• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Piasek a rośliny

#1
Witajcie

Podjąłem decyzję, że likwiduję akwarium roślinne i zakładam akwarium środowiskowe z wycinkiem czystych wód Amazonki. Chcę całkowicie zrezygnować z nawożenia roślin. Odłączę CO2 i pompę dozującą nawozy, a podłoże zostanie wymienione na piasek. Utrzymanie pięknych wymagających roślin wymaga nawożenia, a nawożenie ma niestety niekorzystny wpływ na faunę zamieszkującą akwarium. Bardziej zależy mi na zdrowych rybach, które okazują naturalne zachowania, niż na roślinach. Nie chcę jednak całkiem zrezygnować z roślin w akwarium, ale piasek i rośliny jakoś mi do siebie nie pasują. Jak to jest możliwe, że te rośliny rosną Wam na samym piasku? Moją inspiracją są akwaria Kamila Hazy z odwzorowujące biotop Pantanalu. Widzę zdrowe rośliny posadzone w piasku, wiec musi to jakoś funkcjonować. Pytanie czy pod piaskiem macie jakiś substrat, ziemię? Czy może używacie jakichś nawozów, ale w ograniczonym stopniu? Bardzo proszę o odpowiedzi.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Trochę(10-20% całkowitej wysokości podłoża) miksu torfu, ziemi do wysiewu(jest bez nawozów!) oraz gliny i na to warstwa piachu- żabienice czy nurzańce po ukorzenieniu będą rosły jak szalone. Smile Potem tylko raz na kwartał wciskasz pod korzenie kulki gliniano-torfowe i jest git. U mnie w wielu akwariach żabienice czy nurzańce rosną/rosły zarastały baniak na samym piachu.

Jeśli będziesz miał rośliny łodygowe to wtedy delikatna suplementacja toni wody nawozami może być wskazana. Ale to też jest zależne od ryb jakie będziesz miał w baniaku- wiele pielęgnic źle toleruje większe koncentracje nawozów.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Stardust z tego samego powodu ja też porzuciłem roślinniaka. Powiem Ci, że teraz u siebie mam sam piasek i pod każdą żabienicę dałem 2 kuli nawozowe. Efekt mnie zaskoczył, bowiem żabienica mi lepiej rośnie niż te łodygowce co miałem kiedyś Smile A no i ja te kulki to dałem 8 miesięcy temu i do tej pory nie widzę powodów aby podać znowu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Dziękuję. Spróbuję zastosować się do Waszych zaleceń. Zobaczymy czy faktycznie uda mi się utrzymać rośliny w piasku bez nawożenia do słupa wody i utrzymywania złotych proporcji pierwiastków. Mam w domu książkę książkę Diany Walstad „Rośliny w akwarium”, która poleca zasypanie ziemi żwirem. Jednak dla ryb, zwłaszcza pielęgnic, piasek wydaje się być najlepszym podłożem. Myślę też nad obsadą. Ryby z rodzaju Apistogramma i Dicrossus są piękne i chciałbym żeby pływały w moim akwarium. Do tego coś z rodzaju Corydoras i coś z rodziny małych zbrojnikowatych. To raczej dolne partie akwarium i tu już nie mam większych wątpliwości. Zastanawiam się tylko nad obsadą w środkowej i górnej partii. Może jakaś ławica np. Hemigrammus bleheri albo Thayeria boehlkei? Może Pterophyllum jako gatunek wiodący? Macie jakieś pomysły? Akwarium 150x60x57h.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Pytanie główne- jakie parametry wody możesz zapewnić?
I pytanie drugie, chcesz odchować narybek?
a) w ogóle nie chcę
b) co najwyżej trochę
c) dużo
Smile

Potem ułożymy obsadę.  Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Ja sobie nie wyobrażam akwarium bez roślin. 
U mnie rosną na czystej RO, bez nawożenia.
Pod piaskiem mam żwir i słabo płukany piach. Prócz światła nic im więcej nie potrzeba. Nie rezygnuj z zieleni całkowicie. Akwarium z roślinami łatwiej się prowadzi, wybacza niewielkie zaniedbania, parametry są stabilne.

   

https://cichlidae.pl/showthread.php?tid=...#pid123854
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Przy hodowli dużych ekspansywnych roślin masz jeszcze jedną możliwość- umieścić ziemie z dodatkami i żwirkiem w niewielkim pojemniku a resztę dna zasypać czystym piaskiem. Minimalne wymiary 10x10x8 cm wydają się odpowiednia dla hodowli jednego echinodorusa nawet przez kilka lat. Amazonki rosną w takich pojemnikach szybko i bardzo duże bez konieczności nawożenia słupa wody. Wszelkie trawki powinny mieć powierzchnię pojemnika większą.
Przy hodowli pielęgnic takie rozwiązanie ma wiele zalet. Wprawdzie pojemnik nie wygląda naturalnie ale przy uruchomieniu inwencji „artystycznej” pojemnik/doniczka może być całkowicie niewidoczna.


.gif   Echinodorus Horemanii z doniczki.gif (Rozmiar: 237.77 KB / Pobrań: 24)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Nie zaszkodzi zrobić to w ten sposob: ziemia, na to żwir i na to piasek dopiero. Mam tak w domowym z roślinami.
Z czasem powstaną miejsca w którym żwir będzie wychodził nad piasek i według mnie daje to super efekt.
Problem będzie przy kopiących pielęgnicach jak dokopią się do ziemi.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Ruki, w kranówce mam pH-6,8, GH-6, KH-3, ale posiadam też filtr RO. Podpisuję się pod odpowiedzią w punkcie b).

Sloma, teo, trójwarstwowe podłoże – ziemia, żwir, piasek – wydaje się ciekawym rozwiązaniem.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(10-11-2018, 12:44 PM)Stardust napisał(a): Ruki, w kranówce mam pH-6,8, GH-6, KH-3, ale posiadam też filtr RO.
Jakbym miał taką kranówkę nie bawiłbym się w RO Wink
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości