• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Danakilia sp. 'Sukoray'

#1
Pamiętacie maluchy, które pokazywałem Wam w lutym? Wyglądały wtedy tak:
[Obrazek: attachment.php?aid=33528] 
Wcześniej też zamieszczałem ten opis, który wklejam także w tym temacie żeby przedstawić te ryby. Należą do rodzaju Danakilia i zostały roboczo oznaczone przez ich odkrywcę Antona Lamboja jako Danakilia sp. 'Sukoray'. Rodzaj ten należy do plemienia "Tilapiini". Ryby zostały znaleziono w depresji Danakil w2015 roku w Erytrei. Zamieszkują małe pustynne zbiorniki o wysokiej temperaturze, ekstremalnym zasoleniu i bardzo wysokiej twardości ogólnej GH od 120 do 240 !!! (dane wg A. Lamboj z artykułu w Tanganika Magazyn). Żyją w dużych grupach a samce zajmują terytoria, którego centrum stanowi płytki dołek do którego wabią samice. Nie są zbyt agresywne wobec siebie, a na głowach u najbardziej dojrzałych samców wykształcają się duże imponujące guzy nie tłuszczowe ale zbudowane z wody wchłanianej do ciała. To atrybut samców który służy do ustalania hierarchii. Podobno samce trzymane samotnie nigdy nie wykształcają takiego guza. Ich gody to bardzo dynamiczny pokaz w czasie którego samiec wręcz oszałamia samicę swoimi zalotami. Żywią się glonami i sinicami. Ich siedliska to mętne płytkie wody o piaszczysto-gipsowym dnie. Chyba jedynie ryby z Madagaskaru dorównują im jeśli chodzi o ruchliwość. Stale poszukują pokarmu.


Dziś dwa największe osobniki odbyły pierwsze tarło. Dorosły błyskawicznie. Samiec w czasie godów jest zjawiskowy Blush



 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Yay! Smile Super wiadomość! To teraz Papja jak na szpilkach będzie siedział. Big Grin
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Skąd wiesz, ze je chce do swoich Alcolapia Tongue?
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Sendog gratki jak nie wiem co. 
Nie wiem jak Wy to robicie że takie jajca uchwycicie Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Gratulacje, super sprawa, nawet mi się zaczęły one podobać Tongue
Ps. Czy tylko mi się wydaje że ikra jest duża?
Jumpeveryone
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Świetny film i opis. Gratulacje.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Brawo! Ależ one mają rekordowy wzrost, normalnie marzenie hodowców paletek Wink Pewnie karmiłeś je mięsem, przyznaj się Big Grin

Najbardziej dla mnie niesamowity jest sposób w jaki samiec zaleca się do samicy, żadna inna pielęgnica z tego co wiem nie pływa w tej pozycji (inna sprawa że mało które pielęgnice z Afryki mają w ogóle jakieś guzy na czole). No i to jak samice przypominają Iranocichla, tylko trochę większe.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Ikra jest rzeczywiście dość sporo mniej więcej wielkości ziaren gorczycy. Akurat zszedłem do fisznicy na karmienie (szyba trochę poplamiona sodą z odparowanej wody), a tu taka niespodzianka.
Mięsem ich nie karmię bo chyba bym zbankrutował a tak na poważnie to dostają: Spirulina 36%, Vitalis cichlid granulat, Vitalis grazery dla pielęgnic afrykańskich, czasami płatki Tetra Min, mrożone Mysis Artemia i wodzień.
Samce zachowują się jak ryby z innej planety i nawet samice sa przepiękne (mi też kojarzą się z Iranocichla hormuzensis)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Świetne ryby i gratulacje za zarejestrowanie przebiegu tarła Smile

Dobrze,że w tej naszej Polsce można znaleźć Hodowców którzy  trzymają tak rzadkie i ciekawe ryby ..  
Przez to jest w czym wybierać..Smile

Powodzenia z wyjazdem ! i do usłyszenia Smile
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
ostatnio skłaniam sie bardziej ku wolierom z ziarnojadami Blush
dzięki Smile będziemy się pojawiać na forum w trakcie Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości