• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Altum Orinoco + Geophagus Sveni / Winemilleri + ?

#11
(09-07-2020, 17:16 PM)teo napisał(a): Przyzwyczajenia pokarmowe ryb można modyfikować  i w pewnych granicach zmieniać, czy ze zdrowiem dla nich to inna sprawa. Jest to zjawisko powszechne w akwarystyce.

Żaglowce instynkt związany z polowaniem i zjadaniem małych ryb mają wpisane bardzo głęboko w swój żywot. Świadczy o tym budowa ciała a szczególnie głowy, która jest przystosowana do pobierania małych żywych ryb. Naukowcy badający dzikie Pterophyllum informują, że miedzy innymi ryby są składnikiem treści żołądkowej, przy czym zawartość procentowa zależy od pory roku. Z tego względu tego instynktu nie można zmienić tak sobie w hodowli akwariowej.
Czy ten instynkt objawi się wobec neonów czy innych małych ryb to kwestia czasu. Gdy Pterophyllum jest odpowiednio duże a ich ofiary małe to czasami niezauważalna przez akwarystę zmiana jakiegoś czynnika w  hodowli może ten instynkt wyzwolić. Np. zmiana sposobu poruszania się neonów pod wpływem wstrząsów czy gwałtownych zmian natężenia oświetlenia lub inny czynnik, który wcześniej nie wstępował. I nie trzeba mieć złudzeń, jak jeden posmakuje w neonach to inne na pewno pójdą w jego ślady.      
Żaglowce karmione w akwariach w sposób celowy narybkiem (np. ryb żyworodnych) świetnie się rozwijają. Ewidentnie taki pokarm im służy.  

Na koniec nasuwa się przewrotne podsumowanie -  raczej należy się martwić tym, że nasze skalary nie zjadają małych ryb a nie tym że je zjadają.
Teo, tak, ale ci rzeczeni naukowcy badają ryby w ich środowiskach naturalnych co zresztą jest oczywiste. Natomiast my raczej mamy do czynienia z rybami które tego środowiska nigdy nie zaznały i nie zaznają. Moje żyją w zgodzie ponad 2 lata i nie zjadają się wzajemnie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Instynkt nie jest związany z tym gdzie jest ryba wychowywana ale z jej genetyką. Natomiast zachowanie ryby, które obserwujemy w akwarium jest determinowane bardzo wieloma czynnikami, a instynkt jest jedną z nich. Nie utożsamiaj zachowania jedynie z instynktem.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
(19-07-2020, 19:31 PM)teo napisał(a): Instynkt nie jest związany z tym gdzie jest ryba wychowywana ale z jej genetyką. Natomiast zachowanie ryby, które obserwujemy w akwarium jest determinowane bardzo wieloma czynnikami, a instynkt jest jedną z nich. Nie utożsamiaj zachowania jedynie z instynktem.
Może i tak, ale wyobraź sobie taką hipotetyczną sytuację:
Wyprowadzasz się z żoną do dżungli, bez kontaktu z cywilizacją, zostawiasz dom, samochód, itp. Twoja żona rodzi tam dziecko, które tam dorasta i nie wie co to cywilizacja. Nagle na skraju dżungli widzi zaparkowany samochód zbieraczy grzybów... Myślisz, że zapała chęcią przejażdżki, bo ma to w genach po Tobie?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Może samochodem by nie pojechał, ale dam sobie głowę uciąć,  że gdyby spotkał w dżungli młodą grzybiarkę pochylona nad grzybem to instynkt powie mu co z nią zrobić Smile

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
Darek ja bym w takiej sytuacji pomyślał, że do tej dżungli grzybiarzy sprowadziła teściowa by się dowiedzieć co się u nas dzieje bo ona ma to w genach.  

Celnie Goran. Często chodzisz do lasu na grzyby?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Co do celności to ciekawe, ile czasu by mu zajęło zorientowanie się, która dziura jest ta właściwą....
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Tak apropo uzupełniaczy, wiecie co to za ryby toniowe na filmie? Widać że są całkiem spore i pokarmem dla ziemków raczej nie będą 
540L - SA
540L - Malawi
540L - SA 
480L - Malawi 
480L - CA 
300L - CA - Amatitlania nanolutea F2
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Brzanka Denisona.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Kompletnie nie biotopowa Brzanka Denisona.
Nie jedź szybciej niż twój Anioł Stróż potrafi latać.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości