• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [375l] [SA BW] Spektakl Ameryki Południowej

#1
Rainbow 
Witam,

Jakiś czas temu radziłem się w sprawie obsady do akwarium. Przyszedł więc czas na prezentację zbiornika.

1. Akwarium ma wymiary 150x50x50 - 375 litrów (Float ze wzmocnieniami wzdłużnymi i poprzecznymi).
2. Oświetlam to dwiema belkami LED firmy Aquael, które były w komplecie razem z pokrywą Aquael.
3. Akwarium jest filtrowane filtrem również firmy Aquael UNIMAX 500. Media od góry: 3 warstwy gąbki - Wata - Torf JBL Tormec Activ- Ceramika.
4. Z pozostałych sprzętów to w zasadzie jest tylko grzałka Aquael 300W oraz do jednego wlotu filtra zostanie podłączony skimmer.
5. Wg ostatnich pomiarów pH wynosi w okolicy 7,5 , twardość ogólna i węglanowa w okolicy 9 stopni niemieckich. Związki azotowe na granicy wykrywalności. (Testy Zooleka, Tropicala i JBLa).
6. Do dekoracji zostały użyty: jeden wielki korzeń (nie wiem z jakiego drzewa)-nie był preparowany, znaleziony na polu przypadkiem; korzeń opiera się o jeden wielki kamień - chyba bazaltowy; tło wykonane jest z płaskich (chyba bazaltowych) łupków; podłoże stanowi zwykły piasek taki jak znajdziemy na plaży przy jeziorze; dodatkowo wrzucone jest kilka liści dębowych, olchowych i kilka szyszek olchy (kupione u Krewetki24_pl).
7. Obsada: około 50 x Neon Czerwony, 12 x Kirysek panda, 8 x Otosek,  2 x Loricaria parva, 1 x Loricaria Red, 1+4 pielęgniczka Kakadu, 6 x Skalar + ślimaki świderki.
8. Rośliny: 1 x Anubias barteri nana.
9. Zakupiony sprzęt generalnie spełnia swoje zadanie więc skupię się na mankamentach. Pierwszy mankament to maskownice w pokrywie mogłyby być z 1 cm dłuższe. Drugi mankament, podczas czyszczenia filtra z głowicy cały czas delikatnie kapie woda więc trzeba podkładać miskę.
10.
   
   
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Całkiem spoko to wygląda. Anubias troche na siłę- wywaliłbym i dorzucił coś pływającego (wystające liście będą ładnie wyglądać przy przykrótkiej maskownicy), a korzenie zwisające w toni robią klimat. + jakieś graty na dno (liście). W przyszłości może nawet ekstra ławica pstrążnic- jako że masz pokrywę nie powinny wyskoczyć (tak jak moje przez szczelinę 50x5cm...).
pH dość wysokie, ale ryby pewnie sklepowe, zahartowane na takie warunki. Już słyszałem o neonach tak przyzwyczajonych do twardej wody, że nie sposób było ich zaaklimatyzować do RO #dokąd-zmierzamy Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Moje uwagi z mysla o podopiecznych Smile
1. Uwazaj z temp bo generalnie pandy nie za bardzo przepadaja za temp wyzsza niz 25st szkoda ze nie sa to k. sterby
Pandy naturalnie z tego co mi wiadomo w bw nie zyja 
2.  Co do zbrojkow mogles pojsc w jeden gatunek juz 5 szt l. red lizard pozwala obserwowac ciekawe zachowania, walki samcow o groty, gonitwe samic przy tarle itd.
A tak bedzie jeden i drugi gatunek siedzial skitrany - wiadomo razem razniej bo w kupie sila a kupy nikt nie ruszy Big Grin
3. Przy Bw i skalarach chyba lepeij dla dobra portfela
 zrezygnowac z nenow na rzecz p. marmurkowych

Aha jaka ceramika bo jak aquaela to zatwardza wode co przy tej obsadzie niejest wskazane?
Torf lepiej wrzucic do ponczochy i gdzies przy wylocie z filtra zamontowac (szkoda miejsca w kuble)
Jak masz prefiltr na wlocie to mozna zrezygnowac z takiej ilosci gabek albo zaopatrzyc sie w hw 602/603
Zamiast gabek dorzuc dobrej ceramiki (siporax, matrix)

Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Pandy to gatunek typowo z BW Wink. Co prawda z powodu miejsca występowania preferują wodę zimniejszą, ale parametrami to dalej miękki kwas Smile.

To akwarium to też żadne BW, tylko kranówka z garbnikami Tongue. Średnio mogę sobie też wyobrazić niemożliwość przeniesienia neonow z wody twardej do miękkiej- zdarzało mi się rozpraszacze z kranówki aklimatyzować do pH nawet w okolicach 5.5 i po kilku-kilkunastu godzinach po wpuszczeniu nie tylko wybarwiały się intensywniej niż wcześniej, ale też często się próbowały trzeć Big Grin.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
"Drugi mankament, podczas czyszczenia filtra z głowicy cały czas delikatnie kapie woda więc trzeba podkładać miskę."


To też mnie w unimaxie 500 strasznie irytowało, wygląda to na wadę konstrukcyjną. Cieknie i nie da się nic zrobić. Całe szczeście, że do filtra nie trzeba zaglądać często. Tak, czy inaczej przesiadam sie na Eheimy.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Mankamentem jest bazalt. To skała zasadowa, robi Ci złą robotę.
Przyda się armata torfowa do przepuszczania wody do podmian, żeby zejść z parametrami.

A jeśli chodzi o prezencję, to bardzo ładnie. Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(01-08-2018, 13:45 PM)Papja napisał(a): ...
Średnio mogę sobie też wyobrazić niemożliwość przeniesienia neonow z wody twardej do miękkiej- zdarzało mi się rozpraszacze z kranówki aklimatyzować do pH nawet w okolicach 5.5 i po kilku-kilkunastu godzinach po wpuszczeniu nie tylko wybarwiały się intensywniej niż wcześniej, ale też często się próbowały trzeć Big Grin.

Jak bezpiecznie przeprowadzić aklimatyzację wychowanych na pH 7.5 GH 30 deg n, KH 16 deg n -> na 100% RO pH 6.5? Dodgy
Aklimatyzacja wielopokoleniowa nie wchodzi w grę Haha
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
W sprawie głowicy napisz do serwisu aquaela, jeżeli kubeł jest na gwarancji, to nową wyślą od ręki. Miałem to samo w unimax 700.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(02-08-2018, 08:46 AM)Xiao Lohan napisał(a):
(01-08-2018, 13:45 PM)Papja napisał(a): ...
Średnio mogę sobie też wyobrazić niemożliwość przeniesienia neonow z wody twardej do miękkiej- zdarzało mi się rozpraszacze z kranówki aklimatyzować do pH nawet w okolicach 5.5 i po kilku-kilkunastu godzinach po wpuszczeniu nie tylko wybarwiały się intensywniej niż wcześniej, ale też często się próbowały trzeć Big Grin.

Jak bezpiecznie przeprowadzić aklimatyzację wychowanych na pH 7.5 GH 30 deg n, KH 16 deg n -> na 100% RO pH 6.5? Dodgy
Aklimatyzacja wielopokoleniowa nie wchodzi w grę Haha

Kropelkowo kilka- kilkanaście godzin.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Już to widzę jak były wychowywane na takiej wodzie Rotfl.

Wszystkie ryby są odchowywane na wodzie o odpowiednich parametrach, dopiero jak podrosną i nie padnie ich połowa, z powodu przeniesienia do twardej wody, to wtedy je aklimatyzują na kranówę Wink.


Aklimatyzacja kropelkowa, jak Mimo napisał, jeżeli ryby są zdrowe to im to zaraz na lepsze wyjdzie Smile. Jeżeli padną po aklimatyzacji, to znaczy tylko tyle, że już miały skasowane narządy przez "opiekę" u pośredników albo były nosicielami jakiegoś syfu Wink.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 8 gości