• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Polypteridae-minimalne wymiary zbiorników docelowych

#1
Lightbulb 
Cześć piszę na prośbę Vanillki. Postanowiłem nie pisać na priv tylko stworzyć posta bo w przyszłości może się komuś przydać. Poniżej prezentuje listę gatunków Polypteridae wraz z minimalnymi wymiarami zbiorników docelowych.

120x50

Polypterus senegalus

140x50

Polypterus mokelembembe

150x50

Polypterus palmas palmas
Polypterus palmas buettikoferi
Polypterus polli
Erpetoichthys calabaricus

200x60

Polypterus delhezi
Polypterus retropinnis


230x70

Polypterus teugelsi

270x80

Polypterus weeksii
Polypterus ornatipinnis

w zależności od gatunku i odmiany 300x100-400x120

Polypterus endlicheri
Polypterus ansorgii
Polypterus congicus
Polypterus bichir
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Ta minimalna wielkość baniaka to rzecz bardzo dyskusyjna... Poly niby to leżaki i niewiele pływają jak dorosną, ale rozmiary jakie osiągają, aranż jakiego potrzebują to zawsze spory baniak. Miałem senegala w 540 z towarzystwem channa i...wcale tak dużo to nie było Smile
pozdrawiam
Marcin!
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Podane 120 x50 jest wartością minimalną. Podałem ją w oparciu o moje ok.6 letnie doświadczenie w trzymaniu ryb z rodziny Polypteridae oraz wielu wymienionych doświadczeń z innymi miłośnikami ryb z tej rodziny. Te same wymiary dla pary lub samca i dwóch samich podałem jako minimum w moim artykule sprzed dwóch lat traktującym o tym gatunku. Dostępne w pl senegalusy to hodowane na azjatyckich fermach przedstawiciele podgatunku nominalnego a tym samym najmniejsze ryby z rodziny Polypteridae. Uważam że 120x50 dla 2-3 25-centymetrowych łagodnych ryb charakteryzujących się niewielką dynamiką poruszania to bardzo rozsądne minimum .
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Absolutnie nie kwestionuję tego co napisałeś, ani tym bardziej Twojego doświadczenia. Chodzi mi o to  " ogólne minimum"  o jakim często jest mowa. Poly ze mną nie był tak długo jak u Ciebie jest rodzina, jednak swoje uważam i nadal będę twierdził, że minimum dla ryb w szkle jest dyskusyjne Big Grin
Wiem, że są z Tobą już jakiś czas- jak powstanie u mnie Afryka będę truł Wink
pozdrawiam
Marcin!
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Czy znacie jakieś ciekawe i sensowne strony poświęcone tym rybom?
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Na Facebooku "polypterid fanatics". Pewne informacje można również zdobyć na forum monster fish keepers. Co do minimum oczywiście zgadzam sie że sprawa jest dyskusyjna i zależna od osobnikow i odmian 120x50 to minimum tylko dla senegalusow hodowlanych. Choć i wśród nich moga trafić się osobniki które wyrosna z takiego akwa
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Dzięki, te strony już znam. Faktycznie jest tam sporo wiedzy.
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości