• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Duże akwarium na piętrze

#31
(13-12-2017, 19:06 PM)TomekN napisał(a): Widze ze ja nie jedyny inzynier (budownictwa) na tym Forum Big Grin

Przepraszam za offtopic.
Wiele rzeczy trzeba w domu samemu zrobić.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#32
Inżynier czy nie, a i tak mało który z lokatorów zadaje sobie podobne pytania przy wnoszeniu wielkiej szafy, która może ważyć naprwdę dużo.
I wtedy nikt nie liczy niczego, bo przecież strop MUSI wytrzymać nasze dziwactwa.
A przy akwarium mamy wątpliwości.

Szczerze mówiąc nie słyszałem jeszcze o przypadku zarwania stropu pod wpływem ciężaru akwarium.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#33
Podejrzewam, że prędzej pęknie szyba przednia gdy akwarium będzie miało przechył. Też narazie nie słyszałem, ale też jest jeszcze nie wiele zbiorników powyżej 1000 litrów.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#34
(14-12-2017, 00:48 AM)cichy24pl napisał(a): prędzej pęknie szyba przednia gdy akwarium będzie miało przechył.

Albo puści sylikon.
Zdarzyło mi się to w 375 l.
Puściło na "spawie" bo był przechył akwarium.

Parkiet do wymiany.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#35
Akurat u mnie w pomieszczeniu pod akwarium jest podwieszony sufit i obita ściana więc żadnych pęgnięc i przegięc raczej nie zobaczę. Ale planowane akwarium uległo trochę zmniejszeniu do ok 400x100x100. Na dodatek zrobię je raczej ze sklejki, więc jak stanie na tych profilach które rysowałem nie powinno byc źle. Mały problem jest taki, że od ściany nośnej do ściany nośnej mam 5.9m, a profil jest 6m.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#36
Pamiętaj, że przy takim akwarium system filtrujący też swoje będzie ważył.

Swoją drogą: jaką filtrację planujesz?
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#37
Zanim skończę budowę planuje przetestowac różne metody na mniejszych ale przerybionych zbiornikach. Wstępnie plan jest taki, że woda jest zasysana bezpośrednio z akwarium lub przez narożny filtr hamburski, następnie trafia do korpusów narurowych z wkładami mechanicznymi, później do sumpa z biologią lub do rozbudowanej hydroponiki (a może tu i tu). Zastanawia mnie tylko kwestia czy nie wyczyszczę roślinom za bardzo wody, ale tak jak mówię będę to sprawdzał i w razie czego puszczę dwa obiegi lub zrezygnuję np z sumpa.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#38
Bez sumpa przy takim litrażu może być trochę kiepsko.

A masz już pomysł jakie pompy zastosować do napędzania układu filtrującego?

Sugeruję, żebyś pomyślał o automatycznej podmianie wody. To warto zaplanować na etapie "budowy". Warto doprowadzić wodę blisko akwarium i zapewnić odpływ kanalizacyjny.
Nie wyobrażam sobie podmiany wody w takiej pojemności bez automatu. Bieganie z wiadrami odpada.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#39
Dlatego wstępnie sump jest zaplanowany, jeżeli będzie trzeba pójdą tam media filtracyjne, a jeżeli nie to tylko spirala od pieca gazowego. Na moim drugim rysunku jest ściana działowa, za nią jest kotłowania i właśnie tam planowane jest zaplecze akwarium. Jest tam dostęp do wody łącznie z możliwością wpięcia się do kanalizacji tuż nad podłogą. Z tego co czytałem to przy hyrdoponice automatyczne podmiany nie są potrzebna, ale w razie potrzeby nie będzie problemu na jej założenie.

Została mi w zasadzie jedna decyzja którą muszę podjąc w miarę szybko. Czy profile na stropie położyc po wykonaniu wylewki samopoziomującej, albo nawet po wykończeniu połogi np sklejką lub wykładziną, czy lepiej zalac je wylewką i zrobic coś jakby podest pod akwarium?

A co do napędzania, w sumie konkretnie jeszcze nic, ale pewnie jakieś pompy CO, no bo co innego...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#40
(14-12-2017, 10:26 AM)Morelia napisał(a): do ok 400x100x100. Na dodatek zrobię je raczej ze sklejki,

Powiedz coś więcej na tema samego zbiornika.
Materiały, jak wykończone, sposoby klejenia (łączenia), wzmocnienia, szyby, grubości itp.

Chodzi mi o stronę techniczną tego zbiornika.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości