• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [240l] BW "Na zakwasie"

#1
Pomysł na moje BW zrodził się gdy zobaczyłem w dziale giełda akwarium o fantastycznych wymiarach: 100x60x40cm. Na takim dnie można już zaszaleć, więc długo się nie zastanawiałem.

Zbiornik od początku miał być domkiem dla niewielkiej grupki Dicrossus filamentosus i od jakiegoś czasu zamieszkuje go sześć sztuk tych ciekawskich stworzonek. Do tego rozpraszacze w postaci pstrążenic i grupa neonów czerwonych. Wiem, że te predatory nie są najlepszym towarzystwem dla pielęgniczek, ale wyglądają fantastycznie w czarnych wodach, więc są.

Dekoracje stanowią korzenie torfowe, różnego rodzaju łupiny, skorupy, łuski nasion itp. Oraz rzecz jasna liście. Do tej pory użyłem migdałecznika, magnolii (tegoroczny zbiór), guawy i palmy (również tegoroczny zbiór) Wink

Na trzecim planie rozrasta się Cabomba aquatica i radzi sobie zaskakująco dobrze. Na pierwszym planie wegetuje Echinodorus tunellus i tu niespodzianki raczej nie ma.

Ph: > 6.0 no właśnie... miało być na zakwasie, a tu kiszka. Docelowo ma być przynajmniej 5,5.
przewodność: 50 µS/cm
temp: 26*C

Od strony technicznej:

Filtrację stanowi hamburg narożny z gąbką 5cm napędzany głowicą aqua szut 750.
Oświetlenie to 3 x naświetlacz 10W barwy zimnej plus 6 x 1W dla roślin. Zastanawiam się jeszcze na dołożeniem kilku zimnych ledów z przodu w celu wyciągnięcia niebieskich blików u ryb tak jak to prezentował kolega cichy24 w swoim akwa.

Ścianę znajdującą się za akwarium oświetlam lampką led ze szwedzkiego dyskontu z meblami. W zamierzeniu ma to odwzorowywać "zachód słońca nad spokojnymi wodami cichej, bursztynowej laguny gdzieś w rozległym dorzeczu górnego Rio Negro". Czy się udało? Oceńcie sami Smile

   
   
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Jest spoko.
Udało się.

Cytat:Ph: > 6.0 no właśnie... miało być na zakwasie, a tu kiszka. Docelowo ma być przynajmniej 5,5.
Jak masz problem z uzyskaniem odpowiedniego pH, pomyśl o HCl. Działa. Skutecznie.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
pH samo zleci za niedługo- ewentualnie daj baleron z torfem. Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Udało się. Jak możesz napisz jakie ciekawe łupiny użyłeś.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Przepiękny klimat Ci wyszedł Oklasky

Ruki - a ile m/w torfu w skarpecie dodawać, żeby nie przesadzić? Jakiś przelicznik na 10 l istnieje? Big Grin Sama mam ten problem co Caveman w swoim świeżym BW, pH ciągle za wysokie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Widok en front przypomina mi jakieś akwarium zrobione przez Ivana Mikolji, tyle że on nigdy nie miał czasu robić takiej herbatki Smile 

Ciekaw jestem jak pogodzą się w takim akwarium samice dicro, wg mojego doświadczenia przy nich samice Apisto to "cienkie Bolki".
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Z Ph powolutku schodzę w dół. Na razie bez kwasu i tym podobnych - tylko armatka i podmiany tygodniowo tak 10-20l wody o Ph 4,0. Tylko coś podejrzanie powoli to idzie... Bezradny

Z łupin mam wszystko, co udało mi się znaleźć na allegro i w sklepach terrarystycznych. M.in "savu pods" - to z tych które mają jakąkolwiek nazwę. Reszta to "susz roślinny". 

Dicro są póki co młode - nie wiem jeszcze jaki jest układ płci. Mam nadzieje, że będą samice, bo ponoć nie jest łatwo je dostać.

Cieszę się, że się podoba.
Acha, z tym "zachodem słońca" to oczywiście żarcik. Miało być takie proste, "ograne" BW Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(14-12-2017, 03:16 AM)Ramirez Dolores napisał(a): Przepiękny klimat Ci wyszedł Oklasky

Ruki - a ile m/w torfu w skarpecie dodawać, żeby nie przesadzić? Jakiś przelicznik na 10 l istnieje? Big Grin Sama mam ten problem co Caveman w swoim świeżym BW, pH ciągle za wysokie.
Dawałem około 1-1,5 litra na 100 litrowe akwarium. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Czyli ok. pół szklanki torfu na 10 l baniaka - dzięki Smile jak sobie liście i szyszki z korzeniami do spółki nie poradzą, zawsze ten sposób pozostaje.
(Nie wiem, jakoś się zraziłam do lania wywarów, przesączów. Ryby lepiej mi reagowały na podmianki z RO + garbniki stopniowo uwalniające się np. z ketapangu.)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości