• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Nowe akwarium po latach

#71
Były też tematy poświęcone szkodliwości korzeni iglaków, a jednak się je stosuje. Oczywiście każdy podejmuje swoje decyzje i zbiera swoje doświadczenia. Smile
Jumpeveryone
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#72
Tamte były świeże i trafiły do CA.

Ja też stosuję wierzbę mandżurską, kora sobie sama fajnie powoli odchodzi, produkując detrytus.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#73
Z wierzbami problemem jest kwas acetylosalicylowy. Dlatego drewno wierzby trzeba porządnie wymoczyć!
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#74
Ruki, ale w czym ten kwas przeszkadza? Przecież to jest lekarstwo.

Jeśli nie wydarzy się nic niespodziewanego, to w przyszłym tygodniu powinny się rozpocząć pracę nad budową mojej szafki. Pora więc na uściślenie kolejnych wątpliwości, jakie mi się pojawiają.

1. Filtracja
Zakładałem na początku panel filtracyjny. Wydaje mi się, że z tego pomysłu zrezygnuję. W tej chwili zastanawiam się nad dwoma opcjami:
- gotowiec w postaci Juwel Bioflow 3. 0
- hamburg narożny

Juwel jest blisko panelu, ale... Oprócz filtra w akwarium, chcę mieć nad nim hydroponikę. Wymyśliłem sobie teraz, że za narożnym HMF, zamiast dziurawić gąbkę i robić wyprowadzenie wody, mógłbym umieścić pompę, która pchałaby wodę do hydroponiki. Powrót z hydroponiki z drugiej strony z deszczownią dla natleniania wody. W kolorze za gąbką byłaby też grzałka oraz skarpeta z torem. Co Wy na takie rozwiązanie?
A. Jakie wymiary HMF?
B. Jaką gąbka (czarna Wink)?
C. Jaka pompa?
A może jakieś inne rozwiązanie?

2. Oświetlenie
Po Waszych wypowiedziach postanowiłem zrezygnować z otwartego akwarium. Koszty gotowych aluminiowych pokryw są jednak za duże, więc chcę zrobić sam. Oczywiście od razu wątpliwości - czy robić aluminiową, czy z PCV (tutaj docinają z tego co widzę http://plyty.fabertec.pl/mobile/pl/p/Ply...-czarny/94). Jako oświetlenie myślałem o doświetlaczach led.
A. Jak takie doświetlacze zamontować?
B. Jakiej wysokości powinna być pokrywa i ile zachodzić na akwarium?

3. Akwarium
Akwarium będę robić u szklarza (120x40x50). Wzmocnienia wzdłużne i poprzeczne (żebym miał do czego przymocować ew. zwisające korzenie). Szklarz proponuje 8mm. Starczy?

4. Tło
Tło będzie zewnętrzne. Zastanawiam się nad wodoodpormą płytą gipsową pokrytą szpachlą (dla nierówności) posypaną piachem i z przyklejonymi kilkoma gałązkami

5. Filtr RO
Jaki zaproponowalibyście filtr RO z dodatkowym mineralizatorem? Chciałbym móc z niego brać zarówno czystą wodę po RO (do akwarium, do gotowania) jak i po mineralizacją (do picia zamiast wody butelkowanej). Problem jest taki, że pod zlewem w kuchni mam mało miejsca. Zlew jest jednokomorowy z uwagi na zmywarkę a więc i szafka o połowę mniejsza. Żona upiera się, żeby śmietnika z tej szafki nie usuwać.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#75
Czym w ten kwas przeszkadza? Może działać drażniąco na śluzówki i skrzela. Dodatkowo, jeśli nie znasz dawkowania(bo nie wiesz ile z takiego drewna się wydostanie) to może to być równie dobrze trucizna. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#76
Zdecydowanie hamburg.
Takiej wielkości, żebym zmieścił pompę i co tam chcesz upchać, wiadomo, wysokość baniaka, grubość 3 cm starczy.
Ja bym dał pompę 1000-1500l/h o regulowanym przepływie.
Gąbka czarna. Niebieska rzuca się mocno w oczy dopóki się nie zasyfi.
Tło najłatwiej czarne z worka na śmieci(korespondencja kolorystyczna z gąbką), ale jeżeli chcesz się bawić i masz na nie miejsce, to oddaj się twórczemu szałowi. Najwyżej zrobisz jeszcze raz. Tongue
Ja bym je utrzymał w ciemnym brązie, szarościach, czy czerni.

8mm starczy. Wzmocnień poprzecznych nie musi być. Zastanów się, czy je chcesz, bo potem z większym korzeniem będzie problem. Tongue

Co do naświetlaczy, pamiętaj żeby były wodoszczelne. Od ich wielkości zależy wysokość pokrywy, więc warto wziąć ją z lekkim zapasem.
Na baniak najlepiej, żeby zachodziła tak, by zasłonić wzmocnienia- kwestia samej estetyki.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#77
Hydroponika świetna sprawa. Do tego HMF jak najbardziej. Przy hydroponice nie musi być duży. Styknie z gąbki 45ppi o grubości 5cm a nawet i 2cm pewnie.
Możesz też zrobić filtr kasetowy z PCV i do niego pompę jaką tylko chcesz (nawet głowice aquaela), ale jakaś o regulowanym przepływie, jak proponuje kolega wyżej, byłaby lepsza.

Jako tło możesz też dać PCV pienione (zamów z tego linka co podałeś) wsadzane do środka zbiornika - jak dotniesz na wymiar (tolerancja jest spora - cięzko się pomylić. Sprawdzałem na moim zbiorniku Smile ) to elegancko wchodzi na wcisk pod wzmocnienia i wtedy masz idealnie czarne tło. Światło nie odbija się od tylnej szyby.

co do pokrywy to tutaj masz formatkę do wykonania samodzielnego
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1...=139385244


Co do doświetlaczy, to fajne teraz są moduły led Samsunga. Są wodoszczelne, tanie i dają mocne światło. A jak nie, to może coś z Aquael Leddy ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#78
Ja mam pokrywę z PCV. W środku stelaż aluminiowy. Można wtedy łatwo coś przymocować.

Ile ma zachodzić na akwarium to zależy od ciebie. Wiadomo po brzegi wody nie nalejesz. Jedyne co musisz wziąć pod uwagę to że musisz nalać wody ciut powyżej krawędzi pokrywy inaczej będzie ci światło świecić po oczach.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#79
(16-07-2018, 12:50 PM)cichy24pl napisał(a): Ja mam pokrywę z PCV. W środku stelaż aluminiowy. Można wtedy łatwo coś przymocować.
Mógłbyś pokazać jak ten stelaż jest zamontowany w środku? Ja myślałem o  przesuwnej listwie aluminiowej.

Loobo
Cytat:Możesz też zrobić filtr kasetowy z PCV 

Poza hydroponiką nic z wodą nie ma prawa być poza akwarium Smile Przy 72L miałem już powódź z kubełka i wolę tego nie powtarzać przy większym akwarium.
Przy okazji - dzięki za formatkę Smile Przyda się zdecydowanie.

mimo12
Cytat:Tło najłatwiej czarne z worka na śmieci(korespondencja kolorystyczna z gąbką), ale jeżeli chcesz się bawić i masz na nie miejsce, to oddaj się twórczemu szałowi. Najwyżej zrobisz jeszcze raz. [Obrazek: tongue.gif]

Ja bym je utrzymał w ciemnym brązie, szarościach, czy czerni.

Czas jak czas - będę to robił z czteroletnim synem. Dla niego to będzie super zabawa Smile Kolor chyba najbardziej brązowy mi pasuje.



Pozostaje jeszcze moje pytanie o RO. Nikt nie ma takiego systemu u siebie? Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#80
Filtry kasetowe instaluje się wewnątrz zbiornika ;p
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości