• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Odwrócona osmoza, membrana

#21
(17-10-2018, 10:56 AM)Ruki napisał(a): Czekam aż ciepłą wodę miejską do bloku podciągną. Wtedy remont łazienki zrobię, będzie umywalka i stałe RO... Smile
A wungiel nosisz z piwnic w koszyku czy w worku?

A tak w temacie to spadek ciśnienia na filtrach wstępnych przed membraną u mnie to 0,5 bara /manometr na sieci i za filtrami wstępnymi, ale mam 4 - 20um, 5um potem węglowy i 1um a wkłady to tzw 10calowe/normalne te większe/ - spada z 4atm do 3,5atm..
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
Rozpalam ognisko pod wanną, tak to się robi u nas w Krakowie. Tongue
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
Jeśli chcesz zwiększyć ilość pobieranej wody RO i jednocześnie zmniejszyć ilość "odpadu" proponuję zastosować dwie membrany RO ustawione "jedna za drugą".
Montujesz normalny układ filtracyjny (u mnie 5 mikronów ==> węgiel ==>1 mikron ==> RO). Na rurce odprowadzającej odpad do kanalizacji montujesz drugą membranę RO. Za tą drugą membraną na wężyku odprowadzającym odpad do kanalizacji montujesz ogranicznik (z oznaczeniem 400 dla dwóch membran 75 GPD).

Takie podłączenie znacząco zwiększa ilość RO w tym samym czasie i zmniejsza ilość odpadu.
Przy okazji takie połączenie jest dość "ekonomiczne" z punktu widzenia akwarysty. Koszt dwóch membran 75 GPD jest stosunkowo niewielki w porównaniu do lepszych membran.
Przetestowane.

Ja zbieram wodę RO do beczki około 100 litrów i z tej beczki automatycznie dolewa się do trzech zbiorników (łącznie około 1200 litrów).
Oczywiście filtr jest na stałe podłączony do sieci wodnej.
Wszystko sterowane za pomocą czujników poziomu wody (w beczce oraz w akwariach) i za pomocą elektrozaworów.
Jak chcesz to Ci polecę dobre elektrozawory (nie wiem, czy mogę podać link do tych elektrozaworów). Nie są ze sklepów akwarystycznych, ale w 100% przeznaczone do tych celów do których akwaryści ich używają. Dzięki temu są w rozsądnej cenie.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
Poprosze o linki do zaworow i czujnikow ktorych uzywasz.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
Zawory (różne rozmiary i zasilanie. Takie mam u siebie od kilku lat): https://washservice.pl/pl/p/Elektrozawor...-24V-48V/1
Czujniki poziomu wody (podobny do tego mam, ale nie mogę znaleźć linku do tego mojego czujnika):http://automatyka.elstat.com.pl/p38072,sonda-poziomu-cieczy-pionowa-nc.html
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
Ja wczoraj po 3 godzinnej walce pod zlewem, podłączyłem swoje RO :-). Bałem się trochę jak to będzie z ciśnieniem na 3 piętrze, ale nie jest źle. Po 15 minutach miałem już 2 litry, także sprawność na poziomi 8 litrów na godzinęSmile. Ciekawa opcja z drugą membraną jaką zaproponował Lech-u, może kiedyś wypróbujeSmile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
8 litrów na godzinę to daje jakieś 42 GPD.
A jaką masz membranę i jaki ogranicznik masz zamontowany za membraną?
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
(13-12-2018, 10:41 AM)rypinus napisał(a):  nie jest źle. Po 15 minutach miałem już 2 litry, także sprawność na poziomi 8 litrów na godzinęSmile

to jest niezle Big Grin no kłucił bym się membramara porzebuje minim 2,8 bara i nie tylko cisnienie jest ważne także temperatura wody
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#29
No jak u mnie siada taka wydajność to się cieszę...  Big Grin
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#30
Ja bym się załamał Big Grin przy tej ilosci wody ktora pobieram Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości