• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Gymnogeophagus meridionalis

#1
Bardzo podobają mi się ziemiojady. Z racji braku możliwości postawienia na chwilę obecną dużego zbiornika mój wybór padł na rosnącego do średnich rozmiarów ziemiojada argentyńskiego. Tyle że gatunek ten nie jest zbyt popularny i nie łatwo go zdobyć. Czy ktoś orientuje się, czy te ziemki są u nas do kupienia? A może ktoś z forumowiczów trzymał te piękne ryby i może podzielić się swoimi doświadczeniami.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Cześć,
Niestety tych (jak i wielu innych) ryb nie miałem, ale z tego co wyczytałem nie są to wymagające stworzenia. Nie są też nader agresywne, dlatego nie potrzebują bardzo dużego akwarium (200L powinno wystarczyć). Woda nie powinna być nader twarda, ale nie musi być miękka. Ważniejsza jest jej temperatura, która nie powinna zbyt często przekraczać 28st. a przez 2-3 miesiące w roku należy obniżyć ją do ok 18st. i słabo karmić ryby - to tzw. Zimowanie.
Są to typowe substrate-spawnery, składają ikrę na otwartej, płaskiej powierzchni, i oboje rodzice biorą udział w opiece. Samica może złożyć nawet 400 jaj.

Może ktoś je tutaj miał, coś mi się kojarzy, że inna osoba z forum poszukiwała kiedyś Gymnogeophagusów.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
To, że ten gatunek może przebywać w stosunkowo niewielkim zbiorniku, nie wymaga miękkiej wody, oraz dobrze czuje się w nieco niższej temperaturze były kluczowe przy ich wyborze. O zimowaniu też czytałem i bez problemu jestem w stanie zapewnić ziemkom przez kilka miesięcy temperaturę 15-18 stopni. Jedyny problem to zdobycie tych ryb.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Hej. To ja jakiś czas temu szukałem gymno. Ostatecznie z różnych względów odpuściłem, ale widziałem, że na zachodzie nie ma większego problemu z dostępnością. Pewnie trzeba by podręczyć arsika Wink
Pozdrawiam, Patryk
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Witam!
Pamiętam jak kupowałem swoje pierwsze Gymnogeophagus to odławiane były w sekcji z...karasiami ;-) Tam właśnie przechodziły zimowanie. Z doświadczonych źródeł wiem, że zimowanie bardzo sprzyja ilości ew. narybku i ogólnej kondycji ryb.
Pozdrawiam
Artur
http://akwapasja.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości