• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Lawa jako wkład filtracyjny

#1
Witam.
Mam pytanie, czy ktoś z Was stosował lawę jako wkład filtracyjny? Kupiłem regał z trzema akwariami i w każdym jest wklejony panel filtracyjny. Czymś muszę to wypełnić. Myślałem o gąbkach , ceramice, bio balach itp. zazwyczaj używanych w filtrach, ale potrzebuję tego ok.50-60l co wiąże się z kosztami, których już trochę poniosłem przy zakupie regału. Najtańszym rozwiązaniem w takim wypadku wychodzi zastosowanie keramzytu lub lawy wulkanicznej. Szukałem trochę po necie informacji na temat lawy w filtrze i jedni bardzo polecają (stosują nawet jako podłoże) inni zdecydowanie odradzają, sugerując się tym że lawa zawiera wszystkie pierwiastki świata nawet te szkodliwe które mogą zaszkodzić rybom. Wiem że na hobby się nie oszczędza ale myślę, że za to co zaoszczędzę mogę fajne ryby kupić. Z drugiej strony skoro oszczędność ma zaszkodzić rybom to się mija z celem. Proszę doradźcie co zrobić?
Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Stosowałem lawę wulkaniczną w filtrze kubełkowym przez kilka lat. Sprawdzała się dobrze jako wkład biologiczny, ale zatwardzała mi wodę. Nigdy nie zauważyłem żeby rybom coś się działo. Wszystko zależy chyba od tego jakie ryby będziesz trzymał.
Jumpeveryone
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Dzięki za odpowiedź. Planuję obsadę Malawi lub Tanganikę. Dodam może jeszcze, że mam na myśli lawę nie znanych firm po 6-10 zł za litr, tylko znalazłem na olx i allegro takie po 2-3 zł, kruszona lawa o różnej granulacji. Jaką granulację lepiej wybrać 5-10mm czy 10-15mm. Myślałem o tej większej żeby się szybko nie zapychała i nie hamowała przepływu wody.
Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Skoro Malawi/Tanganika to się nie przejmuj, spokojnie możesz dać lawę jako medium filtracyjne.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Myślałem żeby to kupić http://allegro.pl/lawa-wulkaniczna-filtr...21194.html
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Wydaje się ok, moja ma średnicę 10-20mm ale to i sie natłukłem młotkiem troche Tongue
Jumpeveryone
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Miałem 90L w sumpie i bylem zadowolony dopóki nie likwidowalem zbiornika i trzeba było rozebrać sump.
Pod lawą która leżała na kratkach całą przestrzeń wypełnia szlam. Lawa pylila i taki był tego efekt ze woda omijała lawę i płynęła górą.
Teraz zastosowałbym krojone gąbki tzw. kostkę. 50L kosztuje chyba 60zl. Ogólnie coraz więcej zbiorników mam na samych gąbka i nie zauwazam roznicy w filtracji względem ceramiki.
w dadatku dużo lżejsze to niż lawa.
Z biowkladow dla mnie prym wiedzie siporax ale to nie ta liga cenowa.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Do dużego sumpa albo przelewowego polecam keramzyt. Dobry stosunek cena/jakość.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Przecież nie musisz zawalać tych paneli mediami po brzegi, ja bym nawet powiedział, że to nie wskazane. Koszta, robota, czas. Nie wiem jakiej wielkości są te zbiorniki, ale obstawiam, że wystarczy po kilka litrów jakiegoś sporaxu etc.

Panele mają komory/przegrody? Jak woda trafia za panel?

Czasem chyba my akwaryści mamy tendencje do zbędnego szukania i kombinowania. Ja na szczęście już wyhamowałem: na 300l tanganika, około 20 ryb duża gąbka, litr ceramiki i wszystko hula aż miło.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(28-02-2018, 09:24 AM)Loobo napisał(a): Do dużego sumpa albo przelewowego polecam keramzyt. Dobry stosunek cena/jakość.
Keramzyt wcale nie jest taki super, zwłaszcza przy rybach czułych na parametry wody.
Wole zdecydowanie gąbki. Bezproblemowe a powierzchnia filtracyjne niejednokrotnie porównywalna do ceramiki.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości