• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Geophagus SP R.H Tapajos mlode , prosba o rade.

#1
Tapajosy regularnie podchodza do tarla u mnie w zbiorniku ogolnym . Do niedawna mnialem nadzieje ze po zredukowaniu obsady uda mi sie odchowac mlode bez zbiornika tarliskowego ale niestety po kilku probach ( 8 ? ) konczy sie to fiaskiem. Tutaj moja prosba do was o rade i poszezenien mojej wiedzy . 
 Chcialbym odchowadz kilka moze kilkanascie sztuk zeby obserwowac jak dorastaja itd i.....
 1 czy pozwolic znowu na tarlo w akwarium ogolnym i odlowic mlode gdy juz rodzice wypuszcza narybek aby zerowal (oczywiscie tyle ile mi sie uda ) do osobnego zbiornika? 
2 odlowic dobrana pare do innego zbiornika i tam pozwolic rodzicom te kilka tygodni opiekowac sie mlodymi i odlowic po tym czasie dorosle osobniki ?
3 czy mlode moga wykluc sie z ikry poza pyskami rodzicow? pozwolil bym na zlozenie ikry w ogolnym a kamien czy korzen przeniosl do zbiornika tarliskowego ?
 Z gory dziekuje za rady.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Problem ten można rozwiązać na kilka sposobów:
1. Odłów parkę do osobnego zbiornika i daj im odchować samodzielnie młode.
2. Odłów grupkę młodych zostawiając też ich jakomś część w ogólnym rodzicom.
O ile dobrze pamiętam to samice zaraz po zaplodnieniu pobierają ikrę do pyska więc zabranie "przedmiotu" na którym mogła być złożone jest trudne do zrealizowania i jego przełożenie do innego zbiornika może być dość niebezpieczne dla ikry.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(24-04-2018, 18:53 PM)schmeichel napisał(a): Problem ten można rozwiązać na kilka sposobów:
1. Odłów parkę do osobnego zbiornika i daj im odchować samodzielnie młode.
2. Odłów grupkę młodych zostawiając też ich jakomś część w ogólnym rodzicom.
O ile dobrze pamiętam to samice zaraz po zaplodnieniu pobierają ikrę do pyska więc zabranie "przedmiotu" na którym mogła być złożone jest trudne do zrealizowania i jego przełożenie do innego zbiornika może być dość niebezpieczne dla ikry.
Ikra na kamieniu dojrzewa do 3 dni - to juz mam zaobserwowane dokladnie , potem jest zbierana do pyska na okolo 10 dni (+ - 1 dzien ) nastepnie mlode w 1 dniu wypuszczane sa na chwilke , w 2 dniu juz na na dluzej a w 3 mozna powiedziec sa tylko zbierane na noc . 
 Jestem w stanie zbiornik tarliskowy polaczyc " szeregowo " z ogolnym wiec warunki beda identyczne w obu. Nie wiem wlasnie czy z ikry bez inkubacji w pyskach doroslych wykluja sie mlode , nigdzie nie znalazlem takiej informacji. Sklaniam sie tez do tego co napisales - poprostu odlowie rodzicom kilkanascie sztuk a reszte zostawie. Do tej pory bywalo ich okolo 50 szt wiec zostanie im jeszcze troche.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
W moim zbiorniku rht nie miały kamieni tylko same korzenie i może dlatego ikrę pobierały od razu po zapłodnieniu. Odławiając część młodych nic nie tracisz ponieważ rodzice nadal mogą opiekować się młodymi a Ty możesz też trochę ich odchować.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(24-04-2018, 20:34 PM)schmeichel napisał(a): W moim zbiorniku rht nie miały kamieni tylko same korzenie i może dlatego ikrę pobierały od razu po zapłodnieniu. Odławiając część młodych nic nie tracisz ponieważ rodzice nadal mogą opiekować się młodymi a Ty możesz też trochę ich odchować.
U mnie kamien , korzen co im akurat wygodniej . Tutaj kilka dni temu skladaly znowu ale juz widze ze nawet samica nie donosi malych.  Samiec wypial sie od razu na drugi dzien po zaplodnieniu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości