• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Danakilia sp. 'Sukoray'

#1
Pamiętacie maluchy, które pokazywałem Wam w lutym? Wyglądały wtedy tak:
[Obrazek: attachment.php?aid=33528] 
Wcześniej też zamieszczałem ten opis, który wklejam także w tym temacie żeby przedstawić te ryby. Należą do rodzaju Danakilia i zostały roboczo oznaczone przez ich odkrywcę Antona Lamboja jako Danakilia sp. 'Sukoray'. Rodzaj ten należy do plemienia "Tilapiini". Ryby zostały znaleziono w depresji Danakil w2015 roku w Erytrei. Zamieszkują małe pustynne zbiorniki o wysokiej temperaturze, ekstremalnym zasoleniu i bardzo wysokiej twardości ogólnej GH od 120 do 240 !!! (dane wg A. Lamboj z artykułu w Tanganika Magazyn). Żyją w dużych grupach a samce zajmują terytoria, którego centrum stanowi płytki dołek do którego wabią samice. Nie są zbyt agresywne wobec siebie, a na głowach u najbardziej dojrzałych samców wykształcają się duże imponujące guzy nie tłuszczowe ale zbudowane z wody wchłanianej do ciała. To atrybut samców który służy do ustalania hierarchii. Podobno samce trzymane samotnie nigdy nie wykształcają takiego guza. Ich gody to bardzo dynamiczny pokaz w czasie którego samiec wręcz oszałamia samicę swoimi zalotami. Żywią się glonami i sinicami. Ich siedliska to mętne płytkie wody o piaszczysto-gipsowym dnie. Chyba jedynie ryby z Madagaskaru dorównują im jeśli chodzi o ruchliwość. Stale poszukują pokarmu.


Dziś dwa największe osobniki odbyły pierwsze tarło. Dorosły błyskawicznie. Samiec w czasie godów jest zjawiskowy Blush



 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Yay! Smile Super wiadomość! To teraz Papja jak na szpilkach będzie siedział. Big Grin
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Skąd wiesz, ze je chce do swoich Alcolapia Tongue?
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Sendog gratki jak nie wiem co. 
Nie wiem jak Wy to robicie że takie jajca uchwycicie Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Gratulacje, super sprawa, nawet mi się zaczęły one podobać Tongue
Ps. Czy tylko mi się wydaje że ikra jest duża?
Guianacara sp. Jatapu, Aequidens metae, Apistogramma borellii, Stomatepia pindu, Limbochromis robertsi, Enigmatochromis lucanusi, Pelvicachromis sacrimontis, Lamprologus multifasciatus, Paretroplus kieneri, Amatitlania altoflava, Trichogaster trichopterus wf, Betta sp. Montoi, Erpetoichthys calabaricus, Dormitator lebretonis

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Świetny film i opis. Gratulacje.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Brawo! Ależ one mają rekordowy wzrost, normalnie marzenie hodowców paletek Wink Pewnie karmiłeś je mięsem, przyznaj się Big Grin

Najbardziej dla mnie niesamowity jest sposób w jaki samiec zaleca się do samicy, żadna inna pielęgnica z tego co wiem nie pływa w tej pozycji (inna sprawa że mało które pielęgnice z Afryki mają w ogóle jakieś guzy na czole). No i to jak samice przypominają Iranocichla, tylko trochę większe.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Ikra jest rzeczywiście dość sporo mniej więcej wielkości ziaren gorczycy. Akurat zszedłem do fisznicy na karmienie (szyba trochę poplamiona sodą z odparowanej wody), a tu taka niespodzianka.
Mięsem ich nie karmię bo chyba bym zbankrutował a tak na poważnie to dostają: Spirulina 36%, Vitalis cichlid granulat, Vitalis grazery dla pielęgnic afrykańskich, czasami płatki Tetra Min, mrożone Mysis Artemia i wodzień.
Samce zachowują się jak ryby z innej planety i nawet samice sa przepiękne (mi też kojarzą się z Iranocichla hormuzensis)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Świetne ryby i gratulacje za zarejestrowanie przebiegu tarła Smile

Dobrze,że w tej naszej Polsce można znaleźć Hodowców którzy  trzymają tak rzadkie i ciekawe ryby ..  
Przez to jest w czym wybierać..Smile

Powodzenia z wyjazdem ! i do usłyszenia Smile
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
ostatnio skłaniam sie bardziej ku wolierom z ziarnojadami Blush
dzięki Smile będziemy się pojawiać na forum w trakcie Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości