• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Iść, ciągle iść w stronę...Malebo Pool

#1
Projekt do którego przystępuję (wreszcie) to coś co dojrzewało we mnie dość długo. Choć moja miłość do ryb Afryki środkowej trwa już niespełna 7 lat, a od około 5 lat jestem niezmiennie zakochany w Kongo. To sprecyzowanie tego do czego dążę i oreślenie się co środowiska jakie chciałbym odwzorować w moim zbiorniku przyszło całkiem niedawno. Myśl ta dojrzewała we mnie długo. I cała moja niespełna 7 letnia Afrykańska przygoda powoli pchała mnie w stronę regionu Malebo Pool.

Niecałe 7 lat temu kupiłem pierwsze polypterusy około 5-6 lat temu pierwsze czerwieniaki. Później przyszedł czas na kolejne ryby Afryki środkowej i zachodniej. Przez moje zbiorniki przewinęło się wiele gatunków Polypteridae, różne czerwieniaki, barwniaki, garbacze, lamprologusy, brzeszczotki, motylowce, mruki, synodontisy, proporczykowce, parachanny.

W tym czasie miałem też małą przerwę na próbe z Tanganiką, jednak projekt ten nie przetrwał próby czasu, musiałem wrócić do ryb Afryki centralnej i zachodniej.

Początkowo nie potrafiłem sprecyzować ryby z jakiego regionu Afryki środkowej lub zachodniej chce mnieć w swoim zbiorniku. Z czasem pojawiało się coraz więcej gatunków głównie z dorzecza Kongo i Nigru. W tym czasie mimo wielkiego zachwytu nad ichtiofauną Nigru coraz bardziej przekonywałem że to Kongo pod względem ichtiofauny jest jednak najpiękniejsza rzeką pod. W końcu sprzedałem wszystkie ryby nie występujące w Kongo a dokładniej w najpiękniejszej-moim zdaniem- jego części czyli Malebo Pool.

Moja obecna obsada zbiornika 200x58x45 to:

5x H. stellifer
1x P. ornatipinnis
1x P. weeksii
2x P. retropinnis
1x A. cf. wittei

Najbliższymi planowanymi zmianami jest zmiana wszystkich stelliferów na grupkę nowych z których dobierze się nowa para (lub dwie) oraz dokupienie po jednym P. weeksii i P. ornatipinnis.

Poniżej starsze fotki zbiornika już niebawem wrzuce także aktualne przedstawiające już biotopowy zbiornik południowego wybrzeża wyspy M'bamou- najwiekszej wyspy na Malebo Pool.


Załączone pliki Miniatury
               
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Biotopowy ortodoks z swoja wiedzą zapalem i uporem zobi cos swietnego. A nie korcilo cie tak j....c trawniczek 3 kamyczki sceney czy jakies tam inne hucznej marketingowej nazwie i zostac aquascapterem ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Fajny zbiornik. Mógłbyś używać pełnycj nazw? Bo o ile jestem w stanie się domyślić, że P i H to Polypterus i Hemichromis, to już nie mam pojęcia co to jest ten na A.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(11-07-2018, 22:15 PM)Michal napisał(a): Biotopowy ortodoks z swoja wiedzą zapalem i uporem zobi cos swietnego. A nie korcilo cie tak j....c trawniczek 3 kamyczki sceney czy jakies tam inne hucznej marketingowej nazwie i zostac aquascapterem ?
Przecież on jest aquascaperemSmileTo jest naprawdę świetna aranżacja. 
Do tego biotopowa, taki poziom, czy dwa powyżej zwykłego aquascapingu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
A. to Auchenoglanis czyli sum żyrafi lub po prostu żyrafka narazie mała 12 cm. Przed zmianą na więszy zbiornik ma jeszcze sporo czasu na dorastanie w tym zbiorniku. Dorosłe osobniki przekraczają często 60 cm. Te aranżacje na archiwalnych zdjęciach nie są biotopowe. W jednym arykuule udało mi sie znaleźć ostatnio doniesienia o występowaniu N. lotus w Malebo Pool jednak V. spiralis na której również opierały się dotychczasowe aranżacje nie występuje prawdopodobnie w tym jeziorze. Długi czas w zbiorniku były też A. barteri najprawdopodobniej wgl nie występujące w dorzeczu Kongo.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
[/quote]
Przecież on jest aquascaperemSmileTo jest naprawdę świetna aranżacja. 
Do tego biotopowa, taki poziom, czy dwa powyżej zwykłego aquascapingu.
[/quote]

Rozpatrując to w kategoriach biotopowych to jest to level maxi hard. Chciałem Macioszka troche wypuścić w "podwodne cukiereczki"
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(11-07-2018, 22:01 PM)macioch napisał(a): już niebawem wrzuce także aktualne przedstawiające już biotopowy zbiornik południowego wybrzeża wyspy M'bamou- najwiekszej wyspy na Malebo Pool.

Czekam!
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Paweł, wstaw ten filmik z przepychankami co go pokazywałeś na prelekcji. Był świetny .
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości