• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Pielęgnice z Madagaskaru w Polsce

#1
Dzięki uporowi i życzliwości wielu ludzi ( w kraju i zagranicą) udało się sprowadzić klika gatunków endemicznych pielęgnic z Madagaskaru do Polski . Pozwolę sobie wymienić  osoby i sklep które do tego się przyczyniły : seba8989,sklep Amustela, Damian Skrabarczyk i jego Córka,Krzysztof Małańczak,Michael Negrini (Francja), Jim Cumming (Kanada), Daan Seys (Belgia). Zainteresowanie tymi rybami w Polsce bardzo powoli wzrasta a  uzyskany narybek trafił już do kilkunastu osób. Mam nadzieje , że niezwykłe kształty i piękne ubarwienie oraz bardzo interesujące zachowanie jakie prezentują te madagaskarskie endemity z rodziny Cichlidae spowodują to , że wybrane gatunki zagoszczą na dłużej w polskich akwariach. Oto lista gatunków jakie aktualnie posiadamy :
Paratilapia sp. Andapa ( rozmnożone)
Paratilapia "East Coast" (rozmnożone)
Paretroplus menarambo (rozmnożone)
Paretroplus maculatus
Paretroplus dambabe
Paretroplus damii Sambirano (rozmnożone)
Paretroplus nourissati ( pierwsze tarła)
Ptychochromis grandidieri
Ptychochromis oligacanthus
Wszystkich zainteresowanych tymi niezwykłymi rybami zapraszam również na Cichlids of Madagascar (facebook group). W tym roku przez kilka dni będzie również gościł w Polsce Jim Cumming , wieloletni hodowca i popularyzator tej grupy pielęgnic.
[-] Post wet-aqua otrzymał 1 polubień od:
  • Tomed
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Swietna sprawa Oklasky
Gratuluje uporu i wytrwalosci przy "zdobywaniu" tych gatunków, ale takze przy ich rozmnazaniu.
Trzymam za was kciuki bo takie przedsięwzięcia sa warte wszystkiego Big Grin
d-_-b
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Gratki. Kilka lat temu to było nie do pomyślenia.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Szkoda tylko, że przed sprowadzeniem danych gatunków nie ma ogólnodostępnego info. Zawsze ktoś mógłby się podczepic i pięlegnice z Madagaskaru byłyby jeszcze bardziej popularne.
660L - CA
525L - SA
375L - CA
240L - AUS
200L - CA
185L - CA
77L - TAN
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Wet-aqua, a gdzie Jima będzie można spotkać? Na jakieś akwarystycznej imprezie?
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(25-02-2018, 17:36 PM)Ruki napisał(a): Wet-aqua, a gdzie Jima będzie można spotkać? Na jakieś akwarystycznej imprezie?
Impreza jest w Berlinie (jego wykład o pielęgnicach z Madagskaru - info o treminie na Cichlids of Madagascar ) .W Polsce będzie na chwilę , odbierze młode ryby z mojej hodowli i z pewnością spotka się z Damianem na Sląsku ale nie znam szczegółów).

(25-02-2018, 12:18 PM)piotrK napisał(a): Gratki. Kilka lat temu to było nie do pomyślenia.
Pamiętasz Piotr jak się zaczęło od zakupu małych menarambo z Amusteli. Później powoli pozyskiwaliśmy następne gatunki. Dla mnie fajna historia.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(25-02-2018, 18:23 PM)wet-aqua napisał(a):
(25-02-2018, 12:18 PM)piotrK napisał(a): Gratki. Kilka lat temu to było nie do pomyślenia.
Pamiętasz Piotr jak się zaczęło od zakupu małych menarambo z Amusteli. Później powoli pozyskiwaliśmy następne gatunki. Dla mnie fajna historia.

Moze dzieki waszym wysiłkom za kilka lat bedzie mozna napisać ksiazke Madagascar Chichlids in Poland Smile skoro mamy pierwsza polska ksiazke o pielegnicacj z Afryki autorstwa Krzyska (Sendog) to moze ktos z was pokusi sie o pierwsza madagaskarska opowiesc.
Tak czy siaj jak pisalem wczesniej popieram takie akcje w 100 procentach
d-_-b
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(25-02-2018, 18:55 PM)Qbek napisał(a):
(25-02-2018, 18:23 PM)wet-aqua napisał(a):
(25-02-2018, 12:18 PM)piotrK napisał(a): Gratki. Kilka lat temu to było nie do pomyślenia.
Pamiętasz Piotr jak się zaczęło od zakupu małych menarambo z Amusteli. Później powoli pozyskiwaliśmy następne gatunki. Dla mnie fajna historia.

Moze dzieki waszym wysiłkom za kilka lat bedzie mozna napisać ksiazke Madagascar Chichlids in Poland Smile skoro mamy pierwsza polska ksiazke o pielegnicacj z Afryki autorstwa Krzyska (Sendog) to moze ktos z was pokusi sie o pierwsza madagaskarska opowiesc.
Tak czy siaj jak pisalem wczesniej popieram takie akcje w 100 procentach
Wysiłek jaki poniósł Krzysztof jest godny podziwu. Dzisiaj przy zakupie ryb które bardzo mnie interesowały rozmawiałem o tym ze świetnym akwarystą i znawcą zwierząt oraz jego Żoną. Myślę , że wielu zainteresowanych myśli w podobny sposób o pracy Sendoga. Co do planów "polskiej książki o pielęgnicach z Madagaskaru" myślę, że jest jeszcze sporo za wcześnie, ponieważ musimy zebrać o wiele więcej praktycznych doświadczeń i obserwacji. Oczywiście już dzisiaj mamy  cenne notatki ale część obserwacji trzeba potwierdzić. Sądzę, że jest nadzieja na taką pracę jeżeli starczy życia i czasu.

(25-02-2018, 17:24 PM)sensej napisał(a): Szkoda tylko, że przed sprowadzeniem danych gatunków nie ma ogólnodostępnego info. Zawsze ktoś mógłby się podczepic i pięlegnice z Madagaskaru byłyby jeszcze bardziej popularne.
Niestety tzw. "podczepianie się do importów" dostarczyło mi wiele przykrych doświadczeń. Nie bardzo chcę o tym pisać. Wyhodowany już w Polsce narybek czy "nadmiar" importowy nie jest oferowany w cenach które są wysokie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Przyznam, że Wasze zaangażowanie jest kosmiczne. Przez moment w tym uczestniczyłem ale temat mnie przerósł trochę a nie ukrywam, że zbiegł się z moim chwilowym wyhamowaniem akwarystycznym i wyszło jak wyszło. 
Cały czas śledzę Wasze poczynania i chyba niebawem "prześcigniecie" samego Jimma Wink
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(25-02-2018, 21:23 PM)filas napisał(a): Przyznam, że Wasze zaangażowanie jest kosmiczne. Przez moment w tym uczestniczyłem ale temat mnie przerósł trochę a nie ukrywam, że zbiegł się z moim chwilowym wyhamowaniem akwarystycznym i wyszło jak wyszło. 
Cały czas śledzę Wasze poczynania i chyba niebawem "prześcigniecie" samego Jimma Wink
Filas, wszystko wróci. Chyba każdy przechodził mniejsze lub większe "wyhamowania" akwarystyczne ale one  mijały.Pielęgnice to raczej nieuleczalna choroba. Zawsze mamy ryby dla Ciebie , teraz dodatkowo w większym wyborze. Powiedz tylko słowo a powtórnie z przyjemnością usłyszy pisk hamulców Twojego auta na Chodeckiej. Mocne pozdrowienia.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości