• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Rury PCV - zginanie termiczne - krótki poradnik (autorski)

#1
Może komuś się przyda taki poradnik:

(pisane dość dawno, ale nadal aktualne)
Ostatnio miałem okazję potrenować gięcie rurek PCV do węży 16/22 EHEIM (zielone). Starałem się zrobić zgięte rurki z całkowicie okrągłym „światłem” wewnątrz rurki na zakrętach. Bez efektu spłaszczenia lub pofałdowania.

Możliwe, że Tobie się to także przyda, więc posłuchaj jak to zrobić:

Potrzebujesz: rurę, korek, piasek, taśmę klejącą, suszarkę, mały słoik.
[Obrazek: 29w2tjt.jpg]
1. Nabądź rurkę (np. metodą kupna, zaboru mienia lub pokrętnej transakcji w dziale Giełda).
Ja kupiłem rurki EHEIM o długości 1m za ok. 15 PLN. Na zdjęciu powyżej.
2. Zdobądź trochę piasku drobnego (im drobniejszy tym lepszy). Jeśli nie masz piasku, to sól kuchenna drobno mielona. Potrzebujesz ok. 1 kubek takiej sypkiej substancji. Musi być całkowicie sucha. Ja robiłem używając piasku kwarcowego z Leroy Merlin.
3. Zatkaj jeden koniec rurki korkiem (pasuje do tego korek z deszczowni EHEIMa, ale może być dowolny inny).
4. Wsyp piasek do rurki (ja użyłem go tego lejka kuchennego z małym otworem).
5. Ubijaj piasek w miarę wsypywania przez stukanie rurką jak laską marszałkowską w czasie obrad sejmu. Im więcej pasku wsypiesz tym lepszy efekt.
6. Na końcu „usyp” małą górkę na szczycie rury (ważne).
7. Weź trochę taśmy klejącej i zatkaj rurę razem z usypaną górką.
8. Teraz weź suszarkę do włosów (u mnie była o mocy 2000W)
9. Zacznij rozgrzewać rurę w jednym miejscu stale ją obracając
10. Jak rurka zacznie robić się plastyczna, to ją lekko wygnij (ok. 20-30 stopni) cały czas podgrzewając suszarką.
11. W czasie gięcia korzystaj ze słoika, jako z kształtki, która nadaje odpowiedni łuk zgięciu rury.
W czasie gięcia naciskaj palcem usypaną wcześniej górkę, wciskając ją ile się da do wnętrza rury. Jak tłok w strzykawce.
12. Przerwij zginanie i kontynuuj ogrzewanie, cały czas obracając rurę. Następnie zegnij rurę do pożądanego kąta (np. 90 stopni). Cały czas formuj rurę na słoiku, żeby się nie załamywała. I wciskaj znaną już górkę.
13. Przytrzymaj rurę przy słoiku aż do wystygnięcia i do utracenia plastyczności.
Efekt końcowy:
[Obrazek: 23mljk.jpg]

Przykładowy (wzorcowy) łuk i widoczny korek. W rurce nadaj jest piasek:
[Obrazek: u8nrt.jpg]

Rurka z taśmą na końcu, a pod nią górka z piasku:
[Obrazek: 5zjfr.jpg]

A tu przykład rurki giętej bez "pompowania" górki piasku uwięzionej pod taśmą. Są widoczne lekkie załamania rurki:
[Obrazek: k024aw.jpg]


No i moje najnowsze wygięte "dzieło".
Dzięki temu zlikwidowałem 3 kolanka, czyli 6 połączeń węża miękkiego z twardym. Czyli sześć powodów do spokojniejszego wyjazdu na wakacje!
[Obrazek: mi2oo7.jpg]
[Obrazek: 2vmgcxi.jpg]
[Obrazek: 2cglaoz.jpg]
[Obrazek: 2zoycup.jpg]



Powodzenie w przeginaniu!
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Dobra metoda ale cywilizaca poszła do przodu i teraz dostępne są sznury silikonowe. Stosuje się je na tej samej zasadzie co piasek ale nie trzeba ubijać i utrzymują tą samą strukturę na całej długości. 
Bardzo często używają tego rozwiązania spece od customowych systemów do chłodzenia komputerów wodą.

od 4 minuty 

Można dostać bez problemu w róznych średnicach
http://www.contakt.pl/sznur-silikonowy-u...-4839.html
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(13-12-2017, 12:00 PM)MatB napisał(a): Dobra metoda ale cywilizaca poszła do przodu i teraz dostępne są sznury silikonowe. Stosuje się je na tej samej zasadzie co piasek ale nie trzeba ubijać i utrzymują tą samą strukturę na całej długości. 

Dobre. Tylko drogie.
Droższe od samej rury, którą chcemy wygiąć.
I nie każdy to ma w domu.
Piasek jest łatwiej dostępny. Lub sól.

Ciekawe jak się wyjmuje taki "sznur" z wygiętej rury? Czy to wychodzi łatwo po zrobieniu kilku zakrętów?
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(13-12-2017, 12:15 PM)Lech-u napisał(a):
(13-12-2017, 12:00 PM)MatB napisał(a): Dobra metoda ale cywilizaca poszła do przodu i teraz dostępne są sznury silikonowe. Stosuje się je na tej samej zasadzie co piasek ale nie trzeba ubijać i utrzymują tą samą strukturę na całej długości. 

Dobre. Tylko drogie.
Droższe od samej rury, którą chcemy wygiąć.
I nie każdy to ma w domu.
Piasek jest łatwiej dostępny. Lub sól.

Ciekawe jak się wyjmuje taki "sznur" z wygiętej rury? Czy to wychodzi łatwo po zrobieniu kilku zakrętów?
Trzeba trochę pociągnąć ale na standardowym akwarystycznym zgięciu raz 90 raz 180 na jednej rurze wychodził cały. Jak gniemy coś bardzo skomplikowanego to można przeciągnąć olejem jadalnym. Idzie gładko.

Rury które warto giąć, czyli akrylowe, są jednak sporo droższe. Co więcej przy gięciu na piasek/sól zostaje po wewnętrznej ślady od ziarenek. Na barwionych rurach tego nie widać.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(13-12-2017, 12:24 PM)MatB napisał(a): Co więcej przy gięciu na piasek/sól zostaje po wewnętrznej ślady od ziarenek. Na barwionych rurach tego nie widać.

Nie widziałem żadnych śladów na żadnej z giętych przeze mnie rur. Na akrylowych także nie.

Silikon także może być OK.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Zamiast suszarki można użyć opalarki. Sposobem Lechu można z rurki zrobić łuk. To tak na marginesie. Do chłodzenia używają chyba wilgotnej szmaty.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
zawsze można wykorzystać zwykłą linkę tylko posmarować osnowę wazeliną aby nie blokowało się na większej ilości zgięć, choć obecnie gdy są dostępne kształtki prawie dowolnej średnicy to nie trzeba giąć choć drożej trochę. Inne rozwiązanie to rury wielowartwowe do c.o. osnowa 2x pcv wnętrze miedz można giąć pod kątem prostym z zachowaniem łuku 16mm 2,9 zł/mb
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Opalarka: OK jeśli ma regulowaną temperaturę. Jeśli nie, to może "spalić" tworzywo.


Zwykłe linki: można wykorzystać wszystko co się chce. Pytanie z jakim efektem? Mój sposób się sprawdził i jest mega tani w użyciu.
Po co kombinować?

Kształtki: tak, ale... powstaje więcej "niebezpiecznych" połączeń typu wąż-kształtka. A to zawsze większe ryzyko przecieków. A po co przecieki nam, akwarystom?

Wnętrze miedź: zapomnij o krewetkach a niekiedy o zbrojnikach.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Linka efekt taki sam jak piach i sol bez balaganu, ksztaltki ryzyko przecieku ? Chyba ze Pan Jozek po godzinach po 5tym piwie to tobi, instalace wod -kan robimy w domach na tym i nie na wyciekow kwestia precyzyjnego ciecia na dlugosc i pod kątem i odpowiedni klej lub temperatura zgrzewania. Rrura przegrzana staje sie krucha ALE NIE ma to znaczenia w akwarystyce. Budowa rury jest taka ze ta miedz nie ma kontaktu z h2o Poczytaj najpierw zanim cos napiszesz sam zapewnem jak masz w miare nowa istalacje na tej technologii i nawet nie wiesz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(14-12-2017, 00:43 AM)Michal napisał(a): Budowa rury jest taka ze ta miedz nie ma kontaktu z h2o Poczytaj najpierw zanim cos napiszesz
Jasne, jasne. Właśnie przeczytałem co napisałeś:
Cytat:Inne rozwiązanie to rury wielowartwowe do c.o. osnowa 2x pcv wnętrze miedz
Możliwe, że to może wprowadzić w błąd.

PS. Ja mam rury z czystej miedzi.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości