• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Rury PCV - zginanie termiczne - krótki poradnik (autorski)

#11
Zastosowałem kiedyś ten poradnik i tak jak słusznie już zauważono mogę tylko potwierdzić piasek jest do bani. Wygoda żadna, wysypuje się, ziarno na rurce zostaje chociaż wziąłem najdrobniejszy rzeczny jaki miałem, musiałby chyba być totalny miał, mąka (to samo będzie z solą). rurkę trzeba potem czyścić z resztek taśmy/kleju. Ładnie to to wszystko w teorii na fotkach wygląda. Big Grin

Po pierwszym pałąku wpisałem sobie w youtube "gięcie rurki pcv (pvc)" i tam jest wszystko sto razy lepiej pomyślane i pokazane. 

Imo tylko sznury silikonowe (jak widzę nie tylko Imo Smile) lub podobne wypełnienia, ja stosowałem zwykłe linki bawełniane o małym splocie, są miękkie - "warkocz" nie odbija się na rurce a koszt 1 zł za m. Wyciąga się bardzo łatwo (jest na filmach) nawet sznur bawełniany 10mm grubości z 10mm prześwitu.

Suszarką do włosów tez mam 2000W i też próbowałem i nie wiem ile musiałbym dmuchać Big Grin. Opalarka (jak już też zauważono Smile) albo zwykła kuchenka gazowa. No i imadełko - kultura pracy i efekty zupełnie inne. Smile 

Przyznam też że nie rozumiem jaki jest cel istnienia prezentowanej instalacji... no ale każdy ma prawo do pielęgnowania własnych fobii "wyciekowych" tylko po co zaraz "eksportować" je na innych userów. Big Grin. Mam teraz chyba z 10 Eheimów na zwykłych złączkach. te najstarsze juz chyba z 10 lat na tych samych wężach i też se jeżdżę po 3 tyg. i nigdy nic nie ciekło..
Aktualnie…
- 300l ameryko-afryka
- 240l Azja
- 202l Nowa Gwinea
- 156l Azja
- 60l Ameryka Południowa
- 50l przedszkole




 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
(14-12-2017, 23:31 PM)Christo napisał(a): Ładnie to to wszystko w teorii na fotkach wygląda. Big Grin

Mam teraz chyba z 10 Eheimów na zwykłych złączkach. te najstarsze juz chyba z 10 lat na tych samych wężach i też se jeżdżę po 3 tyg. i nigdy nic nie ciekło..

Wiem, że nie każdy sobie poradzi z takim sposobem gięcia rurek. Zdarza się, że to jest za trudne i wcale mnie to nie dziwi. Nie prowadzę także badań naukowych na temat gięcia rurek.
Po prostu chciałem pozbyć się kilku złączy i zacząłem przeginać rurki. I się udało. Więc podzieliłem się swoim doświadczeniem z innymi.
A czy ktoś to użyje czy nie to inna sprawa.

A to, że ktoś ma ileś-tam-złączy-przez-ileś-tam lat i nic nie pociekło to nie znaczy, że nie pocieknie na przykład w czasie trzytygodniowego urlopu w 2018. Czego, rzecz jasna nikomu nie życzę.

Ja wolałem uniknąć zbędnych zagrożeń i dlatego pogiąłem rurki. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że pewniejsze jest posiadanie jednej rurki niż 6-ciu rurek i 6-iu złączy z wężem.

PS. Dodam, że moja najbardziej pogięta rurka przechodzi przez ścianę i tam dość trudno mi się wpychało połączenia rurka-wąż.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Te rurki wielowarstwowe, o których pisaliście, nie są miedziane - miedź jest za droga Wink. Do instalacji wodnych obecnie stosuje się rurki Pex-Alu-Pex, czyli dwie warstwy polietylenowe rozdzielone warstwą aluminiową.
Do tego są całe tabuny akcesoriuw, typu złączka, trójnik, czwórnik, pięciornik, fyfniornik... Gnie się te rurki z użyciem sprężyny o średnicy wewnętrznej dopasowanej do średnicy rurki. Zero podgrzewania i klejenia - wszystko na zimno Smile A tnie się nożem tapeciakiem Wink
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Te białe rurki są całkiem spoko.

Do gięcia tych "zielonych" dodam jeszcze jedną ciekawostkę.
Kiedyś zrobiłem "deszczownię" wygiętą w łuk. Dawała bardzo fajny efekt w długim akwarium. Była zamontowana po środku na tylnej szybie i "dmuchała" praktycznie w lewo, prawo i do przodu.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości