• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: KH wyższe niż GH

#11
Wszystko zależy jakie masz ryby i czy im ten wzrost GH nie zaszkodzi. U mnie anubiasy, żabienice czy nurzańce świetnie przy czystej wodzie RO rosną. Jeśli glon rośnie, a rośliny stoją to też może być kwestia światła.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Rośliniarze wskazali na GH i wodę. Sugerowali mineralizację. Rośliny są mało wymagające i powinny dawać radę. Skoro nawet mchy nie dają rady to coś jest nie tak. Dlatego spróbuję chyba z tymi solami tyle że zacznę od niewielkich dawek. Wprawdzie rośliny nigdy nie były u mnie na pierwszym miejscu ale jak juz nic nie rośnie to tak tego nie zostawię. Z ryb królują Benitochromisy. Czy im to zaszkodzi nie wiem, ale raczej dadzą radę.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Mchy są różne. Niektóre mają wysokie wymagania. U mnie na RO mineralizowanym do gh 2 rośnie super weeping moss a mchy teoretycznie łatwiejsze nie chcą. Generalnie wszystkie inne rosliny rosną świetnie, ale pierwsza warstwa podłoża to torf z gliną. Nie chce rosnąć wywal i przetestuj coś innego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Jakie masz NO3 w kranie?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
Wrzucam treść mojego postu z innego forum.

Zbiornik to standardowe 200l o wymiarach 100x40x50 oświetlany dwiema świetlówkami LEDDY TUBE RETROFIT firmy Aquael o mocy 16 W (jedna Plant druga Sunn). Obie świetlówki świecą łącznie przez 8 godzin. Następnie jedna świeci jeszcze przez godzinę. W zbiorniku posiadam mech, Microsoria, Bolbitis, Echinodorus-y i rośliny z rodziny Cryptocoryne. Problemem jest brak wzrostu roślin ich obumieranie oraz intensywny wzrost glonów zielonych. Poniżej przedstawiam parametry wody kranowej oraz bezpośrednio w akwarium. Korzystałem z testów kropelkowych Zooleka i JBL-Akwarium od dwóch podmian nie jest nawożone. W podłożu mam kulki gliniane JBL-a.



Kran:

K – mniej niż 3 mg/l

PO4 – 0,00 mg/l

NO3- 0-5mg/l

KH – 6,5

GH – 1

PH – 7-7,2

Akwarium:

K – 15 mg/l

PO4 – 0,50 mg/l

NO3- 5 mg/l

KH – 6,5

GH – 2

PH – 7-7,2
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Będę w domu to się wczytam, ale na 90% chodzi o oświetlenie a jak nie to mikro. Daj zdjęcie rośliny, która ma kłopoty
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
(16-07-2018, 15:49 PM)Krystian1982 napisał(a): Wrzucam treść mojego postu z innego forum.

Zbiornik to standardowe 200l o wymiarach 100x40x50 oświetlany dwiema świetlówkami LEDDY TUBE RETROFIT firmy Aquael o mocy 16 W (jedna Plant druga Sunn). Obie świetlówki świecą łącznie przez 8 godzin. Następnie jedna świeci jeszcze przez godzinę. W zbiorniku posiadam mech, Microsoria, Bolbitis, Echinodorus-y i rośliny z rodziny Cryptocoryne. Problemem jest brak wzrostu roślin ich obumieranie oraz intensywny wzrost glonów zielonych. Poniżej przedstawiam parametry wody kranowej oraz bezpośrednio w akwarium. Korzystałem z testów kropelkowych Zooleka i JBL-Akwarium od dwóch podmian nie jest nawożone. W podłożu mam kulki gliniane JBL-a.



Kran:

K – mniej niż 3 mg/l

PO4 – 0,00 mg/l

NO3- 0-5mg/l

KH – 6,5

GH – 1

PH – 7-7,2

Akwarium:

K – 15 mg/l

PO4 – 0,50 mg/l

NO3- 5 mg/l

KH – 6,5

GH – 2

PH – 7-7,2
Ja świecę od 12 do 22, mam 10 żarówek led 6500K, 1050l każda, czyli w sumie zdecydowanie miejsze  natężenie światła niż u Ciebie, przeliczjąc to na pojemność( zbiornik 250x60x80), a wszystko rośnie jak głupie. 
U mnie KH 6, Gh 8, PH poniżej 7, No3 10, nie mierzyłem tylko PO4, bo nie mam czym. 
Możesz spróbować nawozu uniersalnego dla roślin w płynie, ewentualnie kulki nawozowe pod system korzeniowy.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Na tą chwile dysponuję tylko czymś takim. Kulki już są m.in pod tą żabienicą na ostatnim zdjęciu. Tyle, że od miesiąca zamiast rosnąć ślicznie zarasta glonem.


Załączone pliki Miniatury
           
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Nie widzę tu wielkiego problemu z zielonymi glonami. Masz za to sporo krasnaliSmile
W takim razie pewnie problemem jest DOC. W każdym razie, ja bym usunął te glony co się da mechanicznie, rośliny z których się nie da przyciął, zaprzestał grzebania w dnie akwarium, ograniczył trochę ruch wody, ograniczył karmienie i ewentualnie wyczyścił filtr. I podmienił większa ilość wody (najlepiej etapami). Dobrym pomysłem było by też obniżenie ph (6,8 lub mniej), ale to ze względu na glony (nie patrze na Twoja obsadę).
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
Do tego odmulanie dna i pomiar po4.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości