• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: filtr zewnętrzny panelowy(?) DIY + ogrzewanie z lampy - dylematy

#21
Ledy zasilisz 12 lub 24v i 1A wiec nic co może zabić. Pompa jeśli będzie wisiała na wezach to w żaden sposób nie może zagrozić przebiciem. Jedyna opcja to uszkodzenie kabla gdy pompa siedzi w akwarium lub w sumpie a przecież tak nie będzie.
Nie szukajcie problemów tam gdzie ich nie ma.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
1. diody LED moduły i paski zgadza się mają 12, 24v - zmienny jest A
2. natomiast POWER LED stałe mA i W a V zależnie od ilości podłączonych szeregów - tutaj już może być 50V i więcej

a zapewne chodzi o przypadek 2
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
Używam LED COB 10w 12v wiec można znaleźć bezpieczne
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
zwracam tylko uwagę, że czym większa lampa na POWER LED - tym więcej V.

Ogólnie 12v jest bezpieczne, ale już 24v i więcej nie koniecznie.

Nie neguje pomysłu ogrzewania z lampy, ale ma być bezpiecznie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
Wszystko zależy na ile sekcji podzielisz diody i jak je polaczysz.
Można zrobić lampę i 100wat na 12v
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
Cześć.
Nie jestem specjalistą ale już to też przerabiałem. Power ledy miałem przyklejone do do profila aluminiowego i przez profil puszczony obieg wody. Ciepło z tego systemu nie grzało całkowicie akwarium tylko wspomagało grzałkę. Też miałem obawy o zastosowanie aluminium w zbiorniku ale dużo szukałem na necie i wyczytałem, że biały osad jest to proces utleniania się aluminium. Jednak następuje on w bardzo wysokiej temperaturze (o ile się nie mylę ponad 400 st) Aluminiowe garnki ludzie też kiedyś stosowali i wszyscy żyjemy. Przez ok dwa lata miałem taki system zamontowany ale były ciągłe problemy z ledami. Mimo iż każda dioda była dookoła szczelnie zaklejona silikonem to wilgoć wlezie wszędzie. Co jakiś czas najpierw nastepowało mruganie ledów, potem przygasały aż w końcu gasły, efektem było zwarcie na skutek dostania się wilgoci, co wydawało mi się niemożliwe. Szukałem która dioda padła i wymieniałem. Od pewnego czasu power ledy zamieniłem na 100% szczelne IP68 moduły led samsunga. Światło super, pobór prądu minimalny, cena bardzo przyzwoita, tylko nie ma efektu grzania się modułu. Naprawdę polecam.
Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
Ooo dobrze wiedzieć bo właśnie zamówiłem takie ip68 Samsunga. Ciekawe czy to faktycznie Samsungi czy takie z napisem "Samsung" Smile

Te zamowilem
https://m.aliexpress.com/item/3271704430...sstype=600
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
Lampa będzie szczelna, jesli nawet byłby przeciek węże-wymiennik, to nie dojdzie do kontaktu z samymi ledami. Nie zamierzam mocować ledow bezpośrednio do wymiennika, tylko wymiennik do lampy. Myślę że zda to swoją rolę.
No to czas zrobic zakupy Smile

Wysłane z mojego ASUS_Z00AD przy użyciu Tapatalka

A co do utleniania aluminium, to poczytałam, i w wodzie słodkiej może by było w miarę, ale to akwarium jest słonawo-wodne, więc prędzej by mi cały wymiennik skorodował. Także Wasze rady dały mi wiele do myślenia.
Jeśli chodzi o Power ledy to robiłam 3 lampy na profilach alu i szczerze mówiąc nawet niespecjalnie je uszczelnialam i nie mam z nimi żadnego problemu, jeśli chodzi o kontakt z wodą. Nie parują ani nie ma zwarć. Dodam tylko, że nie są one w pokrywie, tylko nad szybą nakrywową w jednym akwarium, a w innym w pokrywie aluminiowej której wierzch jest z blachy perforowanej. W tym akwarium lampa będzie ok. 40 cm nad lustrem wody.[Obrazek: 114c0be9f106f10c10b01f580f1602fc.jpg]

Wysłane z mojego ASUS_Z00AD przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości