• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: 300L Ameryka..

#1
Dobry wieczór wszystkim.

Po krótce chciałbym nakreślić, w czym rzecz. Za niedługo będę dysponować baniakiem 300l 120x50x50. Nic większego w mieszkaniu nie zamieszczę. Potrzebuję kilka porad odnośnie np. Filtra. Chciałbym mieć porządną nadfiltrację, dlatego filtry do akwariów dedykowane typu od 90-300l odpadaja. Nie mam zamiaru tego czyscic co 2 tygodnie. Mowa oczywiście o filtrze zewnętrznym. Ciekawe produkty ma Oase z niezależnym prefiltrem. Chciałbym tutaj o waszą opinię, jaki filtr zewnetrzny najlepiej do tego załadować. Ps. Co sądzicie o AquaNova z lini NFC?

Ryby, które chciałbym mieć to np. Pomaranczowopletwa, niebieskołuska, severum.. 

Troszke już siedzę w akwarystyce ale potrzebuję fachowej porady. Wiem jakie litraże potrzebuja mniej więcej owe gatunki i prosze w miarę i ile to możliwe przybliżenie mi co będzie miało większy sens. 

Na internecie chodzą sluchy że można zostać tutaj "zlinczowanym" za zapytanie o cokolwiek bądź brak przecinka, może nie będzie aż tak źle Smile

Jeśli komuś się nie chciało czytać tego bełkotu do końca, to w skrócie :

Jaki filtr zewnetrzny do 120x50x50
Jakie pielęgnice, akwa będzie w salonie, maja byc ladne, duże i cieszyć każdego domownika Smile, pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
A w których to internetach piszą, że tu linczują? Big Grin

Obsadę przemyśl, 120x50 będzie zdecydowanie za małe by połączyć te 3 gatunki. Co do filtra- ja polecam stare linie Eheimów, nie ma chyba lepszych i bardziej niezawodnych filtrów zewnętrznych.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
To z tych trzech chyba najbardziej przyciągające wzrok i najciekawsze będzie severum. Ja jestem za parką akar ale moja druga połowa stwietdzi, że za mało rybek pewnie..
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(07-06-2018, 22:35 PM)Mkbewe napisał(a): To z tych trzech chyba najbardziej przyciągające wzrok i najciekawsze będzie severum. Ja jestem za parką akar ale moja druga połowa stwietdzi, że za mało rybek pewnie..

Pomarańczowopłetwe rosną duże i trafiają się naprawdę agresywne. "Severumy" lepiej się nadadzą. Wpuść kilka młodzików. Jak dobierze się para to resztę oddasz. To też spore ryby i zobaczysz że wcale nie będzie pusto.
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Severum powinny być spoko. Może Nikaraguańskie albo któreś z Amatitlania?

Niebieskołuskie i pomarańczowopłetwe to trochę ryzyko. Może się zdarzyć, że będziesz musiał interweniować ze względu na agresję.

Jeśli chodzi o filtrację, to ja bym szedł w Unimaxa. Rodzimy producent a produkt na wystarczająco wysokim poziomie. 
Obojętnie jaki kubełyk wybierzesz, to najlepiej zastosować do niego prefiltr.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
W sumie nie wiem, dlaczego nie brałem pod uwagę nikaraguańskich, musze nad tym pomyśleć, ale to już poszperam w innym dziale. Unimax też ciekawy, ale czy jest dość cichy? Będę spać w pomieszczeńu z akwarium. Jeśli kupowałbym unimaxa to 700, jednak w tej cenie można kupić Oase biomaster 600, który wydaje się solidniejszy. Dobierając filtr do akwarium zawsze mam wrażenie, że przedziały litrażowe podawane przez producentów są mocno zawyżone. Np. do 300L akwarium nie chciałbym filtra zewnętrznego dedykowanego do akwarium 100-400L . Startowałbym raczej od 400 w górę, a nawet od 500. Czy tylko ja mam takie odczucia? Że im wyższa nadfiltracja tym lepiej.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Biologię to Ci Unimax 500 spokojnie obgoni. Te filtry mają dużą objętość na wkłady bio. Jeśli chodzi o głośność pracy to cichutkie są.
Oase nie miałem w rękach. Nie wypowiem się.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Dla nikarugańskich to troche za krótkie akwarium. One lubią dużo pływać.
Unimaxa polecam, cichy i pojemny.
Co do ryb to nie mieszaj ameryki centralnej z południową, bo te ryby mają różne wymagania i często różne temperamenty.
Do takiego zbiornika również polecam "severum" jako jedyny gatunek. Ciekawie również by bylo z amatitlania nanolutea.
660L - CA
525L - SA
375L - CA
240L - AUS
200L - CA
185L - CA
77L - TAN
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(08-06-2018, 12:17 PM)Loobo napisał(a): Biologię to Ci Unimax 500 spokojnie obgoni. Te filtry mają dużą objętość na wkłady bio. Jeśli chodzi o głośność pracy to cichutkie są.
Oase nie miałem w rękach. Nie wypowiem się.
A jest taka możliwość, żeby obejść się bez mechanika? I pociągnąć na samym zewnętrznym z dużą nadfiltracją? Myślałem nad prefiltrem sunsun HW-603.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(08-06-2018, 13:53 PM)Mkbewe napisał(a):
(08-06-2018, 12:17 PM)Loobo napisał(a): Biologię to Ci Unimax 500 spokojnie obgoni. Te filtry mają dużą objętość na wkłady bio. Jeśli chodzi o głośność pracy to cichutkie są.
Oase nie miałem w rękach. Nie wypowiem się.
A jest taka możliwość, żeby obejść się bez mechanika? I pociągnąć na samym zewnętrznym z dużą nadfiltracją? Myślałem nad prefiltrem sunsun HW-603.
Na unimaxach sie przejechalem *mozesz podejrzec moj kanal na YT Dariusz Fabisiak Akwarysta Niedzielny* . U mnie w 350 gonia wode eheim 4 600 i tetra ex1200 a jako prefiltr zastosowalem hamburga w rogu i wcale to zle nie wyglada . Ostatnio nawet wywalilem cala ceramike z fitrow bo biologi az ponad to bylo i tak . NCF i inne chinczyki to zalezy jak trafisz , mam NCF 1500 w malawi u zony i jest glosny . Generalnie to chyba Ruki dobrze napisal Eheim z seri classic jezeli budzet pozwala , jezeli jeden kubel . Ja jestem za dwoma filtrami zawsze gdy jeden padnie drugi pociagnie calosc .
350 LITROWA ZUPA RYBNA SA .
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości