• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Pomoc przy trudnym projekcie.

#1
Wink 
Witam, na prośbę i za pozwoleniem kolegi (jego projekt, nie mój) chciałem zasięgnąć rady bardziej doświadczonych kolegów. Postaram się w miarę krótko i jak najbardziej logicznie opisać całe zagadnienie. Dom jest nowy (ciągle w budowie więc możliwe ewentualne przeróbki), akwarium będzie skojarzone bliżej kuchni tak, aby można go było obejść z każdej strony. Przez akwarium przechodzić będzie rura kanalizacyjna w związku z czym w zbiorniku będzie wykonany specjalny komin (nie ma innej opcji). W bliskiej odległości(ale nie bezpośrednio przez ścianę) jest pomieszczenie gospodarcze (brane jest pod uwagę jako pomieszczenie pod ewentualny sump(brane są pod uwage 2 najmocniejsze na naszym rynku kubły)- można poprzez sump zautomatyzować podmiany wody???, pytam ponieważ koledze zależy na jak największej bezobsługowości(podmiany, oświetlenie i możliwość sterowania nim poprzez efekt dzień i noc).Podstawę (szafkę?) ma mniej więcej wybraną i zaprojektowaną. Interesuje go akwarium w stylu Low Tech jak najmniej obsługowe, bardziej w biotopie SA Clean Water. Co wy na to??? Bardzo mile widziane propozycje nie tylko samego zaaranżowania zbiornika ale także pomysły dotyczące rozwiązań technicznych. Jestem w stałym kontakcie z kolegą także na bieżąco będę zgłaszał mu uwagi na temat akwarium. Wstępnie jest wybrana już firma, która podejmie się sklejenia tego zbiornika. Wymiary to około 210x140x50h cm czyli +/- 1500L. Poniżej kilka fotek z wizualizacji.



   
   
   
       
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Automatyczna podmiana przez sump, jest prosta do zrobienia. 
Robisz odpływ na odpowiedniej wysokości. Woda, ktora przekroczy poziom ucieka a dolewasz ile chcesz. W sieci pełno takich rozwiązań. Szklarz powinien wiedzieć, jak klei akwaria.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Autonatyczna podmiana, sterowane światło, to już z definicji nie miże być low tech ;p.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Jeśli to ma być LowTech bo właściciel nie będzie miał zbyt wiele czasu na dbanie o akwarium to lepiej odradź mu zbiornik w tak eksponowanym miejscu. Zwracam na to uwagę bo użyłeś zwrotu "jak najbardziej bezobsługowe", a nie ma tu miejsca na zaniedbania.
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(13-11-2018, 12:40 PM)dzikakuna napisał(a): Jeśli to ma być LowTech bo właściciel nie będzie miał zbyt wiele czasu na dbanie o akwarium to lepiej odradź mu zbiornik w tak eksponowanym miejscu. Zwracam na to uwagę bo użyłeś zwrotu "jak najbardziej bezobsługowe", a nie ma tu miejsca na zaniedbania.


Może źle trochę to przedstawiłem, nie chodzi o to, że znajomy nie będzie miał czasu na opiekę czy podstawowe czynności związane z akwarium. Pewne rzeczy chciałby maksymalnie w miarę możliwości zautomatyzować. Zbiornik rzeczywiście będzie dość wyeksponowany ale jemu właśnie o to chodzi. Pewne kroki już zostały podjęte więc obawiam się, że już mu nic nie wyperswaduje.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Niebyt ciekawe miejsce jak na zbiornik. Dość ruchliwe.
Już widzę tę panikę obsady za każdym razem gdy ktoś przejdzie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Właśnie przy takim wyeksponowaniu ryby się szybko przyzwyczają do powtarzającego się bodźca i nie powinny być płochliwe Big Grin. Najgorsze co można zrobić to chodzić wokoło akwarium na paluszkach Wink.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Zacne wymiary co zniweluje wg mnie kłopotliwe (ruch) miejsce. Sam sporo czasu poświeciłem na zautomatyzowanie swego - można poczytać. Duże kubły, np Eheim 2260, są dość głośne - polecam sump i tam automatyczna podmiana. Dostęp ukryty od tyłu akwa jak najbardziej. Komin dobry, ale dałbym grzebień przelewowy (przycięty z standardu 32cm) nawet naokoło komina, mamy zapas a i nie będzie słychać spływu prawie (wg mnie 30cm grzebienia odpowiedni na przepływ ok.2000L/h (pompa) tu: 4x20cm = ok.70cm grzebienia czyli pompa o wyd. 4500L/h nawet można dać.
Wiele pisać, a diabeł i tak tkwi w szczegółach. Ale ogólnie tak bym teraz stawiał - tak schowane, szerokie akwa (mam tylko 57cm szer. też przy 210cm dł.) z dostępem od tyłu.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(13-11-2018, 20:55 PM)novi napisał(a): (...) ale dałbym grzebień przelewowy (przycięty z standardu 32cm) nawet naokoło komina, mamy zapas a i nie będzie słychać spływu prawie (wg mnie 30cm grzebienia odpowiedni na przepływ ok.2000L/h (pompa) tu: 4x20cm = ok.70cm grzebienia czyli pompa o wyd. 4500L/h nawet można dać.(...)
Ale ten komin nie jest dla akwarium. Przez ten zbiornik ma przelatywać jakaś rura kanalizacyjna z piętra. Do sumpa trzeba dodać jakiś komin, albo prościej przelew krawędziowy z tyłu.
pzd
P.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Duże akwa i ładny projekt wykończenia domu. Nie szedłbym w kubły, ale w filtry panelowe/kasetowe tak żeby woda nie opuszczała zbiornika.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości