• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Kiryski i zbrojniki do black water

#1
Witam.
Zakładam właśnie akwarium tym BW, w którym będą pływały paletki. Chciałbym do nich dodać kiryski i może jakieś zbrojniki. Które gatunki byście polecali tak, żeby ich naturalne występowanie się zgadzało, a dodatkowo żeby dobrze się czuły w herbacianej wodzie o niskim pH nawet poniżej 5 i w temperaturze w granicach 27*C?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Ja polecam L183.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Z tymi kirysami na pH 5 a tym bardziej ponizej to bedzie ciezko
Zazwyczaj sa od 6 
Ww eLka tez raczej nie zyje w BW - w strumieniach i potokach Bw!?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
W takim razie spróbuję utrzymać trochę wyższe pH. Ale obecność garbników chyba nie powinna na nie źle wpłynąć?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
To są ryby z bw więc garbniki są niezbędne. Ph poniżej 5 faktycznie będzie za niskie więc postaraj się o wyższe i będzie ok.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Co do zbrojkow znaczna ich ilosc wbrew pozorom nie zyje w bardzo kwasnej i miekkiej wodzie, np taki 204; 7,5 i twardosci powyzej 10 i bedzie wesolo machal pletwa Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Tak ale nie wszystkie. L183 żyje w Rio Tapajos i ph jest tam poniżej 7.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
można skorzystać z wyszukiwarki:

https://www.planetcatfish.com/catelog/in...amily_id=4

i ustawić sobie maksymalne pH, wielkość, występowanie itp.

np. L183 pH 5 - 6,5
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Nie chciałbym jakość specjalnie zniechęcać ale palety z kiryskami to godzenie się na skrócony żywot tych ostatnich. One mają odmienną biologię trudną do pogodzenia w akwarium. Chyba, że chodzi o przejściowe względy estetyczne. 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Co miałeś na myśli pisząc o odmiennej biologii? Wydaje mi się, że jeśli kiryski mogą być trzymane z innymi pielęgnicami, np. żaglowcami, i to im jakoś specjalnie nie przeszkadza, to dlaczego nie mogłyby być z paletkami? Rzadko się zdarza, że kiryski są samodzielnymi mieszkańcami akwarium, raczej współegzystują tam z innymi gatunkami i z reguły czują się dobrze.
Nie jestem konserwatywnym hodowcą paletek, który będzie je trzymał w 30*C i karmił niesamowitą ilością pokarmu, żeby szybciej rosły. Akwarium chcę potraktować bardziej jako dekoracyjne, a nie jako hodowlę. Dlatego też planuję zachowując maksymalne względy bezpieczeństwa (odkażenie, kwarantanna itp.), traktować je jak inne ryby.
Dlatego też zaciekawiłeś mnie tym stwierdzeniem, bo być może jest coś na rzeczy.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości