• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Samoistna zmiana pH wody

#1
Witam. Proszę o pomoc w rozwianiu wątpliwości.  Czy samoistna zmiana pH w ciągu 7 dni z pH 6,0 na pH 6,5  przy normalnej cyrkulacji powierzchni wody za pomocą filtra jest prawidłowa. Czy też może świadczyć o zatwardzaniu wody przez podłoże . W moim przypadku jest to piasek kwarcowy. Poza nim nie ma nic co mogłoby podnosić pH. Akwarium zalane wodą RO. Dziękuję.Mysl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Kwarcowy piasek może podwyższyć pH wody.

Wysłane z mojego E2105 przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(04-03-2018, 18:11 PM)-KUBA- napisał(a): Kwarcowy piasek może podwyższyć pH wody.

Wysłane z mojego E2105 przy użyciu Tapatalka
 Wiem o tym  , dlatego pytam czy takie jak opisałem wyżej podniesienie pH jest '' naturalne '' , czy też nie. 
Muszę w takim razie dodać iż wykonałem próbę z piaskiem której wynik wyglądał tak. Próbka piasku zalana wodą RO o pH=5,5 , TDS = 001 , po 24 h pH próbki = 5,5  , TDS= 001 , po 96 godzinach pH próbki = 6,5 , TDS = 004
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Dużo roślin masz w akwarium? Napowietrzasz baniak czy tylko mieszasz powierzchnią wody? Jak dla mnie wygląda to na zaburzenie ilości CO2 w wodzie.

Badana próbka była zakręcona czy otwarta?
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(04-03-2018, 20:34 PM)Ruki napisał(a): Dużo roślin masz w akwarium? Napowietrzasz baniak czy tylko mieszasz powierzchnią wody? Jak dla mnie wygląda to na zaburzenie ilości CO2 w wodzie.

Badana próbka była zakręcona czy otwarta?
W akwarium mam głównie epifity . Pełnią raczej funkcję dekoracyjną niż użytkową.Baniaka dodatkowo nie napowietrzam . Występuje tylko ruch tafli wody spowodowany pracą filtra zewnętrznego , ale nie przez deszczownię , tylko zwykłą rurkę. Jeżeli chodzi o próbkę piasku , była ona zakręcona . Stosowałem pojemnik na mocz . Piasek w próbce został tylko 1 raz przemieszany przed drugim pomiarem po 24 godzinach. Nie podaję również CO2.        Znalazłem jeszcze jeden wynik pomiaru próbki piasku po 48 godzinach pH =6,0 , TDS =003 [ może to jeszcze coś  rozjaśni]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Taki wzrost wartości TDS to nie wzrost, nie rozpuściło się tyle substancji by podwyższyć pH. Obstawiam, że Ci po prostu dwutlenek węgla ucieka w wody, a nie masz wystarczająco dużo źródeł garbników i kwasów humusowych.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(04-03-2018, 23:20 PM)Ruki napisał(a):  Obstawiam, że Ci po prostu dwutlenek węgla ucieka w wody, a nie masz wystarczająco dużo źródeł garbników i kwasów humusowych.

To prawda ,garbników nie mam w ogóle. Mój kierunek to raczej Clear Water  niż BW. Powiem szczerze Ruki pocieszyłeś mnie ponieważ myślałem że tylko wymiana piasku [już po raz drugi ]  wchodzi w grę.  W jaki sposób zatem w CW można utrzymać  pH na poziomie nie więcej niż 6. Przeżyję lekko słomkowy kolor wody . Mam tu na myśli armatkę torfową,  lub też podawanie CO2 z butli . Pytanie tylko czy te zabiegi są w stanie obniżyć pH o ok. 0,5. Pozdrawiam.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Najlepiej w takim razie jakbyś delikatnie jakimś Aquacidem zakwasił sobie wodę.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Czyli rozumiem że ani armatka torfowa ani CO2 nie pomogą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
CO2 pomoże, ale gazowanie ryb tylko po to by lekko obniżyć pH jest bez sensu. A torfianka raz walnie mocniejszą herbatę, a raz mniejszą. Więc jeśli wolisz CW to jakiś zakwaszacz będzie najlepszym wyjściem.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości