• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Oświetlenie zbiornika h 80

#1
Witam, proszę o poradę w kwestii oświetlenia zbiornika 250x60, h80. W zbiorniku będa rośliny na korzeniach takie jak mech, microsorium i anubiasy. Ewentualnie coś w grunt. Jeżeli chodzi o ryby to będą to skalary, ławica bystrzyków, jakieś kiryski i może pielęgnice miodowe, ewentualnie ziemiojady. Obecność tych ostatnich zdefiniuje kwestię roślin w grunt. 
Hqi odpada ze wględu na filtr hydroponiczny.
Co myślicie o ledach?
Widziałem na alledrogo gotowe tuby led, ale ich długość max wynosi 200 i nie wiem, czy to nie będzie za krótko? nigdy nie miałem do czynienia z ledami...
A może wystarczą żarówki energooszczędne , obecnie  mam takie 4 szt, 2 6500K i 2 3500 K  w 450l i świecą elegancko.
Obecnie mam tam 21 Frontos , 5 Neolamprologusów lelelupi i 2 Synodontisy multipunctatusy,  plus trochę roślin, które dostałem do nowego zbiornika. Frontosy idą do dużo większego zbiornika, który będę zamawiał w czerwcu.


   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Idź w reflektory LED, 10Wx6-8 i będzie git Smile. Możesz też iść w GU10, takie 5-8W, też dadzą radę Wink. Zmieścisz się spokojnie w poniżej 80W, a te rośliny które wymieniłeś, jak ustawisz je pod źródłem światła, będą sobie radzić okej.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Nie wiem jak to sie ma do roslin bo nigdy nie hodowalem ale mi na 6metrowym zbiorniku przy wysokosci 100cm chodzi 14 zarowek (7 na przod i 7na tyl) ledowych z „gwintem” gu. Kazda zarowka ma 4waty i generuje 300lm i jest za jasno. Duza role gra kolor dna.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(06-05-2018, 20:51 PM)Darek napisał(a): .........Hqi odpada ze wględu na filtr hydroponiczny.......
O co chodzi z HQI i hydroponiką?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(09-05-2018, 11:10 AM)jaciek napisał(a): Nie wiem jak to sie ma do roslin bo nigdy nie hodowalem ale mi na 6metrowym zbiorniku przy wysokosci 100cm chodzi 14 zarowek (7 na przod i 7na tyl) ledowych z „gwintem” gu. Kazda zarowka ma 4waty i generuje 300lm i jest za jasno. Duza role gra kolor dna.

Jest gdzieś wątek z tym zbiornikiem ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Nie maSmile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Czas naprawić ten błąd.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(09-05-2018, 11:26 AM)rob napisał(a):
(06-05-2018, 20:51 PM)Darek napisał(a): .........Hqi odpada ze wględu na filtr hydroponiczny.......
O co chodzi z HQI i hydroponiką?
Chodzi o to, że hydroponika będzie nad zbiornikiem, więc część zbiornika będzie zasłonięta "doniczką", która rzucałaby cień, stąd nie brałem pod uwagę lamp Hqi. Zreszta myślę, że to przerost formy nad treścią, niepotrzebny paliwożerca...

(09-05-2018, 11:10 AM)jaciek napisał(a): Nie wiem jak to sie ma do roslin bo nigdy nie hodowalem ale mi na 6metrowym zbiorniku przy wysokosci 100cm chodzi 14 zarowek (7 na przod i 7na tyl) ledowych z „gwintem” gu. Kazda zarowka ma 4waty i generuje 300lm i jest za jasno. Duza role gra kolor dna.
Jaciek, możesz wrzucić foto?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Zerknij tutaj na sucho
Narazie akwa smiga od tygodnia, woda jeszcze nie doszla (problem w slabo wyplukanym piasku) wiec nie ma sie co ujawniacSmile ale wszystkie duze akwaria jakie mialem do tej pory ogarnialem na lapmkach led gu10 czy to bylo 75, 85 czy 100cm wysokosci. Tanio, duzy wybor barw (ja zawsze jade na 6500K- zimna biala) no i wybor czy zastosujesz 1watowe, 2, 3, 4....50Smile z tym ze z roslinami moze byc ciezko..
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(09-05-2018, 23:03 PM)jaciek napisał(a): Zerknij tutaj na sucho
Narazie akwa smiga od tygodnia, woda jeszcze nie doszla (problem w slabo wyplukanym piasku) wiec nie ma sie co ujawniacSmile ale wszystkie duze akwaria jakie mialem do tej pory ogarnialem na lapmkach led gu10 czy to bylo 75, 85 czy 100cm wysokosci. Tanio, duzy wybor barw (ja zawsze jade na 6500K- zimna biala) no i wybor czy zastosujesz 1watowe, 2, 3, 4....50Smile z tym ze z roslinami moze byc ciezko..
Zbiorniczek konkret...
Co do światła, ja zawsze miałem żarówki E27 ledowe i też 6500 K, i anubiasy rosły jak szalone. Teraz zmieniłem 2 z 4 na 3500 bo Frontosy gorzej się czują w mocnym oświetleniu. 
Na 4 szt 6500 K miałem wieczorem oświetlone akwarium i pół salonuUsmiech
Chyba zostanę przy żarówkach, choć widziałem na gu10 lampy typu grow, dedykowane do roślin i trochę mnie to korci.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości