• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Eheim 2215 Bardzo głośny wirnik (słyszalny z 20metrów)

#1
Witam wszystkich serdecznie,
Mam znaczący problem z moim filtrem Eheim 2215, jest już dość wiekowy (15lat). Jest wyjątkowo głośny, do tego stopnia, że nie ma opcji żeby przy nim zasnąć, widziałem już parę tematów z Eheimami i wskazówki odnośnie klejenia lub uszczelniania pewnych elementów wirnika, jednak w żadnym nie jest to dokładnie wytłumaczone i teraz zwracam z się z wielką prośbą do użytkowników Eheimów którzy mieli podobny problem co mój i w jakiś sposób się z tym problemem uporali. O klejenie jakiego elementu mogło chodzić. załączam zdjęcie wirnika, który składa się z trzech elementów:
1. magnes
2. plastikowe łopatki
3. biały plastikowy element na który owe łopatki są osadzone (można je też z niego zdjąć)

Czy te plastikowe łopatki(2) powinny móc się obracać na tym białym plastikowym elemencie(3) o około 150stopni czy to właśnie je należy przykleić tak żeby ruszały się tylko wraz z magnesem? czy może chodzi o jakiś inny element?

innym powodem, który ewentualnie przychodzi mi do głowy to dosyć luźna oś na której jest osadzony wirnik, może przez ten luz, elementy wirnika (magnes lub łopatki obijają się o inne plastikowe elementy filtra)?

Za każdą radę będę wdzięczny i na pewno wypróbuje


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Kup nowy wirnik i ośkę. Wirnik lubi się "wyrobić" i wtedy na tych luzach zaczyna hałasować.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(12-11-2018, 18:34 PM)Ruki napisał(a): Kup nowy wirnik i ośkę. Wirnik lubi się "wyrobić" i wtedy na tych luzach zaczyna hałasować
W ostateczności tak zrobię, ale spróbuje jeszcze pokombinować, bo ośka i wyrnik to bedą kosztowały tyle co nowy HW na taki litraż.
Co mnie zastanawia to obracanie się tych łopatek, czy to normalne, że da się nimi poruszać niezależnie od magnesu? bo w jednym z wątków: https://cichlidae.pl/showthread.php?tid=7377 widzę sprzeczne opinie, jeden użytkownik twierdzi, że powinny być osadzone na sztywno i się nie ruszać a drugi, że powinny te łopatki latać, jak to jest?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Nie wiem dokładnie jak w tym modelu ale w moim aquanelu łopatki nie obracają się bo są zatarte ale pompa działa , mam nowy wirnik kupiony i tam luźno się obracają do ogranicznika oczywiście , nie wymieniłem bo niemam potrzeby otwierania kubła już 3 rok , jedyny problem to był z odpowietrzeniem ale to raczej wynika z konstrukcji zabytkowego kubełka Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Dziwne że się obraca. Mam Eheim'y i JBL'y i wszystkie wirniki są na sztywno.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(12-11-2018, 23:20 PM)Sloma napisał(a): Dziwne że się obraca. Mam Eheim'y i JBL'y i wszystkie wirniki są na sztywno.
Dzięki za odpowiedź, gwoli ścisłości ten element, który zaznaczyłem nie jest w stanie się u Ciebie obrócić niezależnie od magnesu?
Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Muszę sprostować bo z tego wszystkiego aż sprawdziłem i faktycznie nowy wirnik (jeszcze w opakowaniu) , niema luzu (potrzeba dużej siły aby go przekręcić) , wirnik to fzk-1 , musiało mi się pomylić z jakimiś wewnętrznymi to tam się mi obracały.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Niektóre EHEIMy mają "sprzęgło" na wirniku.
Wtedy te łopatki obracają się względem magnesu.

Hałas na wirniku może powstawać z błahych przyczyn (np. duże zabrudzenie filtra, zapowietrzenie filtra) lub z przyczyn poważnych (np. podłużne pęknięcie magnesu lub ośki, czasami widoczne dopiero po zastosowaniu lupy).

Jeśli wykluczyłeś te błahe przyczyny, to proponuję sprawdzić magnes za pomocą lupy.
Wszelkie pęknięcia magnesu są wskazaniem do wymiany wirnika (i ośki).

Nie kleiłbym skrzydełek wirnika na sztywno z magnesem. Po cos wymyślono te "sprzęgła" w wirniku.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Łopatki muszą mieć mozliwosć częściowego obrotu (sprzęgiełko) - jeśli to skleisz, zablokujesz - mozliwe że filtr w ogóle nie ruszy o własnych siłach.

Różne modele i linie Eheim mają różne rozwiązania wirnika. classic i ecco wszystkie ruchome ze sprzegłem, professionel I i experience mniejsze modele (2222,2224) też mają ze sprzegłem, a już np większe (2226,2228) mają wirniki sztywne. Więc to że ktoś w swoim eheimie ma sztywno, to nie znaczy że w kazdym innym też ma być sztywno.

Kupiłbym sam wirnik. ośka jesli jest cała w zasadzie się nie sciera. może 0,01mm w ciągu 20 lat. To czarne węglowe włokno ze środka wirnika się wyrabia i na skrajnie zakatowanym jest już wyraźnie hałas.

Jak masz już taki że tego czarnego jest powidzmy grubości kartki papieru, a chcesz przuoszczędzić możesz spróbowac zrobić sobie grubszą ośkę która zniesie ten luz. 3,5mm grubości zamiast fabrycznych 3, ale to już jest moim zdaniem żeźba i nie warto do jednego filtra.

Inne przyczyny hałasu to pękniety magnes lub maagnes ruchomy wzgledem białego plastiku. Tuleja wirnika nie może mieć też kształtu elipsy. Nie licz też że filtr po kupnie nowego wirnika zrobi się idealnie cichy, ale róznica na korzyśc powinna być zauważalna.
Aktualnie…
- 300l ameryko-afryka
- 240l Azja
- 202l Nowa Gwinea
- 156l Azja
- 60l Ameryka Południowa
- 50l przedszkole




 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości