• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Piasek a rośliny

#21
Znalezienie takiego kompromisu w akwarium z pielęgnicami jest problematyczne. Upraszczając - pielęgnice stawiają akwaryście ultimatum albo my albo rośliny. Jest to oczywiście zależne od gatunku, jedne w mniejszym inne w większym stopniu stawiają taki warunek.  

Uśrednienie wymagań z góry skazuje na „średnie rośliny” i „średnie ryby”, czyli kolejny akwarysta powtarza błędy wcześniejszych eksperymentatorów. Lepiej z góry założyć, że priorytetem jest określony gatunek pielęgnic a rośliny stanowią bardzo ważny dodatek ułatwiający ich hodowlę. Przy takim założeniu, akwarium startuje z odpowiedniego poziomu i staje się bardzo realne, że dochowamy się pięknych i bujnie rosnących roślin. Przy czyn najlepiej dobierać kosmopolityczne rośliny, łatwe w uprawie.  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
Mam jeszcze pytanie odnośnie zachowania Apistogramma baenschi: jak to jest z tym grzebaniem w piasku? Boję się, że dokopią się się do torfu i będzie problem.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
Moje Inki kopią więcej niż Barlowi, ale przy kilku centymetrach piachu torf jest niezagrożony. Mimo to dałem siatkę ogrodniczą na torf
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
Dodam cos od siebie. Pomimo prawie zerowego doswiadczenia w akwarystyce 4 miesiace temu wystartowalem akwarium tylko na piasku bardzo drobnym.Z powodzeniem rosnie w nim 6 zabiebic i 3 anubiasy. Woda ma parametry ph5.5 i kh praktycznie niemierzalne. Oczytalem sie na kilku forach ze rosliny i piasek to cos co nie idzie razem w parze. Jako laik musze to obalic i stwierdzam ze rosliny rosna pieknie, woda krysztal i piasek zawsze jest czysty, nie widac na nim zadnych nieczystosci.Efekt wizualny bardzo ladny.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
po wielu latach roślinnego akwa, też zrezygnowałem z nawożenia roślin na rzecz rybek. A i tak rośliny wodne czerpią głównie z wody składniki/jak są/ jak nie ma to z dna-kulki gliniane lub w pojemnikach jak pisał teo. Na pewno oświetlenie i czystość wody ważna.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
Dobrze, ze te wszystkie rośliny w naturze, które nie maja tych wszystkich aktywnych sztucznych żwirków z Japonii nie wiedza, ze nie mogą rosnąć na piasku, który jest dla nich podłożem w 90 proc zbiorników naturalnych. A te paskudne strefy beztlenowe tworzące się grubym piachu? Nie mówcie im o tym, ze zamiast robić denitryfikacje powinny zabijać życie w rzekach i jeziorach.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
Strefy beztlenowe w piachu są złe tylko jak mamy syf/przekarmianie w akwa. Też uaktywniać się mogą (syf w grubej warstwie) przy gwałtownych zmianach parametrów np oświetlenia, napowietrzania - zwyżka azotynów
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
Syf w grubej warstwie podłoża jest możliwy raczej przy żwirku, który ma dużo przestrzeni pomiędzy ziarnami żeby ten syf mógł się przedostać niżej. W przypadku piachu to mało możliwe, bo jest zbity i mało się tam dostaje.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#29
(06-02-2019, 20:09 PM)Stardust napisał(a): Mam jeszcze pytanie odnośnie zachowania Apistogramma baenschi: jak to jest z tym grzebaniem w piasku? Boję się, że dokopią się się do torfu i będzie problem.
wracając do zadanego pytania to moje baenschi też mało kopią, w zasadzie przeczesują tylko wierzchnią warstwę liści i torfu w poszukiwaniu czegoś do jedzenia, natomiast samice podczas szykowania kokosa do złożenia ikry potrafią wydobyć z niego mnóstwo piachu tworząc spore stożki wokół nich
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#30
(08-02-2019, 20:02 PM)Marhord napisał(a): wracając do zadanego pytania to moje baenschi też mało kopią, w zasadzie przeczesują tylko wierzchnią warstwę liści i torfu w poszukiwaniu czegoś do jedzenia, natomiast samice podczas szykowania kokosa do złożenia ikry potrafią wydobyć z niego mnóstwo piachu tworząc spore stożki wokół nich
I to jest właśnie wspaniałe - obserwowanie naturalnych zachowań tych zwierząt. Jeżeli postawimy sobie za cel, osiągnięcie warunków w akwarium jak najbardziej zbliżonych do właściwego habitatu, takie obserwacje są możliwe. Ja niestety teraz tego u siebie nie widzę. Najwyższy czas to zmienić.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości