

    W tym zbiorniku komin jest umieszczony na środku, u znajomego będzie zorientowany bliżej jednej ze ścianek.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
Nie wiem o co tyle hałasu z tą rurą, co za różnica co przebiega przez akwarium?
Interesuje mnie jedynie jak podzielą dno z tak dużym otworem umiejscowionym niesymetrycznie, przez który będzie przechodzić kanaliza, ale to głównie z ciekawości Smile

Czekam na zdjęcia z realizacji, powodzenia.
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości