• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: 100x70x60- czy warto??

#1
Witam
Posiadam akwarium 100x50x50, a w nim obsadę z Ameryki Centralnej, dwie pary pielęgnic i mieczyki- jak w podpisie.
Obecnie naszła mnie ochota na większe, ale nie bardzo/wcale nie mogę postawić akwarium dłuższego niż 100cm. Pytanie więc czy warto uzyskać te 20cm dna, tak aby ewentualnie docelowo umieścić 3 pary pielęgnic. Mowa jest o gatunkach takich jak (nie wszystkie naraz):
Amatitlania nanolutea
Thorichthys maculipinnis
Thorichthys meeki
Amatitlania myrnae
Herotilapia multispinosa
Oczywiście do tego Mieczyki od PiotrK...
Jak myślicie, warto?? Koszt takiego szkła jest spory, bo jest to mocno nietypowy wymiar...
Wysokość może pozostać 50, wiem że dla tych ryb to akurat bez znaczenia.
Filtracja oparta byłaby na kubełku i hydroponice (tzw. zielona ściana)
Tomek
[250L]Amatitlania nanolutea+Cryptoheros spilurus+Xenotoca doadrioi
[100/200L]Channa
[60L]
[60L]
[60/200L] A. cacatuoides+P. innesi
[50/200L] M. Opercularis
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Mało prawdopodobne aby 3 pary dały rade nawet na tym większym dnie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Ciężko wyrokować. Zaczałem pisać tego posta od słów "Na pewno nie utrzymasz tam 3 par..." ale z pielęgnicami nic nie jest pewne. Problem w tym, że żeby zacząć od grupek młodych 3 gatunków to będzie trochę ciasno, a wpuszczając dorosłe pary to w ogóle jest loteria.

Skoro nie możesz zrobić akwarium dłuższego niż 100 cm, to może pójdź w szerokość? 100x100? Wink 60 cm wysokości to zbędny parametr przy mniejszych CA. 50 wystarczy w zupełności.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(30-01-2018, 11:35 AM)piotrK napisał(a): Skoro nie możesz zrobić akwarium dłuższego niż 100 cm, to może pójdź w szerokość? 100x100? Wink
Kiedyś już wsiadałem do samochodu w celu kupna szkła po akwarium morskim 95x95x70 OptiWhite za 800pln, ale Minister Finansów i Wielki Architekt powiedział że ... no powiedział "że NIE" bo nie pasuje do koncepcji salonu...Bezradny
A na poważnie.
Niestety graniczny wymiar akwarium to 100x70cm, razem z tłem zewnętrznym da poniżej 80cm od ściany. Tło zewnętrzne (własnego wyrobu) mam obecnie i za jego ponownym zastosowaniem przemawiają: koszty wykonania, łatwość wykonania i niesamowita głębia obrazu jaką udało mi się osiągnąć.
Wysokość 60cm chyba faktycznie sobie odpuszczę, bo "skalary" już miałem i wiem że w takim akwarium wyglądają po prostu źle..
Wkleił bym zdjęcia jak to teraz wygląda, ale nie mam jak ich pomniejszyć. Instalacja programu do pomniejszania się nie udaje (WIN10).
Z tymi trzema gatunkami to nie jest konieczność. Dwa mi wystarczą, ale już widzę, że Herotilapia multispinosa nie może być z Thorichthys maculipinnis, bo nawet młode Elioty ganiają Miodowe po całym akwarium.
Tomek
[250L]Amatitlania nanolutea+Cryptoheros spilurus+Xenotoca doadrioi
[100/200L]Channa
[60L]
[60L]
[60/200L] A. cacatuoides+P. innesi
[50/200L] M. Opercularis
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Miodowe to generalnie ryby najlepiej nadające się do jednogatunkowego akwarium.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Z wysokości bym nie rezygnował. Zawsze są to dodatkowe litry objętości. Mam po morskim 90x70x55h i wygląda całkiem spoko.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(30-01-2018, 22:31 PM)abaddon79 napisał(a):
(30-01-2018, 11:35 AM)piotrK napisał(a): Skoro nie możesz zrobić akwarium dłuższego niż 100 cm, to może pójdź w szerokość? 100x100? Wink
Kiedyś już wsiadałem do samochodu w celu kupna szkła po akwarium morskim 95x95x70 OptiWhite za 800pln, ale Minister Finansów i Wielki Architekt powiedział że ... no powiedział "że NIE" bo nie pasuje do koncepcji salonu...Bezradny
A na poważnie.
Niestety graniczny wymiar akwarium to 100x70cm, razem z tłem zewnętrznym da poniżej 80cm od ściany. Tło zewnętrzne (własnego wyrobu) mam obecnie i za jego ponownym zastosowaniem przemawiają: koszty wykonania, łatwość wykonania i niesamowita głębia obrazu jaką udało mi się osiągnąć.
Wysokość 60cm chyba faktycznie sobie odpuszczę, bo "skalary" już miałem i wiem że w takim akwarium wyglądają po prostu źle..
Wkleił bym zdjęcia jak to teraz wygląda, ale nie mam jak ich pomniejszyć. Instalacja programu do pomniejszania się nie udaje (WIN10).
Z tymi trzema gatunkami to nie jest konieczność. Dwa mi wystarczą, ale już widzę, że Herotilapia multispinosa nie może być z Thorichthys maculipinnis, bo nawet młode Elioty ganiają Miodowe po całym akwarium.
Tomek
Ja bym takich ministrów zdymisjonował
Dla pielęgnic dobrze byś zrobił jak by szkło miało już te 100cm. Skoro nie może być inaczej ale prostopadłe boki niech mają chociaż 150

Wysłane z mojego E2105 przy użyciu Tapatalka

Jak pisze Tuptuś każdy litr się liczy.!
Jakim cudem skalary wyglądają źle w 60cm wys.

Wysłane z mojego E2105 przy użyciu Tapatalka
RAFAŁ                                                            
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(01-02-2018, 09:15 AM)RafalMMA napisał(a): Jakim cudem skalary wyglądają źle w 60cm wys.

Bo zbiornik jest za niski
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Chyba że tak.

Wysłane z mojego E2105 przy użyciu Tapatalka
RAFAŁ                                                            
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(01-02-2018, 09:25 AM)tuptuś napisał(a):
(01-02-2018, 09:15 AM)RafalMMA napisał(a): Jakim cudem skalary wyglądają źle w 60cm wys.

Bo zbiornik jest za niski

Nie, nie..
Skalary wyglądają źle w zbiorniku 250L -100x50x50..
Miałem w tym akwarium właśnie 4 dorosłe podobno "Manacapuru", raczej kundelki "po Manacauru", ale kiedy miały po ponad 20cm w pionie i prawie tyle długości to wyglądały fatalnie.
Dlatego, pod wpływem tego głównie forum zmieniłem biotop..Angel

A z Tym akurat Ministrem łączy mnie taka jedna obietnica no i ... kredyt hipoteczny Rotflwięc będzie ciężko..
Tomek
[250L]Amatitlania nanolutea+Cryptoheros spilurus+Xenotoca doadrioi
[100/200L]Channa
[60L]
[60L]
[60/200L] A. cacatuoides+P. innesi
[50/200L] M. Opercularis
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości