• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Odkażanie gąbek do filtrów hamburskich.

#1
Może komuś się przyda Wink. Moje gąbki do hamburgów są z firmy ULTRAMARE i przypadkiem dokopałem się do ich technicznego opisu. Okazało się, że wytrzymują zakres temperatury od -40 do 140 stopni celcjusza.
Z tego powodu, że już raz odkażałem gąbki Virkonem, a wczesniej chlorem i nie jest to najwygodniejszy sposób zaraz zaświeciła mi się nad głową żaróweczka Big Grin.
Pierwszy pomysł, żeby gąbki wygotować okazał się nie być najlepszy- nawet największy garnek pozwolił mi wygotować ledwo 2-3 gąbki na raz, a do tego te fragmenty które stykały się z brzegiem garnka lekko zaczęły się nadtapiać(2-3mm wgłąb, nie więcej). Druga opcja, czyli piekarnik, na którą wpadłem niedawno okazała się być o wiele lepsza :p.  Temperatura ustawiona na 120-130 stopni, termoobieg i wcześniej dobrze wypłukane gąbki wypiekam z 3 godziny.

Jest to na tyle wygodne, że teraz w momencie gdy w akwarium planuje nową obsadę to nawet w przypadku gdy poprzednia obsada była zdrowa to akwarium dezynfekuje, dla pewności Wink. Bo przejechanie virkonem szkła i zalanie nim komina, grzałki i termometru to nawet nie 15 minut, a same gąbki to tylko kwestia wypłukania i wsadzenia ich do pieca Big Grin.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Odkazasz i wszystko czyscisz a później wpóscisz ryby z odłowu które mają na sobie więcej bakterii i pasożytów niż nie jeden weterynarz w książkach widział
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
No, w przypadku bakterii to często swoich własnych Wink. Dlatego ryby są dzięki czemuś takiemu bezpieczne np. od konfliktu bakteryjnego z florą bakteryjną moich ryb.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Takie odkażanie zbiornika , szczególnie przed sprowadzeniem ryb z odłowu ( ale również z innej izolowanej hodowli) zmniejsza znacznie ryzyko zachorowania w pierwszym okresie aklimatyzacji w nowym miejscu. Ryzyko to, szczególnie u osłabionych ryb(transport,głodówka, okresowe przetrzymywanie ich w wodzie o nieodpowiadających im parametrach ) jest bardzo wysokie. Nawet mimo przeprowadzonego odkażania zetkną się z nowym mikro światem, ale ekspozycja będzie zdecydowanie mniejsza.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości