• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Budowa zbiornika 150x40x30 (LxBxH)

#1
Cześć 

Pytałem już na dwuch grupach akwarystycznych na FB. ale zlecono mi popytać jeszcze... Oraz polecono mi wasze forum jako miejsce gdzie znajdę specjalistów.
A więc.
Planuje budowę nowego akwarium. 
Wymiary to 150x40x30(LxBxH).
Tył i dno z szyby Float a przód i boki z Opti White. Mam kilka pytań.
1. Jakiej grubości szkło byście zastosowali? I czy dobra bedzie grubość 10mm
2. Czy dać wzmocnienia wzdłużne?
3. Jeśli dał bym dno, tył i boki z szyby float 10mm i wzmocnienie wzdłużne a na frotn dał szybę np. 12mm Opti White bez wzmocnień to będzie ok?
Dodam, że zbiornik docelowo miałby być bez pokrywy.
Wiem już, że im niższe akwarium tym mniejsze naprężenia na ściany zbiornika. 
W tej chwili mam akwarium o wymiarze 100x40x30 z szyby guardian o grubości 8mm bez wzmocnień.
Akwarium przed cięciem mialo wymiar 100x40x50 i tez nie miało wzmocnien a było pierwszy raz klejone 5 lat temu.

Pozdrawiam.
Mikołaj
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Przy tym wymiarze to 10 mm bez żadnych wzmocnień będzie pancerne.... Smile miałem 300x60x60 z 10 mm i tu miałem wzmocnienia Wink

Wysłane z mojego G8141 przy użyciu Tapatalka
[5120L] Moja mała natura ClearWater (w trakcie tworzenia) Smile
Przeszłość ....
[1080L] Moja mała natura BlackWater ( https://www.facebook.com/1080Lmojamalanaturablackwater )
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Akwa czym głębsze tym lepsze, a 40 cm to mało. Dlaczego wysokość tylko 30?
 Mam 215x55x60(H) o gr.szyby 10mm i dwa wzmocnienia podłużne i to jest aż nadto, miałem akwa o wys.75cm i dł 120cm bez wzmocnień (gr.szyby 12mm) i się trochę wybrzuszało to dałem po 2 latach dwa wzmocnienia i spokojnie spałem.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(06-04-2018, 21:41 PM)novi napisał(a): Akwa czym głębsze tym lepsze, a 40 cm to mało. Dlaczego wysokość tylko 30?
 Mam 215x55x60(H) o gr.szyby 10mm i dwa wzmocnienia podłużne i to jest aż nadto, miałem akwa o wys.75cm i dł 120cm bez wzmocnień (gr.szyby 12mm) i się trochę wybrzuszało to dałem po 2 latach dwa wzmocnienia i spokojnie spałem.

30 cm wysokości może pod apisto?:-)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Koledzy chyba nie doczytali ,bo zapewne jak autor chce opti white to będzie robił Holendra.
[Obrazek: diyWI0o.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(07-04-2018, 10:19 AM)Kierowca Bombowca napisał(a): Koledzy chyba nie doczytali ,bo zapewne jak autor chce opti white to będzie robił Holendra.
Też mam przód i boki OW i nie zamawiałem pod Holendra Wink 
Nie generalizujmy Smile 

10mm będzie zdecydowanie wystarczającą grubością szkła
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości