• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Kiryski i zbrojniki do black water

#15
Ponieważ odpowiedz kilkuzdaniowa byłaby niewystarczająca a zapewne chcecie szybkiej i rzetelnej odpowiedzi dlatego skopiuję to co pisałem gdzie indziej o karmieniu i biologii kirysów w kontekście paletek.

Kluczowe jest to by kiryski traktować jako ryby o określonych, specyficznych wymaganiach. Więc niewskazane jest ustawianie ich w roli rybek do towarzystwa albo ekipy sprzątającej.  
To że kiryski żyją z dyskami kilka lat (może też przystępują do tarła), świadczy o dużej odporności tych ryb a nie o zbliżonych wymaganiach z paletkami.

Biologia dysków i kirysków jest inna, specyficzna dla każdego z nich. Weź choćby pod uwagę różnicę w zajmowanej niszy ekologicznej, dostępności w takiej niszy pokarmu, sposobem jego przyjmowania, wędrówką na tarliska, zmianą głębokości i szybkości nurtu, temperatury i parametrów wody itp. Wszystko to sprawia że nie powinny one być na stałe (całe życie) hodowane w identycznych warunkach. Gdybyśmy chcieli zrobić odwrotnie, czyli dyski dostosować do wymogów kirysków, domyślacie się co by się z nimi stało.
Dlatego oba rodzaje można łączyć razem na pewien czas ale nie na stałe, szczególnie z kiryskami w roli dodatków na całe życie do dysków.


O zróżnicowaniu pokarmów.
W pierwszej kolejności można popatrzeć na skład pokarmów dedykowanych dla kirysów i tych dedykowanych dla paletek. Dalej - czy pozostała część diety kirysków zawiera pokarmy roślinne, robale, detrytus. Należy też zwrócić uwagę na frakcję tych pokarmów, wiek i liczbę ryb razem chowanych.
Następne ważne rzeczy to temperatura, częstość, ilość i sposób podania pokarmów oraz sposób odżywiania. Te ostatnie dwa zagadnienia są bardzo specyficzne dla kirysków zdecydowanie odmienne od paletek.


Szanowni koledzy - oczywiście, że można razem trzymać dyski i kiryski. Ale nie każdy gatunek kiryska będzie się do tego nadawał, mogą być te które mają maksymalny zakres temperaturowy w granicach 27-28 *C. Przy czym jak się na taki mariaż decydujemy pamiętajmy, że kiryski w naturze taką temperaturę mają tylko w okresie suszy gdy dostępność pokarmu jest ograniczona i wody niewiele. Potem wody chłodniejszej przybywa, nastaje czas masowej wędrówki na tarliska no i pokarmu jest coraz więcej. Gdy w hodowli w akwarium zachowamy zbliżony rytm to kiryski mogą żyć średnio 10 a niektóre gatunki nawet 15-20 lat. Gdy im zafundujemy dożywocie z dyskami w upale z często podmienianą, świeżą wodą, skrócimy im życie do kilku lat. Coś za coś. 

Co do karmienia. 
Właściwie kiryski odżywiają się drobnymi żyjątkami, których szukają w osadach dennych, glonach i wierzchniej warstwie piasku. Nie mają zębów do zeskrobywania lub rozcierania glonów a układ trawienny nie jest przystosowany do trawienia roślin. Nie pobierają dużych kęsów pokarmu lecz małe drobne kawałki. Z wyżej wymienionych powodów można napisać, że są swoistymi filtratorami. I to trzeba uwzględnić przy ich karmieniu.
W akwarium powiniśmy podać urozmaicony, świeży, dobrej jakości odpowiednio drobny pokarm w okolice dna zbiornika. Ważne by był tak zbilansowany aby nie zawierał zbyt dużo białka, którego nadmiar nie służy ich zdrowiu. Prawie wszystkie pokarmy dla paletek są zbyt bogate w białko więc się nie nadają do częstego karmienia kirysków. To samo jest z wszelkimi miksami opartymi o mięso. 
Można stosować dla kirysków suche pokarmy Omega On schrimp pellets, Sera vipachips i planktontabs oraz Hikari, Jbl, Rephasy wszystkie dedykowane dla kirysków. Mrożone to oczlik, rozwielitka, misis, ikra, artemia, drobny kryl. Miksy oparte głównie o grysik z żółtkiem z dodatkami typu krewetki itp. Żywe to grindal, oczlik, rozwielitka, rzadko doniczkowiec i dżdżownica oraz sporadycznie ochotka. Powinno się unikać diety: zbyt monotonnej, dużych kawałków, zbyt obfitej i podawanej zbyt często oraz dużą ilością białka. 



Dla zainteresowanych kilka linków.
W 2010 r. miałem przyjemność uczestniczyć w zlocie akwarystów w Krakowie w którym wygłosił prelekcję Ian Fuller z Wielkiej Brytanii – światowej sławy specjalista zajmujący się kiryskami, autor wielu książek i publikacji na ten temat. http://akwa-mania.mud.pl/ogolnopolski-z ... ow-krakow/ 
Jego referat można traktować jak – podstawy hodowli kirysków: 
Cz. 1  
Cz. 2  
Cz. 3  
Cz. 4  
Cz. 5  
Cz. 6  
Cz. 7  

Kopalnie wiedzy miedzy innymi o kiryskach: http://www.planetcatfish.com/forum/ 
Warto też odwiedzać scielo.br i poszukać artykuły o kirysk
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
Kiryski i zbrojniki do black water - przez Kamil_M - 09-03-2018, 08:54 AM
RE: Kiryski i zbrojniki do black water - przez schmeichel - 09-03-2018, 11:23 AM
RE: Kiryski i zbrojniki do black water - przez Kamil_M - 11-03-2018, 21:44 PM
RE: Kiryski i zbrojniki do black water - przez schmeichel - 11-03-2018, 22:41 PM
RE: Kiryski i zbrojniki do black water - przez schmeichel - 12-03-2018, 09:33 AM
RE: Kiryski i zbrojniki do black water - przez cichy24pl - 12-03-2018, 11:25 AM
RE: Kiryski i zbrojniki do black water - przez teo - 12-03-2018, 22:43 PM
RE: Kiryski i zbrojniki do black water - przez Kamil_M - 13-03-2018, 09:03 AM
RE: Kiryski i zbrojniki do black water - przez Ruki - 13-03-2018, 12:37 PM
RE: Kiryski i zbrojniki do black water - przez wet-aqua - 13-03-2018, 13:58 PM
RE: Kiryski i zbrojniki do black water - przez Kamil_M - 13-03-2018, 14:07 PM
RE: Kiryski i zbrojniki do black water - przez teo - 13-03-2018, 23:31 PM
RE: Kiryski i zbrojniki do black water - przez Ruki - 13-03-2018, 23:50 PM
RE: Kiryski i zbrojniki do black water - przez Qbek - 14-03-2018, 00:38 AM
RE: Kiryski i zbrojniki do black water - przez Kamil_M - 14-03-2018, 09:30 AM
RE: Kiryski i zbrojniki do black water - przez teo - 15-03-2018, 19:01 PM
RE: Kiryski i zbrojniki do black water - przez arribada - 16-03-2018, 00:34 AM
RE: Kiryski i zbrojniki do black water - przez teo - 16-03-2018, 19:06 PM

Skocz do:


Browsing: 1 gości