• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Tanzania 2018 - Tanganika i Jezioro Wiktorii

#21
Rzeczywiście obserwując pod wodą Petrochromisy można dojść do wniosku, że te ryby nie nadają się w ogóle do hodowli w domowych zbiornikach. W naturze zajmują duże terytoria i myślę, że nie przesadzę jeśli powiem, że kubatura zbiornika 6mx4mx3m nie byłaby przestrzelona. Są rzeczywiście płochliwe i to im najtrudniej było zrobić dobre zdjęcie. Poniżej jeden z nich:

   

Często pływają wspólnie z pięknymi tutejszymi Tropheus brichardi:

   

Bardzo licznie występują też żerujące na glonach i detrytusie Limnotilapia dardeni choć wybarwione samce trudno spotkać:

   

Znacznie rzadsze są występujące blisko brzegu Simmochromis babaulti 

   

oraz Tropheus dubois 

   

Na skałach w towarzystwie w/w glonożerców często można spotkać wspólnie żerujące pary Asprotilapia leptura:

   

W strefie przejściowej między skałami, a piaszczystą plażą bardzo licznie występują Aulonocranus dewindti - jedna z liczniejszych pielęgnic w okolicy Jakobsen Beach

   

Na piaszczystych podwodnych plażach królują Xenotilapie pływające w małych grupach lub parach w trakcie opieki nad narybkiem. Poniżej Xenotilapia flavipinnis z narybkiem:

   

Jak wcześniej pisałem dość nieliczne są gatunki z plemienia Lamprologini. Poniżej młody Lepidiolamprologus elongatus, które są chyba najliczniejsze w okolicy Kigomy. 

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
Cytat:Tak czy siak wiem co bym wpuścił do takiego akwarium jak Amazonia w Gliwickiej Palmiarni (60 000 L)...
Jakie? Smile

Gratuluję wyprawy, przeżycia godne pozazdroszczenia!

Kilka pytań mi się nasuwa (przepraszam jeśli gdzieś przeoczyłem odpowiedzi):
-Jakie temperatury panowały za dnia? (odczuwalne) Mocno Was słońce strzaskało przy nurkowaniu, czy ubieraliście się w coś do wody? Big Grin
-Czy macie poczucie "ubogich" obserwacji ze względu na panującą zimę?
-Jakieś szczepienia były wskazane/wymagane na ten region? Afrykańska flora bakteryjna daje się we znaki?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
Gratuluje chłopaki,świetna robota. Wspaniałe fotorelacje. I ode mnie jeszcze najważniejsze pytanie-wiadomo jakie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
Krzysiek, co to za skały? Wapienne czy z piaskowca? Mają dość ostre nie wygładzone krawędzie.... Na niektórych filmikach na YT z nurkowania w Tanganice widać zupełnie inne, szare, jakby bazaltowe głazy.
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
Te głazy to coś przypominającego dolomit. Raczej nie jest to piaskowiec i na pewno nie bazalt. Rzeczywiście miejscami są dość ostre ale w większości ich kształt jest obły. 
Czasami miałem wrażenie jakby były sztuczne - często ich wygląd był mniej naturalny niż moduły BTN Smile

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
(23-07-2018, 13:57 PM)Xiao Lohan napisał(a): Kilka pytań mi się nasuwa (przepraszam jeśli gdzieś przeoczyłem odpowiedzi):
-Jakie temperatury panowały za dnia? (odczuwalne) Mocno Was słońce strzaskało przy nurkowaniu, czy ubieraliście się w coś do wody? Big Grin
-Czy macie poczucie "ubogich" obserwacji ze względu na panującą zimę?
-Jakieś szczepienia były wskazane/wymagane na ten region? Afrykańska flora bakteryjna daje się we znaki?
Szczerze, to nigdy nie patrzyłem na termometr, ale temperatury były zwykle około 30 stopni. Nigdy upał nie był ścinający z nóg, co zdarzyło mi się odczuwać choćby w Czarnogórze. Jedynie na jednym targu, na który wybraliśmy się po południu i nie ma tam ni krzty cienia trochę nas przygrzało. Jak chodzi o pływanie to ja nie znoszę się opalać, więc w Tanganice pływałem w koszulce Cichlidae.pl Big Grin

   

(Teraz już jej nigdy nie wypiorę.)

Co do ubogich obserwacji to Tanganiką mogliśmy spokojnie nacieszyć oczy. W kwestii Wiktorii niech wypowie się Sendog, bo ma porównanie z poprzednimi, zimowymi wyjazdami.

Co do szczepień: http://www.medycynatropikalna.pl/kraj/tanzania/51
Wścieklizna nie jest konieczna, ja chciałem ale podobno była niedostępna, WZW musiałem tylko A. Oczywiście Malarone braliśmy wszyscy, niemniej komarów (i w ogóle robali) o tej porze roku było niewiele.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
Spokojne lipcowe popołudnie. Widok na zatoczkę przy Jacobsen Beach nr 2. Można było tak godzinami siedzieć w ciszy.

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
Lezałbym ... pływał ... słuchał ... i tak wkoło Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#29
(03-09-2018, 23:00 PM)tatakuby napisał(a): Lezałbym ... pływał ... słuchał ... i tak wkoło Smile
A gdzie miejsce na browar? Musisz zaktualizować cytat Tongue

Piękne zdjęcia!!! Zazdroszczę Wam bardzo Smile
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#30
Myślałem że nie muszę tego co oczywiste pisać Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości