• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Stomatepia mongo

#1
Kolejny gatunek poza S. pindu (opisanego kiedyś w naszym magazynie Cichlid@e) z jeziora Barombi Mbo zagościł w moim akwarium. Bardzo rzadka ryba pozyskana od Michela Keijmana na tegorocznym WAC. Piękne pokolenie F1 przypomniało mi posiadane kiedyś pindu. Są do nich bardzo podobne, ale ich ciało i głowa jest bardziej wydłużona. Samce prawie czarne zaś samiczki brunatne. Zachowanie i odżywianie bardzo podobne do S. pindu, ale w naturze te żyją w strefie brzegowej zaś mongo w głębszych partiach (sublitoral). 
Rosną zdrowo i są bardzo żwawe. Jeszcze nie wylądowały w docelowym zbiorniku - w sobotę zmiana aranżacji w 300 litrach i tam zostaną przeniesione. 

   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Piękne "strzały". Zmieniają u ciebie barwy na jaśniejsze?
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Nie, odkąd wybarwiły się jakieś tydzień po przyjeździe to cały czas utrzymują ubarwienie. Samce (tak myślę) czarne ze stalowym grzbietem, a samiczki (tak myślę) brunatne z rdzawymi płetwami.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
WoW! Kształt to mają wyjątkowo opływowy.
660L - CA
525L - SA
375L - CA
240L - AUS
200L - CA
185L - CA
77L - TAN
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Ładne jak na molinezje Big Grin
Guianacara sp. Jatapu, Aequidens metae, Apistogramma borellii, Stomatepia pindu, Limbochromis robertsi, Enigmatochromis lucanusi, Pelvicachromis sacrimontis, Lamprologus multifasciatus, Paretroplus kieneri, Amatitlania altoflava, Trichogaster trichopterus wf, Betta sp. Montoi, Erpetoichthys calabaricus, Dormitator lebretonis

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Stadko trafiło do docelowego akwarium - będą tu mieszkały z parą Stomatepia pindu oraz 3+3 Thoracochromis callichromus. Jako rozpraszacze 4+1 Phenacogrammus interruptus 
Trochę bałem się o to jak będą traktowane przez dorosłego samca pindu, ale połączenie jest jak narazie bardzo udane. Mam nadzieję, że sielanka będzie trwała Smile

Wrzucam 2 fotki samczyka i 1 fotkę samiczki:

   

   

   

Dla porównania zdjęcie samiczki S. pindu

   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Są dużo ciemniejsze niż myślałem - zdjęcia tradycyjnie w przypadku stomatepii tego nie oddają (i tak gratuluję tak dobrych Big Grin ). Spodziewałem się że będą bardziej jasnoszare.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Coś czuję, że prędzej czy później pójdę jeszcze mocniej w kierunek twardej Afryki Wink.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Zbiornik dla tego gatunku:
  • 2+2 Stomatepia mongo
  • para Stomatepia pindu
  • 3+3 Thoracochromis callichromus
  • rozpraszacze 4+1 Phenacogrammus interruptus 
  • Microsynodontis batesi 2+1
  • prawdopodobnie dołączą Pseudocrenilabrus sp. 'Mweru'
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Jest klimacik Big Grin.

Sendog, jakie to wymiary? Tak jak pisaliśmy, jak tylko rodzina ochłonie po tym jak postawię 150x50x50cm dla placków to idę w afrykę chyba Tongue.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości