• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [72l] Lamprologus speciosus

#1
Akwarium 72l: 60x30x40 optiwhite 

*Pokrywa: plexi 10mm 
*Oświetlenie: Belka led 9W 6500K + niebieskie oświetlenie nocne 
*Filtracja: Aquael Unifilter 500 + wkład bio + deszczownica dla ruchu tafli 
*Ogrzewanie: Eheim 100W 
*Otoczaki 4kg 
*Rurka ceramiczna zakopana pod stertą kamieni jako jaskinia 
*Tło DIY (styropian, nitro, czarny akryl) 
*Podłoże: piasek 0,1-0,4mm 10kg 
*Musze winniczka

Flora: 
*brak

Fauna: 
*Lamprologus speciosus 4szt

[Obrazek: 365d603e608b6af5gen.jpg]

[Obrazek: 2705a7625a1db118gen.jpg]

[Obrazek: 0f685dc9ca600335gen.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
super!!!fajne akwarium.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Fajny efekt. Może jakieś zbliżenie tła ?
660L - CA
525L - SA
375L - CA
240L - AUS
200L - CA
185L - CA
77L - TAN
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Foto tła to tylko takie jak niżej, kiedy było jeszcze w fazie produkcji. Widoczne jest tylko za dnia, a wtedy żadne dobre zdjęcie nie wyjdzie... Wieczorem, ze względu na natężenie i skupienie światła tło jest ciężko złapać na zdjęciu.

[Obrazek: 9eae7369a5c0c03dgen.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Bardzo fajne akwarium. Filmik by się przydał Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Coś z maja jestSmile Światło wtedy było trochę silniejsze.

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Ja bym usunal te kamienie z akwarium. One zyja na piaszczystym dnie w naturze. Z tego co widac nie moga tutaj swobodnie kopac, przydaloby sie wiecej piachu. Nie wiem jak funkcjonuja teraz, ale sugerowalbym tez w takim akwarium zostawic tylko dobrana pare.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Przepraszam ale z czego widać? Chyba nie z tego kilkuminutowego filmiku, gdzie ryby zajmują się konsumpcją lasonogów? Warstwa piachu to około 5cm i dzień w dzień podłoże ma inny kształt, a muszle raz okopane, raz całkowicie zakopane. Kamienie to samo zresztą. Co do redukcji to taki jest plan aby docelowo była para jednak do tej pory trudno ustalić w 100% płeć ryb, co w przypadku tego gatunku jest normalne i z założenia ciężkie. Sugeruję się na tę chwilę ich wielkością ale to tylko domysły. Kolejną kwestią jest że ryby w czwórkę współgrają ze sobą całkiem nieźle, co byłoby potwierdzeniem obserwacji, że w przeciwieństwie do np ocellatusów ten gatunek reflektuje grupy/grupki. Oczywiście jestem świadomy wielkości zbiornika, więc po wyklarowaniu się pary będę działał.


Jeśli ktoś ma możliwość hodowli tych ryb, a się waha to mogę powiedzieć tylko że niepotrzebnie. Pływają po całym akwarium, nie boją się, płochliwości praktycznie brak. Przy podmianach potrafią podgryzać rękę albo nie chcą się przesunąć i trzeba je palcem szturchać. Karmienie to też niezła zabawa. Ryby wysuwają pyski ponad poziom wody, więc można im podać pokarm "bezpośrednio"Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Z tego zdjecia wydalo mi sie, ze piachu jest malo. Warstwa powinna umozliwiac calkowite zakopanie muszli.

Co do wystepowania w grupach, to moze, chociaz najbardziej chyba miarodajny Ad Konings (Tanganyika Cichlids in their natural habitat str. 340) pisze,  ze zyja w haremach gdzie samiec ma 2 -3 samice. Powierzchnia takiego terytorium to ok 1 - 3 m kwadratowych. Mysle, ze w standardowym 112 l mozna trzymac samca i dwie samice. Teraz rozumiem sa male, wiec moze to inaczej funkcjonowac. Skad masz dane o wystepowaniu w grupach? one wystepuja w rejonach, gdzie na 1 m kwadratowym jest do 5 muszli.

Zastanow sie nad wyjeciem kamieni. W naturze ich nie ma. Nie wiem jak to faktycznie funkcjonuje, ale moze ogranicza kopanie? Tutaj jest link do bardzo fajnego akwarium ze zblizonymi ocellatusami. Krajobraz gdzie wystepuja jest podobny.

http://biotope-aquarium.info/aquariums/l...bia-200-l/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Miałem na myśli doświadczenia hodowców tego gatunku dotyczące w miarę pokojowych zachowań w grupach po kilka sztuk, nie o ich zachowanie/występowanie w naturze. Moje mają dopiero około 4/5 miesięcy i zauważalne jest że są bardziej spokojne w grupce niż np. ocellatusy. Przynajmniej na tym etapie. Czekam aż trochę podrosną, liczę że ujawni się parka i pozostałe dwie sztuki wydam. W 72l nie ma sensu ich męczyć w ilości powyżej pary, a chętny na pozostałe dwie myślę że znajdzie się bardzo szybko.
Z kopaniem nie mają żadnego problemu, a wystrój pozostanie bez zmian. Po prostu taki mi się podoba, a ryby swoim zachowaniem też nie przejawiają niepokojących objawów.

P.S.
Dzięki za link. Interesuje mnie każdy temat związany z tym biotopem, więc z chęcią zaczerpnąłem lektury.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości