• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Problem z żywieniem dużych zbrojnikow

#1
Witam wszystkich. Mam problem dotyczący odżywiania dużych zbrojnikow. Chodzi mi głównie o moją dorosłą parę Pseudacanthicusow l 600. Od pewnego czasu zauważyłem, że ich odchody są strasznie dziwne, długie galaretowate ,ciągnące i nieraz w połowie przeźroczyste. W pierwszej chwili pomyślałem, że to pasożyty i po badaniu pod mikroskopem wielu próbek znalazłem jednego żywego nicienia. Przeprowadziłem kurację lekiem Preis coly polegającą na podawaniu pokarmów nasączonych tym środkiem przez kilka dni i chyba pomogło bo od tamtej pory nie znalazłem ani jednego pasożyta.

Ryby są aktywne i jedzą wszystko co można zjeść w akwarium z wielkim apetytem jednak problem brzydkich odchodów pozostał. 
Zastanawiam się jak często i jakie ilości pokarmu takie ryby powinny przyjmować?
Ja karmię obficie raz dziennie małżami, krewetkami,tabletkami różnymi proteinowymi dla drapieżników i typowymi roślinnymi dla zbrojnikow na przemiennie Ryby urosły w rok około 3cm z 21 do około 24 . Czy to nie zbyt duży przyrost? Czy problemem może być zła dieta? A może to normalne. W zeszłym roku udało mi się rozmnożyć tą parę ale ostatnimi czasy zainteresonie samca samicą jest praktycznie zerowe co też wydaję mi się dziwne. Proszę jeśli ktoś ma doświadczenie z takimi rybolami niech się wypowie. 
Dołączam zdjęcie moich byczków i wideo        
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Swietne akwarium, naprawdę mi się podoba, rybom pewnie także, miejsca mają dużo..a gdzie Retroculusy ..?
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Niestety padły zaraz po podmianie. Nie zauważyłem bo podmieniam przez otwarcie zaworów pod akwa a jak się pozniej okazało woda z wodociągu w tym dniu była straszna ,zolty  sciek . Zorientowałem sie jak napelnilem białą wanienkę dla dziecka i zobaczyłem ,że z kranu leci ściek. Niestety na ratowanie czesci obsady było już za późno. 
W tej chwili obsada to
5 Pseudacanthicus Leopardus l600 (rodzice i trójka dzieci)
3 Pseudacanthicus pitanga
2 panaque armbrusteri (Jamanxim i Xingu)
1 Parancistrus aurantiacus
I stado 11 metynnis fasciatus
O tą pare l600 naprawdę się martwię dobrze by było jakby ktoś doświadczony podzielił się wiedzą jak powinno się je karmic i czy te odchody to poważny powód do zmartwienia.
Jeszcze jedno wideo tych moich pupili
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Może spróbuj przegłodzić ryby, ale jak są takie odchody to jest coś na rzeczy. To sa typowi mięsożercy, ale potrzebują też czasem pokarmu balastowego. Choć z tego co widać masz w akwarium korzenie więc też sobie mogą coś poskubać. Jednak jak wspomniałem spróbuj najpierw z głodówką i potem podaj pokarm i sprawdź odchody pod mikroskopem.
Pozdrawiam
Artur
http://akwapasja.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Ile taka glodowka powinna trwać? Czy powinienem ja powtórzyć za jakiś czas?
Sprobowalem przeglodzic je tydzień i jak nie jadly nie widziałem odchodow jak je nakarmilem to było jakby gorzej. Pod mikroskopem nie widać już pasożytów ale kupy nieraz 15 cm i w polowie albo niektóre całe przezroczyste BeczyBezradny
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Może mają jakąś niestrawność, zła partia krewetek, małży itp. Nie wiem. A tak może to nieładnie zabrzmi, ale możesz tej kupie zrobić foto?
Pozdrawiam
Artur
http://akwapasja.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Witam, rób wszystko co możesz.. Piękne ryby szkoda by ich było szczególnie że miały już udane tarło...
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Trzy dni głodówki , wczoraj nakarmilem do syta tabletkami różnymi hikari dla zbrojnikow i tropikal algae waferrs i dzisiaj taki efektBeczy
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
A po co podajesz algae wafers dla typowo mięsożernych ryb? One oczywiście to zjedzą i jest to potrzebne jako urozmaicenie diety, ale okazjonalnie. Podaj im samą krewetkę koktajlową i wtedy zobacz jakie są odchody.
Pozdrawiam
Artur
http://akwapasja.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Zrobi się. Znaczy juz się robi. Podawałem bo bylem przekonany,że w sklad wchodza głównie mączka rybna , mięczaki itp. (45%protein) a ekstrakty z glonów to jakas znikoma czesc. Ale tak naprawdę pojecia co tam jest w srodku nie mam. Od teraz zrobię jak mówisz. Też myślałem zeby przejsc tylko na mrozonki( artemia) i krewetki+ małże ale bałem się że to za dużo protein z mięcha . No ale ,ze  moja wiedza i doświadczenie w żywieniu tych ryb jest żadne zrobie jak mówisz ,mam nadzieję, że pomoze. Dziękuję.
Jeszcze tylko powiedz co ile karmic?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości