• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Projekt filtracji do nowego baniaczka :)

#21
Więc tak schemat poprawiony do wersji finalnej, od razu opiszę jak to wygląda, filtrację postanowiłem oprzeć o mój ulubiony typ filtrów biologicznych ze złożem fluidyzacyjnym którym tutaj będzie kaldnes, postawie dwie beczki po 40 l i zasypie każdą z nich po połowie, beczki będą zasilane od dołu by wprowadzić wkład w jak największy ruch, nadmiar wody z beczek mogę odprowadzić bezpośrednio do baniaka przez bajpas na którym założę zawór w celu regulacji, napędem filtracji biologicznej będzie pompa grundfos magna3 25-120 o wydajności maksymalnej 13 tysięcy litrów, całość filtracji zasilana przez 10 korpusów narurowych z gąbkami 45PPI, druga odnoga na oddzielnej pompie grundfos alpha2 25-60 posłuży mi do napędzania basenowego wymiennika ciepła o mocy maksymalnej 20kW, ogrzewaniem będę sterował przez termostat RT2 który uruchomi pompę przy spadku zadanej temperatury, wszystko będzie na oddzielnych wylewkach których w sumie będzie trzy, dwie z sekcji biologicznej i jednej z sekcji ogrzewania. Będzie również zrzut utrzymujący domyślny stan wody przez który nadmiar zostanie odprowadzony do kanalizacji, będzie też automatyczna podmiana wody stała bądź w zaprogramowanym czasie pracy. Tak to wygląda na schemacie Wink [Obrazek: 7a47bf51ebc174092adf636a63506bf6.jpg]

Wysłane z mojego G8141 przy użyciu Tapatalka
[5120L] Moja mała natura ClearWater (w trakcie tworzenia) Smile
Przeszłość ....
[1080L] Moja mała natura BlackWater ( https://www.facebook.com/1080Lmojamalanaturablackwater )
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
Witam, pełne uznanie dla tego projektu. Wszystko zaplanowane i przemyślane.. 
Moje największe akwa to 680 L ale bazując na nim zmieniam moje myślenie o filtracji w akwarium. 
Zadam jedno pytanko ..Smile 
Jaki skutek ma osiągnąć cały ten system filtracyjny ?

Nie chciałbym obniżać poziomu entuzjazmu dla tego projektu, ani nic podobnego, cieszy mnie fakt ,że są ludzie którzy marzą a pózniej realizują duże projekty akwarystyczne. Wymaga to wielu godzin przemyśleń, planowania i mnóstwo roboczogodzin..Pełen szacunek

Ja chciałbym aby filtracja w moim akwarium sprawiła ,że przy każdym pomiarze ilości azotynów i azotanów czyli związków końcowych reakcji flory bakteryjnej przerabiającej materię organiczną dostającą się do akwarium ( pokarm, odchody) wynik był 0.

Niestety, jak wiemy filtracja w warunkach tlenowych, chodzby największa , nie usunie nam z akwarium azotanów. Zrobi to tylko podmiana lub proces denitryfikacji. 

Podmianę będziesz miał i to stałą lub automatyczną więc będzie git.

Moim zdaniem, w przypadku gdy akwarium, nie będzie wypełnione po brzegi rybami, będzie w nim podłoże i jakieś dekoracje,  zerowy poziom trujących azotynów będzie możliwy do osiągnięcia przez zwykłą filtrację filtrem gąbkowym o odpowiednich rozmiarach oczywiście.

Rzecz jasna, cały proces planowania i realizacji złożonych systemów filtracyjnych, jest ciekawy i dla kogoś kto się tym interesuje będzie świetnym wyzwaniem. Jednak moim zdaniem, końcowy efekt będzie możliwy do osiągnięcia bez tak wyrafinowanych i zapewne kosztownych  metod. 

Aby nie być gołosłowym podam przykład :

Dwa akwaria 
1) 200x65x40  ilość ryb powyżej 10 cm - 13 szt.
2) 175x65x60  ilość ryb powyżej 10 cm - 15 szt.

W pierwszym Hamurg z gąbką o wymiarach 65x35x10 cm (22 750 cm3 gąbki)

W drugim głowica powerhead z gąbką o wymiarach 10x10x40 ( 4000 cm3 gąbki)

Wymiar porów gąbki ten sam w obu akwariach.

Skutek - ten sam poziom azotanów przy każdym pomiarze ( średnio ok. 5). Poziom azotynów  - poniżej 0.01

Wnioski: filtry dają radę , podmianę i tak robię standardowo co 2 - 3 tygodnie jakieś 30-40 %.
Czyli mógłbym zrezygnować z hamburga i z tej samej gąbki zrobić jeszcze filtry do kilku następnych akwariów.
 
Cel mojego wywodu ..Smile:

Pokazać ,że jest kilka dróg to tego samego celu i ktoś kto zamarzy sobie o tak dużym projekcie jak Twój, a nie ma zmysłu do zaplanowania i talentu do wykonania skomplikowanych systemów wodnych, nie musi się tego obawiać, może to zrobić innymi, łatwiejszymi metodami.

Jeszcze raz gratuluję projektu i będą obserwował jak się on rozwija i co najważniejsze jakie ryby będą w tym oczku wodnym...Smile

Pozdrawiam!
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
(19-02-2018, 09:13 AM)galimedes napisał(a): Witam, pełne uznanie dla tego projektu. Wszystko zaplanowane i przemyślane.. 
Moje największe akwa to 680 L ale bazując na nim zmieniam moje myślenie o filtracji w akwarium. 
Zadam jedno pytanko ..Smile 
Jaki skutek ma osiągnąć cały ten system filtracyjny ?

Nie chciałbym obniżać poziomu entuzjazmu dla tego projektu, ani nic podobnego, cieszy mnie fakt ,że są ludzie którzy marzą a pózniej realizują duże projekty akwarystyczne. Wymaga to wielu godzin przemyśleń, planowania i mnóstwo roboczogodzin..Pełen szacunek

Ja chciałbym aby filtracja w moim akwarium sprawiła ,że przy każdym pomiarze ilości azotynów i azotanów czyli związków końcowych reakcji flory bakteryjnej przerabiającej materię organiczną dostającą się do akwarium ( pokarm, odchody) wynik był 0.

Niestety, jak wiemy filtracja w warunkach tlenowych, chodzby największa , nie usunie nam z akwarium azotanów. Zrobi to tylko podmiana lub proces denitryfikacji. 

Podmianę będziesz miał i to stałą lub automatyczną więc będzie git.

Moim zdaniem, w przypadku gdy akwarium, nie będzie wypełnione po brzegi rybami, będzie w nim podłoże i jakieś dekoracje,  zerowy poziom trujących azotynów będzie możliwy do osiągnięcia przez zwykłą filtrację filtrem gąbkowym o odpowiednich rozmiarach oczywiście.

Rzecz jasna, cały proces planowania i realizacji złożonych systemów filtracyjnych, jest ciekawy i dla kogoś kto się tym interesuje będzie świetnym wyzwaniem. Jednak moim zdaniem, końcowy efekt będzie możliwy do osiągnięcia bez tak wyrafinowanych i zapewne kosztownych  metod. 

Aby nie być gołosłowym podam przykład :

Dwa akwaria 
1) 200x65x40  ilość ryb powyżej 10 cm - 13 szt.
2) 175x65x60  ilość ryb powyżej 10 cm - 15 szt.

W pierwszym Hamurg z gąbką o wymiarach 65x35x10 cm (22 750 cm3 gąbki)

W drugim głowica powerhead z gąbką o wymiarach 10x10x40 ( 4000 cm3 gąbki)

Wymiar porów gąbki ten sam w obu akwariach.

Skutek - ten sam poziom azotanów przy każdym pomiarze ( średnio ok. 5). Poziom azotynów  - poniżej 0.01

Wnioski: filtry dają radę , podmianę i tak robię standardowo co 2 - 3 tygodnie jakieś 30-40 %.
Czyli mógłbym zrezygnować z hamburga i z tej samej gąbki zrobić jeszcze filtry do kilku następnych akwariów.
 
Cel mojego wywodu ..Smile:

Pokazać ,że jest kilka dróg to tego samego celu i ktoś kto zamarzy sobie o tak dużym projekcie jak Twój, a nie ma zmysłu do zaplanowania i talentu do wykonania skomplikowanych systemów wodnych, nie musi się tego obawiać, może to zrobić innymi, łatwiejszymi metodami.

Jeszcze raz gratuluję projektu i będą obserwował jak się on rozwija i co najważniejsze jakie ryby będą w tym oczku wodnym...Smile

Pozdrawiam!


Witam Smile i odpowiadam ,skutek ma osiągnąć taki jak wszelkie inne systemy przeznaczone do tej roboty , mianowicie mają tam zachodzić procesy z udziałem bakterii tlenowych Smile mój system filtracyjny nie jest wcale skomplikowany a jedynie bardzo rozwojowy, dając duże możliwości rozbudowy i stosowania wszelkich akwarystycznych udogodnień stąd mój wybór poza tym ten typ filtracji najbardziej mi odpowiada z wielu względów jak właśnie to iż jeden system obsłuży kilka dodatkowych rzeczy niezbędnych przy akwarium, co do wielkości złoża wcale nie jest mocno duże a bardzo wydajne jak przy gąbkach o których wspomniałeś . Nie jestem przeciwny inny rozwiązaniom filtracyjnym które spełniają swoje zadanie jak należy nie ważne czy to właśnie filtry oparte na gąbkach czy duże sumpy, ale mam swój ulubiony Tongue chodzi też o kilka pewnych aspektów mojego rozwiązania jednym z nich będzie ogrzewanie bez użycia grzałek na prąd, w projekcie jak widać zastosuje basenowy wymiennik ciepła zasilany z kotła C.O i to dodatkowy plus mojego rozwiązania gdzie można powiedzieć jest rozwiązaniem kompaktowym które łączy się w jeden system. Lubię też rozwiązania bez obsługowe takie jest właśnie te które tworze do tego baniaka, testowałem ten typ filtracji już przez kilka lat i jestem bardzo zadowolony, wracając do gąbek które no zajmują miejsce w akwarium ale robią doskonale robotę wolę jednak skupić się nad czymś co nie zajmuje miejsca i w łatwy sposób nadaje się do rozbudowy, przy ostatnim baniaku 1080L które dobrze znasz miałem również filtry oparte o wkład fluidalny którym był piasek kwarcowy dokładnie było go około 500ml czyli jak na lekarstwo a w zupełności wystarczył by wykonać swoje zadanie, do tego w warstwie nie wzruszanej jestem pewien że zachodziły procesy denitryfikacyjne bo inaczej nie potrafię wytłumaczyć zerowego parametru No3 , piasek nie wzruszany miał wcale inny kolor i widać było bałagan jaki tworzy się w grubej warstwie piasku który jest na dnie zbiornika. Znając mnie już trochę czasu pewnie zauważyłeś że jestem zwolennikiem czegoś innowacyjnego gadżeciarskiego i nie wiem jak by to jeszcze nazwać ale taki już jestem że lubie coś specyficznego i nie tak pospolitego Tongue . System będzie dodatkowo współgrał z automatem robiącym wodę o odpowiednich parametrach i to jest kolejny plus tego rozwiązania, staram się rozwiązać wszystko w jednym i tutaj doskonale da się to zrobić, w akwarium będzie tylko 6 przelotów które obsłużą cały pakiet rozwiązań (ogrzewanie,podmiana wody i filtracja). Co do świadomego usuwania No3 przez system również mogę tutaj takie coś stworzyć ale sądzę że to jest już zbędne i będzie usuwało mi kolor wody który lubię bardzo nawet gdy nie widać ryb Big Grin

Co do ryb nie obejdzie się bez koparek oczywiście a reszta zobaczymy, przez zdjęcia Twoich uaru wiem że to będą kolejni mieszkańcy dalej zobaczymy Smile
[5120L] Moja mała natura ClearWater (w trakcie tworzenia) Smile
Przeszłość ....
[1080L] Moja mała natura BlackWater ( https://www.facebook.com/1080Lmojamalanaturablackwater )
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
Kolego napisz cos wiecej o swoich doswiadczeniach z filtrem piaskowym. Czy piasek byl „wzruszany” przez ruch wody tak jak ma to miejsce w wiekszosci filmikow o tych filtrach ja yt? Co myslisz o tym zeby np zrobic cos ala sump tylko wypelnic go piachem i dac wolny przeplyw wody- myslisz ze po jakims czasie jest szansa na wytworzenie bakterii beztlenowych ktore zamkna cykl azotowy?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
Witam, nie wiem jak Tomasz, ale ja właśnie coś takiego kombinuję. Wyjąłem 70L sump z ceramiką który miałem w mojej 620L i wycinam z niego wszystkie przegrody. Mam zamiar wypełnić do gliną i piaskiem ( czyli podłożem z oczka wodnego w ogrodzie) do wysokości ok. 20 cm i podpiąć do obiegu akwarium .Nie wiem tylko czy nie dam nad sumpem osobnego oświetlenia i czy nie posadzę tam jakiś roślin. Zobaczymy ...
Sump ma wymiary : 15x65x65 cm . Wyciąłem już jedną sciankę ale nie jest to takie proste ..Smile
   

Jeszcze jedno - w takim rozwiązaniu ważne jest aby po pewnym okresie jak podłoże dojrzeje, nie "grzebać" w nim jak obieg jest włączony. Naturalne procesy sprawiają,że na powierzchnię nie wydobywają się szkodliwe gazy ( ulegają reakcjom "unieszkodliwiającym" w warstwie aerobowej podłoża ) ale gdy je wzruszymy mogą zabić ryby dosyć szybko.
Dlatego nigdy nie uda się to w moich akwariach z ziemiojadami... i dlatego będzie to osobny sump z obiegiem wymuszonym.
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
Galimedes, w akwarium nie masz tyle siarki by utworzyć gazy w szkodliwych dla ryb stężeniach. Wink A te bąble gazu to przede wszystkim dwutlenek węgla, a potem troszkę azotu, metanu i śladowe śladowe siarkowodoru. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
(19-02-2018, 09:13 AM)galimedes napisał(a): Witam, pełne uznanie dla tego projektu. Wszystko zaplanowane i przemyślane.. 
Moje największe akwa to 680 L ale bazując na nim zmieniam moje myślenie o filtracji w akwarium. 
Zadam jedno pytanko ..Smile 
Jaki skutek ma osiągnąć cały ten system filtracyjny ?

Nie chciałbym obniżać poziomu entuzjazmu dla tego projektu, ani nic podobnego, cieszy mnie fakt ,że są ludzie którzy marzą a pózniej realizują duże projekty akwarystyczne. Wymaga to wielu godzin przemyśleń, planowania i mnóstwo roboczogodzin..Pełen szacunek

Ja chciałbym aby filtracja w moim akwarium sprawiła ,że przy każdym pomiarze ilości azotynów i azotanów czyli związków końcowych reakcji flory bakteryjnej przerabiającej materię organiczną dostającą się do akwarium ( pokarm, odchody) wynik był 0.

Niestety, jak wiemy filtracja w warunkach tlenowych, chodzby największa , nie usunie nam z akwarium azotanów. Zrobi to tylko podmiana lub proces denitryfikacji. 

Podmianę będziesz miał i to stałą lub automatyczną więc będzie git.

Moim zdaniem, w przypadku gdy akwarium, nie będzie wypełnione po brzegi rybami, będzie w nim podłoże i jakieś dekoracje,  zerowy poziom trujących azotynów będzie możliwy do osiągnięcia przez zwykłą filtrację filtrem gąbkowym o odpowiednich rozmiarach oczywiście.

Rzecz jasna, cały proces planowania i realizacji złożonych systemów filtracyjnych, jest ciekawy i dla kogoś kto się tym interesuje będzie świetnym wyzwaniem. Jednak moim zdaniem, końcowy efekt będzie możliwy do osiągnięcia bez tak wyrafinowanych i zapewne kosztownych  metod. 

Aby nie być gołosłowym podam przykład :

Dwa akwaria 
1) 200x65x40  ilość ryb powyżej 10 cm - 13 szt.
2) 175x65x60  ilość ryb powyżej 10 cm - 15 szt.

W pierwszym Hamurg z gąbką o wymiarach 65x35x10 cm (22 750 cm3 gąbki)

W drugim głowica powerhead z gąbką o wymiarach 10x10x40 ( 4000 cm3 gąbki)

Wymiar porów gąbki ten sam w obu akwariach.

Skutek - ten sam poziom azotanów przy każdym pomiarze ( średnio ok. 5). Poziom azotynów  - poniżej 0.01

Wnioski: filtry dają radę , podmianę i tak robię standardowo co 2 - 3 tygodnie jakieś 30-40 %.
Czyli mógłbym zrezygnować z hamburga i z tej samej gąbki zrobić jeszcze filtry do kilku następnych akwariów.
 
Cel mojego wywodu ..Smile:

Pokazać ,że jest kilka dróg to tego samego celu i ktoś kto zamarzy sobie o tak dużym projekcie jak Twój, a nie ma zmysłu do zaplanowania i talentu do wykonania skomplikowanych systemów wodnych, nie musi się tego obawiać, może to zrobić innymi, łatwiejszymi metodami.

Jeszcze raz gratuluję projektu i będą obserwował jak się on rozwija i co najważniejsze jakie ryby będą w tym oczku wodnym...Smile

Pozdrawiam!
Jakieś 10 lat temu (z powodu mojego wyjazdu, Żona musiała się opiekować rybami), w akwarium 50x50x85 całą filtrację robił powerhead na gąbce 10x10x25 przez 3 lata. Cała wielka rodzina Księżniczek z Burundii miała się świetnie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
Chryste Panie.  To też przyjadę obejrzeć ostrzegam Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#29
(20-02-2018, 12:20 PM)jaciek napisał(a): Kolego napisz cos wiecej o swoich doswiadczeniach z filtrem piaskowym. Czy piasek byl „wzruszany” przez ruch wody tak jak ma to miejsce w wiekszosci filmikow o tych filtrach ja yt? Co myslisz o tym zeby np zrobic cos ala sump tylko wypelnic go piachem i dac wolny przeplyw wody- myslisz ze po jakims czasie jest szansa na wytworzenie bakterii beztlenowych ktore zamkna cykl azotowy?
Tak moje filtry piaskowe były właśnie tak zbudowane jak w filmach na YT czyli złożę było wzruszane od dna do maksymalnej wysokości by go nie wypłukać, to filtr z bakteriami tlenowymi, jednakże gdy zrobiłem by warstwa dolna piasku w filtrze przestała być wzruszana dowiodłem dwufunkcyjności takiego filtra i pracy w warunkach tlenowych wysokie warstwy piasku ciągle wzruszane i zalegająca warstwa na dnie warunki beztlenowe. Myślę że to bardzo dobry pomysł by jedną komorę w sumpie zasypać piaskiem chociaż na 20 cm a woda powinna spływać po jej wierzchu tak jak rzeczka z małym nurtem Smile zasada działania jest taka sama jak z warstwą piasku w akwarium gruba warstwa zawsze popłaca oczywiście jeżeli nie mamy ryb które lubię sobie grzebać ile by tej warstwy nie było Wink w tym projekcie stosuje trochę inne rozwiązanie i za typowy filtr biologiczny z udziałem bakterii tlenowych stawiam te dwie beczki z kaldnesem i maksymalnie będę go wzruszał, jednak teraz zastanawiam się czy nie dać jeszcze jednej i zasypać na 3/4 wysokości z piaskiem i ze zredukowanym przepływem obmywać piasek po jego wierzchu.

Wysłane z mojego G8141 przy użyciu Tapatalka

(21-02-2018, 12:28 PM)mariuszbrzez80 napisał(a): Chryste Panie.  To też przyjadę obejrzeć ostrzegam Smile
Nie zapomnij wziąć chociaż z parki uaru

Wysłane z mojego G8141 przy użyciu Tapatalka
[5120L] Moja mała natura ClearWater (w trakcie tworzenia) Smile
Przeszłość ....
[1080L] Moja mała natura BlackWater ( https://www.facebook.com/1080Lmojamalanaturablackwater )
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#30
Myślałem że napiszesz żeby nie zapomnieć wziąć Johny Walkera.

Wysłane z mojego MYA-L41 przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości