• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Akary błękitne electric blue, pochodzenie.

#1
Jako, że już chyba z czwarty raz się toczy dyskusja czym są w końcu te akary EB to żeby uciec od nauki na poprawkę z botaniki postanowiłem zmontować filmik na ich temat Wink.

"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
No i git. Jeszcze możesz do tytułu albo opisu dodać jakieś słowa "pochodzenie" czy "występowanie", "opis" itd, żeby w szukajkach ludziom częściej ten film się pokazywał. Jak ktoś w akwarystycznym szuka rybek i googluje przy pomocy telefonu co to za rybki, to od razu będzie wiedział.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Uznanie dla Papja.. że ci się chciało.... Byłbym zaszczycony gdybyś pozdrowił mnie w materiale filmowym ( to nie cynizm tylko szczere uznanie ) 
Ps: Mam jedno ale niestety. Na poparcie faktu że selekcja zmienia nie tylko wygląd a i zachowanie podajesz przykład teriera i pitbula, przecież to nie selekcja a krzyżówka właśnie teriera z buldogiem. Oczywiście Ja już w to nie brnę ponieważ zostałem rzeczowo przekonany że akara to akara. Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Ja mam pare ale. Ale zanim ale to oczywiscie słowa uznania bo Papja robi cos bardzo fajnego i innego polskim youtubie.Fajnego i potrzebnego. Podobaja mi sie bardzo twoje youtubowe poczynania i bardzo im kibicuje.Ale sa ale nie takie jakie jak powyzsze czyli biorace sie z nieumiejętnosci sluchania ze zrozumeiniem ale powazniejsze. Po pierwsze niestety to chyba drugi filmik z rzedu gdzie jest źle wymiawiana jakas łacina. Na to sobie moze pozwalać ekspert aquaela a nie członek cichlidae teamu. Po drugie skad pewnosc ze to pulcher a nie mieszanka podobnie jak same pulchery bo co do ich czystosci gatunkowej tez chyba nie mamy pewnosci. Po trzecie przyklad z małpami dobry bo najblizszy nam ale niestety zachaczajacy o inny problem taki jakim jest podobieństwo genetyczne rodzajów Homo i Pan z ktorego wynika ze gdyba oba rodzaje mialy zostac przypisane ddo rodzajow biorac tylko stopien pokrewieństwa to nalezały by dp jednego rodzaju wiec to średni przyklad porównywalnegp plemienia a jeśli jest podawany nalezalo by tp zaznaczyc.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(04-09-2018, 17:05 PM)Danielos napisał(a): Uznanie dla Papja.. że ci się chciało.... Byłbym zaszczycony gdybyś pozdrowił mnie w materiale filmowym ( to nie cynizm tylko szczere uznanie ) 
Ps: Mam jedno ale niestety. Na poparcie faktu że selekcja zmienia nie tylko wygląd a i zachowanie podajesz przykład teriera i pitbula, przecież to nie selekcja a krzyżówka właśnie teriera z buldogiem. Oczywiście Ja już w to nie brnę ponieważ zostałem rzeczowo przekonany że akara to akara. Pozdrawiam

Terier i buldog to pies. Ten sam gatunek. Różne rasy. Żadna hybryda. 
Poszukaj informacji o eksperymencie na lisach na Syberii. Trwa od 50 lat. Do dalszej hodowli wybierają najbaradziej łagodne i przyjazne ludziom lisy. To jedyne ktryteriium. Okazuje się że geny odpowiedzialne za behawior są połączone z genami odpowiadającym za wygląd. Wyselekcjonowane lisy mają łaty, zakręcone ogony i oklapnięte uszy.
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Macioch, masz za dużo wiary w ludzi Big Grin.

Z łaciną mnie trafiłeś, jestem niewyspany i nic nie odpiszę Tongue.

Z systematyką jest problem, zgadzam częściowo- bo z rybami też jest podobny problem jeżeli chodzi o przypisanie w systematyce co z Hominini, ze względu zgodność morfologiczną a podobieństwo genomu. Stąd też, odkąd badanie DNA nie jest już takie drogie, te wszelkie wywroty jezeli chodzi o przypisanie gatunków u ryb. Dlatego dwa razy powiedziałem, że to jest bardzo duże uproszczenie, żeby nie musieć przechodzić z porównaniem głębiej i głębiej, bo to jest pułapka- ostatecznie materiał byłby nieczytelny, dla widza, w innym wydaniu niż na papierze, gdzie może sobie kilka razy przeczytać tekst i wszystko poukładać. Zwłaszcza, że sam widzisz, że jest pełno osób nie odróżniających przykładowo rasy od gatunku- co dodatkowo komplikuje sprawę Tongue. Stąd ostatecznie to porównanie do człekokształtnych, bo chyba każdemu się obiło o uszy to jak jesteśmy blisko spokrewnieni z szympansami i tak dalej, a chciałem się poruszać po temacie "namacalnym" dla innych Wink. Jak dla mnie, to filmy na yt to konwencja a'la film popularnonaukowy, gdzie jeżeli chcemy temat znać, to sami powinniśmy przejść głębiej w szukaniu informacji, a sam film ma oprócz przekazywania informacji ma też przekazywać je tak, zeby każdy mógł z nich skorzystać Smile.

W sumie mogę podsumować, że tak jak chciałbym, żeby "research" u ludzi nie kończył się po 3 filmikach na youtube, tak wiem, że zwykle tak jest i wolę mniejsze zło, żeby ktoś natknął się na prawdę i ją poznał w "uproszczonej" formie, niż dalej opowiadał, że azjaci tworzą EB akarki w probówkach Wink.

Co do samej przynależności gatunkowej, tutaj wszystko jest w obrębie prawdopodobieństwa. Pulchery mogą krzyżować się z A. rivulatus i z tego powodu jestem niemal pewny, że potrafią się też krzyżować z A. latifrons i innymi akarami ze swojego kompleksu. Pulchery obecne w handlu musiały być też krzyżowane z pulcherami, z innych lokalizacji i wyglądającymi inaczej fenotypowo, co dodatkowo utrudnia sprawę.
Krzyżówka akary EB z nominalnym, sklepowym, pulcherem idealnie nam potwierdza zgodność genów- młode się klują, są płodne, a sam gen EB zachowuje się tak samo jak u EBJD(nie licząc tego, że można rozmnażać dwa osobniki EB ze soba, w przypadku akar i narybek przezyje Tongue). Dodatkowo, tak jak teraz trudniej to stwierdzić z powodu jakości ryb, tak akary EB wyglądały i rosły do takiej wielkości jak pulchery, nie licząc samego ubarwienia.
 Mimo to jest prawdopodobieństwo, że na rynku nie mamy czystych pulcherów, bo XX pokoleń temu ktoś je przemieszał z innym gatunkiem, istnieje takie samo prawdopodobieństwo, że protoplaści EB też były zmieszane i najlepiej byłoby to zbadać porównując genom. Jednak jeżeli uznajemy, że to co możemy znaleźć w sklepach to A. pulcher, to tak samo powinniśmy uznać w przypadku akar EB.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Dzieki za odpowiedz oczywiscie ostatni punkt to bylo z mojej strony troche czepialstwo ale po to dyskusja by sie czepiac kto s kiedys pisał jesli sie nie myle ze bylo kilka gatunkow określanych jako pulcher blisko spokrewnionych i bardzo podobnych byla kiedys taka dyskusja nie pamieetam jej dokladnie. Chyba Kobuz o tym pisał.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
No z tym jest właśnie kolejny problem Big Grin. Bo to trzeba by dokładnie zbadać co jest innym gatunkiem, a co tylko lokalizacją geograficzną pulchera, a niestety biolodzy często lubią rozbijać niepotrzebnie gatunki Wink. Patrząc na apisto, chociażby, mamy obecnie uaupesi, lineata, flabellicauda, sp. Blutkehl, sp. Segelflossen i są osoby co uważają, że to niepotrzebne rozszczepianie Wink. Z drugiej strony sam się nie zgadzam wsadzenia do gatunku Apistogramma ortegai zarówno sp. Pebas jak i sp. Papagei, więc nie chcę się podawać ani za jedną, ani za drugą stroną w tym wypadku Tongue.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(04-09-2018, 21:10 PM)macioch napisał(a): Dzieki za odpowiedz oczywiscie ostatni punkt to bylo z mojej strony troche czepialstwo ale po to dyskusja by sie czepiac kto s kiedys pisał jesli sie nie myle ze bylo kilka gatunkow określanych jako pulcher blisko spokrewnionych i bardzo podobnych byla kiedys taka dyskusja nie pamieetam jej dokladnie. Chyba Kobuz o tym pisał.
Tak, to co mamy w sklepach to najprawdopodobniej potomkowie Andinoacara sp. Orinoco, ale ze względu na duże podobieństwo, zwłaszcza Andinoacara zbliżonych z pulcherem (opisanej pierwotnie z Trynidadu) to jest duża szansa, że gatunków, które miały udział w "stworzeniu" akar niebieskich jest całkiem sporo. Albo i "gatunków", bo jak wiadomo przy tak szeroko rozprzestrzenionych taksonach pojęcie gatunku jest jeszcze bliższe filozofii niż zwykle.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
dzikakunatak: Tak to sa rasy tylko pitbul to krzyżówka teriera z buldogiem pitbul to też ostatecznie rasa.
Sorki ale to forum mnie przerasta intelektualnie. Muszę już spadać.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości