• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: W masce Zorro

#1
Witam wszystkich
Z akwarystyką jestem związany od kilkudziesięciu lat z większymi bądź mniejszymi przerwami ale od jakichś 4 lat, moje hobby wskoczyło na nieco wyższy poziom niż dotychczas, w dużej mierze dzięki temu forumUsmiech. Postanowiłem zatem zaprezentować swój "odnowiony "zbiornik, który funkcjonuje już od stycznia tego roku jednak zacznę od początku.
Akwarium o rozmiarach dno120x40cm wysokie na 50cm znalezione na ...śmietniku, uprzednio dwa lata testowane w piwnicy. Miało być dłuższe do 170cm, no ale cóż - darmowy prezent. Remontując pokój zdecydowałem się postawić je na bloczkach betonowych. Akwa jest podpierane w trzech miejscach, a na nich dwie płyty wiórowe o grubości 3cm każda.
Główni mieszkańcy to Apistogramma baenschi 1+2 pokolenie F2. Ryby są u mnie już ponad dwa lata albo i nawet trzy i regularnie odbywają tarło. Miesiąc temu dotarło towarzystwo podrostków 6szt. Guinacara ghey pokolenie F3, póki co robią za rozpraszaczeHaha.
Zbiornik otwarty, z częścią nadwodną, ma przedstawiać zalany brzeg rzeki. Dno to czysty piasek kwarcowy zapożyczony z pracy, konar drzewa, połamane gałęzie, szyszki olchy i liście. Z racji, że drewno mimo dwuletniego moczenia w piwnicy nadal się unosiło, zostało przytwierdzone do dna opaskami elastycznymi. W drewnie wywierciłem otwory przez, które zostały przeciągnięte opaski i przyklejone do dna silikonem akwarystycznym. A tak to wyglądało:
   
Całość zalana RO przesączone przez torf plus kranówka. Jednak widok był mizerny tzn. woda tak brunatna, że nie było widać ryb... niczego nie było widać. Cotygodniowe podmianki to już samo RO i dopiero teraz po trzech miesiącach jestem zadowolony z widoku.
Parametry wody: KH i GH niemierzalne, ph 6,8, temp.24stopnie.
Standardowa hydrofonika, doniczki czy półki nad akwarium nie za bardzo uderza w mój gust. Wystające ponad powierzchnię wody gałęzie i nie tylko te, pokryłem mchem prosto z lasu i wbrew niektórym informacjom znalezionym w necie, całkiem dobrze się trzymają, nic nie gnije. Dodatkowo przytwierdziłem sadzonki paproci, jakieś trawsko oraz małego storczyka Falenopsis.
       
Docelowo nad całym akwarium ma wisieć jeszcze konar przymocowany do ścian porośnięty różnymi roślinami.
Aktualnej fotki zbiornika na razie nie mam może wieczorem pstryknę to wstawię. No i to na tyle. Aaaa może jeszcze dodam, że od dwóch miesięcy jedna z inek nadal opiekuje się trójką maluchów.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Coś nie tak z akwarium ,że foty takie wybiórcze?
[Obrazek: diyWI0o.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Z akwarium i jego mieszkańcami jest wszystko w porządku jednak nie przypuszczałem, że moje oko widzi inaczej niż oko mojego aparatu. Fotki nadal wychodzą zbyt ciemne zbyt mocna herbatka i nie ma za bardzo czym się pochwalić. Może po następnej podmiance uda mi się więcej rozjaśnić wnętrze.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Oto zaległe fotki, może jakość nie najlepsza, ale w końcu coś widaćUsmiech    
   
   
   
   
   
   

A to pojawiło się z samego rana
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Ryby raczej nie narzekają ,a o to przecież chodzi.
[Obrazek: diyWI0o.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Wszystko spoko, poza mała ilością zdjęć.

Ale powiedz mi proszę czy nie było Ci szkoda kasy i czasu na zrobienie średniej wielkości zbiornika na betonowych bloczkach? Trochę bez sensu, chyba że design pasuje do pomieszczenia. 

Ja czekam na resztę fot, bo akwa wydaje się fajne- tajemnicze.
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Wiem, że dla każdego pasjonaty apetyt w miarę jedzenia rośnie i tak samo jest z akwariami wciąż będą za małe. Jednak moje warunki mieszkalne pozwalają tylko na 170cm, tyle jest przygotowanei i takie w końcu powstanie. Póki co musi cieszyć obecne. A co do kosztów budowy tego "podestu" naprawdę wyszło tanio. Bloczki to pozostałość od prac na ogrodzie, a kosztowały chyba 5-6 zł użyłem 9szt. no i dwie płyty docięte w sklepie na wymiar około 45 zł. Remont pokoju robiłem gruntowny stary parkiet był w całości zrywany więc nic nie stało na przeszkodzie żeby właśnie tak postąpić. Teraz mam solidną podstawę, która idealnie komponuje się z resztą wystroju, choć jeszcze prace kosmetyczne trwają, to nawet mocno tupiąc nogą nic nie drży a ryby się nie płoszą.
Fotek na razie tylko tyle. Dopiero uczę się robić zdjęcia tym co posiadam. Na pewno będę robił aktualizacje zwłaszcza, że inki kilka dni temu odbyły kolejne tarło.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości