• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Odwrócona osmoza, membrana

#31
Zawsze można kupić pompę do zwiększania ciśnienia- koszt ~250zł(do membrany 75-300GPD) i po pierwsze oszczędzamy dużo czasu oczekiwania na RO, a po drugie zmniejszamy odpad Wink.

W zimę też wydajność RO jest mniejsza, bo woda w rurach jest lodowata, a jak dobrze wiemy im woda zimniejsza tym bardziej gęsta i trudniejsza do "przebicia" przez membranę Wink.



Ja planuję dokupić sobie pompę do RO, a do tego drugie RO 150GPD i zamontować na wężyku z odpadem- myślę, że wtedy na beczkę 200l RO będzie schodzić maksymalnie 500l wody, a sam czas oczekiwania będzie trwał z 12 godzin Wink.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#32
(13-12-2018, 12:01 PM)barttsw napisał(a): Ja bym się załamał Big Grin przy tej ilosci wody ktora pobieram Big Grin
Moja się załamuje, jak przez tydzień ma beczkę 300l na RO w łazience.... Big Grin
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#33
300l to jeszcze nic Smile  ja biore tygodniowo okolo 1000l
mi 200l beczka robi sie okolo 10-12h Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#34
Czy tam takie nic, idealnie zajmuje całe dojście do wanny. Big Grin

Ja mieszkam na 5 piętrze bloku z wielkiej płyty, w lecie mam do 10l/h, w zimie 5-6l/h.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#35
   
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#36
Wiem iż 8 litrów dla niektórych to śmieszna ilość. Jednak ciśnienie w rurach mówiąc delikatnie..mam raczej średnie, stąd też jestem zadowolony z tych 8 litrów. Sądziłem, że będzie gorzej Big Grin. Mam membranę 75 GPD, co do ogranicznika to nie pamiętam. Chyba 420 lub 450. Na moją korzyść przemawia temperatura. Zmierzona dwoma termometrami była w granicach 21*C. 
Kupiłem jeden z najtańszych zestawów, bo nie zależy mi aż tak na dużej ilości. Najgorzej będzie zrobić pierwszych kilka podmian, aby uzyskać odpowiednie parametry. A później to już tylko symboliczne 20% :-) Właśnie mi się przypomniało, że w domu u rodziców mam jeszcze obudowę po starym RO, także mógłbym dokupić jeszcze jedną membranę 75 GPD i podłączyć ją na wylocie wody brudnej z pierwszej membrany.
Pytanie czy później wężyki podłączyć do trójnika i następnie jeden do wylewki, czy potrzebna będzie wylewka z dwoma wejściami, bo widziałem, że takie też są. Drugie pytanie czy ten ogranicznik jaki mam czyli 420 /450 mogę zostawić czy wymienić na taki dla dwóch membran?

Ruki to masz bardzo wyrozumiałą żonę :-). W końcu beczka 300 l to nie taka drobnostka i zajmuje trochę miejsca.

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#37
Jeszcze nie żona, stąd może ta wyrozumiałość... Big Grin
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#38
hahaha, może nie będzie tak źle...jak już żoną zostanie Big Grin. A przynajmniej nie będzie mogła powiedzieć, że nie wiedziała jak to jest dzielić życie z akwarystą Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#39
Uważasz że wiesz jak działa logika kobiety?
A drugiej RO za pierwszą bym nie dawał przy niskim ciśnieniu w sieci.

Wysłane z mojego SM-G531F przy użyciu Tapatalka
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#40
(13-12-2018, 15:04 PM)novi napisał(a): A drugiej RO za pierwszą bym nie dawał przy niskim ciśnieniu w sieci.

A dlaczego?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości