• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Hydor professional 450.i bazalt

#1
Jak w temacie-ktoś używał/a?Jakieś wieści na jego temat?
A bazalt skały-ktoś ma w akwarium?zmieniają parametry wody?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
nikt nie używał bazaltu-skał w akwa?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Bazalt jako skała jest dla wody obojętny (nie rozpuszcza się w niej) w większej swojej objętości, ale jego skład niestety zawiera magnez i wapń, które odsłonięte na działanie wody będą do niej dysocjować (wszystko zależy od struktury danego kawałka skały i stopnia odsłonięcia miejsc bogatszych w te pierwiastki).
Problem jest jeszcze innego rodzaju, a mianowicie taki, że możesz dostać "bazalt" czyli zanieczyszczoną skałę jakimiś rozpuszczalnym w wodzie materiałem (najczęściej tak własnie jest przy podłożach bazaltowych "obojętnych" dla wody, a podnoszących twardości), albo tym bardziej coś, co sobie handlowiec pod bazalt podciągnął.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bazalt
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
To nie od handlowca tylko z kamieniołomu Smile Bazalt ładny szary w wodzie prawie czarny, nie ma "żyłek" i to są odłamki skalne SmileTen jest używany do utwardzania podłoża itp. więc bez ulepszaczy Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Przeczytałeś to co Ci podlinkowałem? 

Pod nazwą "bazalt" funkcjonuje sporo różnych skał. 
Żyłki to nie jedyna opcja na uwalnianie czegokolwiek do wody.
Do utwardzania podłoża też są używane bazalty o składzie chemicznym, który nie zagwarantuje 100% obojętności wobec wody. 

Tak czy inaczej - reasumując i kończąc z mojej strony - nigdy nie masz 100% pewności z "bazaltem".
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Czytałem. Na razie trzymam kamulce w RO od 3 dni i nic się parametry nie ruszyły.Ale może powinienem podgrzać wodę deko?Bo tak to ma temp. około 16 stopni.Może to za mało żeby coś się uwolniło do wody?Huh Ph też stoi więc poczekam trochę
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Wyższa temperatura przyspiesza procesy, ale jak do tej pory nic nie ruszyło (mierzyłeś TDS?) to powinno być ok.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
nie mierzyłem bo nie mam czym Smile ale jeszcze 2 dni i zobaczymy co z tym bazaltem.U mnie w akwa temp. będzie około 26-28 stopni-to coś zmienia?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Tylko tyle, że gdyby coś oddawał robiłby to szybciej Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości