• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Pterophyllum scalare - red back

#1
Witam,
Od jakiegoś czasu nurtuje mnie temat Pterophyllum scalare ,,red back''... Na naszym krajowym rynku panuje błędne przekonanie, że tak zwane red back to tylko i wyłącznie manacapuru... Wink Tym czasem w samym rejonie Manacapuru występują przynajmniej dwie różne populacje red back, a do tego mamy jeszcze kilka innych równie pięknych populacji, często ładowanych do wspólnego worka ,,manacapuru'' Wink
Ja posiadam ryby z dwóch lokalizacji Amapa oraz najprawdopodobniej French Guiana. Obie lokalizacje piękne choć znacznie się od siebie różniące ... zresztą oceńcie sami Smile
Amapa:
   
   
French Guiana:
   
   

Pozdrawiam,
Sławek


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Pierwsze dwa zdjęcia jakieś dziwne światło ale wyglądają kosmicznie Oklasky   Obłędne  Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Na wszystkich zdjęciach oświetlenie jest bardzo podobne... ledy 6500 K + jena rura flora-glo... amapy mają po prostu takie niesamowite ubarwienie, takie trochę pastelowe..., a czerwony na grzbiecie jest jaśniejszy + dodatkowo sporo opalizującego niebieskiego na bokach.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
No różnica kolosalna. Te "frenche" bardziej podobne do rio nanay czy nawet altumów - przepiękne... Za to amapa faktycznie jakieś landrynkowe Tongue
Pozdrawiam,Kamil.

[650L] Strefa przejściowa Jeziora Malawi...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Takich nowych użytkowników lubię najbardziej!

Chyba każdy, kto nie ulega bajkom handlarzy, wie, ze Manacapuru wcale nie muszą być nawet czerwone na czole, bo odmian tam pływa sporo Wink. Ale zauważyłem rzeczywiście, że mało kto się orientuje, ze skalary mogą się różnić od "podstawowych" form znanych w handlu(bo dla wiekszosci dziki skalar to nanay, manacapuru a potem to już czysta kartka Big Grin).

Duży szacunek za odchów młodych z dorosłymi, tak to właśnie powinno być. Masz może jakieś F1 Amapa Wink?
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Dziękuję za miłe słowa! Co prawda nie taka ze mnie świeżynka jak to wygląda na forum... Big Grin Hodowlą ryb ( z małymi przerwami) zajmuje się od ponad 30 lat i to przede wszystkim pielęgnicami Wink
Co do maluchów Amapa - moje ryby są jeszcze młode, już kilkukrotnie podchodziły do tarła (były już larwy) ale jak na razie za każdym razem zjadały młode przed rozpoczęciem pływania... zależy mi na tym, żeby para sama odchowała młode, ale muszą jeszcze chyba troszeczkę potrenować Wink Czas pokaże ...
Pozdrawiam,
Sławek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
A kontynuując pytanie kolegi... młode "frenche" masz jakieś na sprzedaż?
Pozdrawiam,Kamil.

[650L] Strefa przejściowa Jeziora Malawi...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(15-06-2018, 14:11 PM)Limak86 napisał(a): A kontynuując pytanie kolegi... młode "frenche" masz jakieś na sprzedaż?

Te maluchy będą gotowe do odbioru za około dwa miesiące.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Bardzo ładne te French Gujana, napisałeś najprawdopodobniej, więc pewnie nie znasz lokalizacji? Kwestia mnie interesuje jak i sama Francuska Gujana i jej pielęgnice.
Guianacara sp. Jatapu, Aequidens metae, Apistogramma borellii, Stomatepia pindu, Limbochromis robertsi, Enigmatochromis lucanusi, Pelvicachromis sacrimontis, Lamprologus multifasciatus, Paretroplus kieneri, Amatitlania altoflava, Trichogaster trichopterus wf, Betta sp. Montoi, Erpetoichthys calabaricus, Dormitator lebretonis

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(15-06-2018, 15:43 PM)Zimna Zośka napisał(a): Bardzo ładne te French Gujana, napisałeś najprawdopodobniej, więc pewnie nie znasz lokalizacji? Kwestia mnie interesuje jak i sama Francuska Gujana i jej pielęgnice.

Co do lokalizacji nie mam pewności... Sad tym bardziej, że sporo ryb, które trafiają na nasz rynek jest błędnie opisanych a dodatkowo to co dociera jako WC często pochodzi ze stawu hodowlanego a nie z odłowu... Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości